comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Rüştü Reçber: 'Tur bireysel hatalarla kaybedilmedi'

06 Ağustos 2015, Perşembe 19:13
Rüştü Reçber: 'Tur bireysel hatalarla kaybedilmedi'

Fenerbahçe ve Milli takımın efsane kalecisi Rüştü Reçber, Shakhtar Donetsk maçını ve Fenerbahçe'nin son durumunu yorumladı

FutbolArena Özel - Fenerbahçe sistem ve uyum olarak henüz eksiklikler yaşıyor, bu sorunlar zaman içerisinde giderilebilir ve takım zamanla rayına oturabilir diyen Rüştü Reçber, "İlerleyen dönemlerde sistemi ve takım oyununu geliştirecek olan isim Vitor Pereira, bütün iş onun elinde ve kendisi takımın şablonunu iyi oturtmalı" dedi. Fenerbahçe'de istenilen seviyede olmayan oyuncular vardı ama bu isimler sürekli birlikte oynayarak gelişecektir diyen Reçber, bunun ancak zamanla olabileceğini söyledi.
 
"Fenerbahçe'nin elenmesi normal"

Shakhtar Donetsk'in gücünden bahseden tücrübeli futbol adamı, "Shakhtar Donetsk çıktığında, çekilebilecek en zor kuralardan biri olduğunu yazmıştık. Maalesef düşüncelerimiz doğru çıktı. Sistemli, organize ve sonuca gitmeyi çok iyi bir bir ekip. Yani yeni kurulan, henüz olgunlaşmamış Fenerbahçe'nin elenmesi normal" ifadelerini kullandı. 
 
Futbolda şansın ve şanssızlıkların da büyük rol oynadığını hatırlatan Rüştü Reçber "2. yarıya çok iyi başlamıştık, orada atacağımız bir gol her şeyi değiştirebilirdi ama 2. gol sonrası konsantrasyon dağıldı" dedi. 

"O top oraya nasıl geldi?"
 
"2. golde Volkan Demirel'in hatası var mıydı? Benzer bir penaltıyı hazırlık maçlarında da yapmıştı, bu pozisyondaki çizgiyi zamanında terk edememe durumu, yaşlılık emaresi olabilir mi?" sorusuna "Bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Volkan sorumluluk almaktan çekinmeyen bir kaleci, ben de öyleydim. Sorumluluk almak durumunda kalırsanız da hata yapabilirsiniz. Ben de çok yaptım, o da çok hata yaptı ve yapacaktır" dedi."Önemli olan, kaleciyi çok fazla sorumluluk almak zorunda bırakmamak" diyen Reçber, "Esas sorulması gereken soru, 'O top oraya nasıl geldi?' olmalı. Çünkü o top oraya gelirse, kaleciniz de sorumluluk almak durumuda kalıp, hata yapabilir" şeklinde konuştu. Futbolun bir hatalar oyunu olduğunu vurgulayan Reçber, "En az sayıda hatanın yapılması için kaleciye de biraz daha az iş düşmeli" ifadelerini kullandı ve turun bireysel hatayla kaybedilmediğini söyeldi. 
Volkan eleştirileri haklı mı?
 
"Fenerbahçe'nin geçen sezon kaptırdığı şampiyonlukta taraftarlar Volkan'ı ciddi şekilde eleştirmiş, hatta yönetim de Volkan'ın yerine Ospina'yı gündemine almıştı. Sizce şampiyonluğu kaybettiren nedenlerden biri Volkan mıydı?" sorusuna yanıt veren efsane eldiven bu yorumlara katılmadığını belirtti. 
 
Volkan'ın geçen sene takımı uzun süre zirve yarışında tuttuğunu hatırlatan Reçber, "Kadıköy'deki Galatasaray maçı olsun, Bursaspor maçı olsun, Beşiktaş maçı olsun, özellikle büyük maçlarda Volkan çok önemli rol oynadı" dedi ve ekledi. "Belki de herkesin, şampiyonluğa giderken Volkan'a neden bu kadar iş düştüğünü sorgulaması gerekirdi"
 
Yeni transfer Fabiano için de düşüncelerini sorduğumuz Reçber, "Kendisini daha önce izlememiştim. Sadece hazırlık maçlarında gördük. Bu kadar az izlenimle bir kaleci hakkında yorum yapmak doğru olmaz" dedi

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)