comScore

Nasıl oy kullanacağım? Hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağım? (31 Mart yerel seçimler)

29 Mart 2019, Cuma 12:15
Nasıl oy kullanacağım? Hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağım? (31 Mart yerel seçimler)

Nasıl oy kullanacağım sorusunun yanıtını haberimizde hazırladık. 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala nerede oy kullanacağım ve nasıl oy kullanacağım soruları sıkça sorulmaya başlandı. Hangi okulda oy kullanacağını öğrenmek isteyenler ve oy kullanacağı okulu sorgulamak isteyenler için haberimizi hazırladık. 

Nasıl oy kullanacağım, oy kullanma kuralları, oy kullanırken ne yapacağım, oy atarken dikkat edilmesi gerekenler neler, oy kullanma işlemi, oy kullanma kuralları nelerdir şeklinde yapılan aramaları sizler için hazırladık. Yüksek Seçim Kurulu tarafından nasıl oy kullanırım ve nerede oy kullanacağım gibi aramaların yanıtları haberimizde. 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanları ve muhtar seçimleri yapılacak. Pazar günü yapılacak seçimlerde oy kullanmak için sandık başına gidecek olan vatandaşların bilmeleri gerekenleri hazırladık. 


Nasıl oy kullanacağım? Oy nasıl geçerli sayılır? (Oy kullanırken mührü nasıl vurmalıyım?)


31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bulunduğumuz yerlerde belediye başkanlarını seçeceğiz. Aynı zamanda mahallelerde muhtar adayları arasında da seçimler yapılacak. Bu seçimlerde nasıl oy kullanılacağını bilmeyen ve öğrenmek isteyen vatandaşlar için tüm bilgileri hazırladık. 

NEREDE OY KULLANACAĞIM?
KİMLİK BELGENİZİ UNUTMAYIN!

Oy verme günü yanınıza TC Kimlik Numaralı TC kimlik kartı, nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayın. 

OY PUSULASINI ALARAK KABİNE GEÇİN

Birleşik oy pusulalarını zarf ve "EVET1 mührünü alıp kapalı bölüme geçin. 

OYUNUZU KULLANIP, PUSULAYI ZARFA KOYUN

Birleşik oy pusulalarında tercih etiğiniz bölüme mühri basın. Birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak zarfı kapatın. 

SANDIĞA GİDİNİZ

Oy zarfını mutlaka sandığa atın. 

İMZANIZI ATMAYI UNUTMAYIN

Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısındaki imza kısmını mutlaka imzalyarak okuldan ayrılın.


 

Nerede oy kullanacağım? Hangi okulda oy atacağım? (YSK seçmen kağıdı e devlet sorgula)


31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bulunduğumuz il/ilçelerde belediye başkanlarını seçmek için sandık başına gideceğiz. Belediye başkanlarının belirleneceği seçimlerde aynı zamanda muhtarlık için de oy kullanılacak. Hangi okulda oy kullanacağım sorusuyla birlikte vatandaşlar oy kullanacakları okulu ve sandığı merak ediyorlar. Yerel seçimlerde hangi okulda ve sandıkta oy kullanacağınızı seçmen kağıtlarından öğrenebiliyorsunuz.Seçmen kağıtlarna ise mahalle muhtarlıklarından ulaşabildiğiniz gibi YSK üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. YSK'nin internet sitesine giriş yaparak "Nerede oy kullanacağım" bölümünden TC Kimlik Numaranızı ve istenen bilgileri girerek sorgulama yapabilirsiniz. E Devlet mobil uygulama ve internet sitesinden de hangi okulda oy kullanacağım sorusunun yanıtını bulabilirsiniz. 

NEREDE OY KULLANACAĞIM SORGULA (HANGİ SANDIKTA OY ATACAĞIM) TIKLAYIN!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"