comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Fenerbahçe'nin sistem analizi

24 Ağustos 2015, Pazartesi 02:45
Fenerbahçe'nin sistem analizi

Portekizli Vitor Pereira'nın aklında ne var. Hangi sistemi kullanacak?

FutbolArena Analiz - Hazırlık maçlarından bu yana ileride iki santrforla oynama çabası gösteren Vitor Pereira'nın Fenerbahçe'si, yapılan transferlerin ardından nihayi hüviyetine kavuşmuş gibi görünse de istenilen oyunu henüz sahaya yansıtmakta zorlanıyor.
 
Bunun temel nedeni zannedildiği gibi yıllardır alışılagelmiş 4-5-1 formasyonundan çıkarak, 4-2-2-2'ye geçiş değil. Eldeki oyuncuların kullanılmak istenen formasyona uygun olmayışı. Vitor Pereira'nın isteği, defansın önünde yer alan savunma özellikli iki orta saha oyuncusunun stoperlerden top alarak oyun kurmaları. Fakat ne yazık ki Fenerbahçe'nin kadrosunda bunu gerçekleştirebilecek bir orta saha oyuncusu şu anda mevcut değil. Hangi ikiliyi denerse denesin, Fenerbahçe'nin saha üzerindeki görünüşü ortasından sıkılmış diş macununa benzeyecektir. Savunma ve hücum hattı arasında bağlantıyı kurması gereken isimler stoperlerden top almadıkları sürece, defans oyuncuları topu orta sahayı pas geçerek direk forvetlere aktarmak zorunda kalıyorlar ki, bu durum çok sayıda top kaybı ve dolayısıyla topa sahip olma yüzdesinde ciddi düşüşe sebebiyet veriyor.
 
Vitor Pereira bu formasyonda ne kadar ısrarcı olacaktır bilinmez ancak Diego'dan vazgeçip olsası bir Feghouli transferinde taşlar biraz daha yerine oturur ve ileride tek Robin Van Persie, solda Luis Nani sağda Feghouli ile hücum hattını şekillendirebilirse, orta sahayı istediği gibi organize edebilme şansına sahip olacaktır. 
 
Dengeli bir futbol oynamak istiyorsa Fenerbahçe, ya Topal-Souza ikilisinden birini yedek oturtacak, ya da Mehmet Topal'ı savunmanın önünde tek bırakıp orta sahayı huni şeklinde kurarak Souza + ofansif yaratıcılığı olan bir merkezi orta saha ile oynamaya başlayacak.
 
Hoş, takımın tam ritmini bulması için her halükarda Eylül ayının sonunu beklemek mecburi olacak.

Rıdvan Nicolas Erdem

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)