comScore

Real Madrid Real Madrid

Koronavirüs nedeniyle ertelenen ligler ve seyircisiz maçlar

12 Mart 2020, Perşembe 15:13
Koronavirüs nedeniyle ertelenen ligler ve seyircisiz maçlar

Avrupa'yı etkisi altına alan ve Türkiye'de de 1 vakaya rastlanan koronavirüs futbolu da etkiledi.

FutbolArena - Avrupa'da hızla yayılan koronavirüs salgını, Türkiye'de de görüldü. Bu salgın sonrası birçok ülkede spor organizasyonları ertelendi. Türkiye'de seyircisiz oynama kararı alınırken, başta İtalya ve İspanya olmak üzere İspanya, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde de peş peşe kararlar alınmaya devam ediyor. 
 

Koronavirüs nedeniyle ertelenen ligler hangileri?


Koronavirüs salgınının Avrupa'da en yaygın olduğu ülkelerden olan İtalya'da tüm liglerde maçlar 3 Nisan'a kadar ertelendi. İngiltere Premier Ligi'inde de maçlar 3 Nisan'a kadar ertelendi. İspanya'da önümüzdeki 2 hafta maçların ertelendiği ve ardından duruma bakılacağı açıklandı. 

Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçları da ertelendi.
FUTBOLDA MAÇLARIN ERTELENDİĞİ LİGLER (Tüm profesyonel ligler için geçerli)

İspanya (2 hafta)
İtalya (3 Nisan'a kadar)
İngiltere (Nisan ayına kadar)
Almanya'da bu hafta sonu maçlar oynanacak ardından erteleme kararı uygulanacak. (2 Nisan'a kadar) 
Fransa
Belçika (3 Nisan'a kadar)
Hollanda
Güney Kore
Romanya
Japonya
ABD
İsviçre
Macaristan
Meksika
Gürcistan
İran
Slovakya
Danimarka
Arjantin
Portekiz
Norveç
İrlanda (29 Mart'a kadar ertelendi)
Suudi Arabistan (9 Nisan'a kadar ertelendi)
Almanya

AZERBAYCAN'DA LİGLER ERTELENDİ, SPOR FAALİYETLERİ DURDURULDU


TRT Spor muhabiri Fatih Avanos "Bu gece yarısından itibaren Azerbaycan'da bir takım tedbirler alındı. 28 Şubat'ta virüsle tanıştı. 15 günde 19 vaka tespit edildi. 1 kişi hayatını kaybetti. Azerbaycan'da bütün maçlar ve kitlesel spor faaliyetleri durduruldu." 


İNGİLTERE: "PLANLADIĞI ŞEKİLDE OYNANACAK"

İngiltere'de, bugün öğle saatlerinde hükümetin gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Premier Lig maçlarının hafta sonu oynanması yönünde karar alındı. Lig yönetimi, tüm maçların bu hafta planladığı şekilde oynanacağını açıkladı. 

SUUDİ ARABİSTAN'DA KARAR!

Suudi Arabistan bu hafta oynanacak maçların ardından liglerin 9 Nisan'a kadar ertelendiğini duyurdu. Bu hafta son olarak Al Nassr ile Al Hilal arasında derbi müsabakası oynanacak ve sonrasında lig maçları 9 Nisan' kadar askıya alındı. 

Basketbolda Euroleague ve EuroCup ile birlikte FIBA'nın sorumluluğunda yer alan tüm organizasyonlar ikinci bir açıklamaya kadar ertelendi. Ayrıca NBA'de de maçlar durduruldu.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE ERTELEME KARARI

Şampiyonlar Ligi son 16 turunda oynanacak olan Manchester City - Real Madrid maçı KoronaVirüs sebebiyle ertelendi. Son 16 tur rövanşında ayrıca Juventus-Lyon maçı da ertelendi. 

MEKSİKA FUTBOL FEDERASYONU MİLLİ MAÇLARI İPTAL ETTİ

Meksika Futbol Futbol Federasyonu KoronaVirüs sebebiyle Çekya ve Yunanistan ile oynayacakları milli maçların iptal edildiğini duyurdu.
 

Koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynanacak ligler hangileri?


Koronavirüs salgını nedeniyle maçların seyircisiz olarak oynatılacağı ligler arasında başta Türkiye, Almanya, Fransa ve Portekiz ligleri geliyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Spor müsabakaları kalabalıkların toplandığı önemli etkinlikler. Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda Nisan sonuna kadar seyircisiz oynanma kararı alınmıştır. Kalabalık ortamı oluşmaması açısından isabetli bir karar." açıklamasını yaptı. Ukrayna Futbol Federasyonu da Avrupa'ya hızla yayılan KoronaVirüs sebebiyle lig maçlarının 3 Nisan'a kadar seyircisiz oynanacağını duyurdu. Federasyon bu konuda ne olursa olsun, risk alamayacaklarını açıkladı. Aşağıda yer alan ülkelerde tüm liglerde ikinci bir açıklamaya kadar maçlara taraftar alınmayacak.

Türkiye
Polonya
Çek Cumhuriyeti
BAE
Fas
Ukrayna
 

Koronavirüs korunma yolları neler? Koronavirüs için ne yapılmalı? Koronavirüs tedavisi var mı?


Vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında koronavirüs belirtilerinin yanında koronavirüs tedavisi de araştırılıyor. Uzman değerlendirmelerine göre koronavirüs aslında normal gribal enfeksiyondan çok da farklı belirtilere sahip değil. Koronavirüs kapmamak için ellerin sık sık bol sabunu suyla yıkanması gerektiği belirtiliyor. Koronavirüs şüphesi olan hastaların vakit kaybetmeden hastanelere başvurarak gerekli testleri yaptırması gerektiği ifade ediliyor. 

Koronavirüsün şu anda için herhangi bir ilacı veya aşısı bulunmamakta. Ağır hastalık yaşayan bireylerin destekleyici tedavi almaları gerektiği belirtiliyor. Koronavirüsten korunma yolları arasında yapılacak en önemli maddelerin başında el hijyeni gelmekte. Bu dönemlerde tokalaşmamak, öpüşmemek mutlaka yapılması gerekenlerin başında geliyor. Ayrıca koronavirüsten korunmak için ellerin sık sık sabunlu suyla yıkanması gerektiği vurgulanıyor. Tek kullanımlık mediller ve el dezenfektanlarıyla elleri sık sık temizlemek gerekiyor. 

KORONAVİRÜS KORUNMA YOLLARI

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"