comScore

Nantes Nantes

Spor camiasını sarsan uçak kazaları

08 Şubat 2019, Cuma 09:52
Spor camiasını sarsan uçak kazaları

Cardiff'e transfer olan Emiliano Sala'yı taşıyan uçağın enkazına ulaşıldı. Uçakta bulunan ceset Sala'ya ait olduğu ortaya çıktı. Yaşanan bu gelişme üzerine akıllara yakın zamanda yaşanan spor camiasındaki uçak kazaları akıllara geldi.

FutbolArena - Geçtiğimiz günlerde Fransa'nın Nantes takımından İngiliz Cardiff'e transfer olan ve iki şehir arasındaki hava yolculuğu sırasında uçağı kaybolan Emiliano Sala'nın yapılan çalışmalar sonucundan cesedine ulaşıldı. Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesinden sonra akıllara dünyayı sarsan futbol ve spor dünyasında yaşanan uçak kazalarını akıllara getirdi.


Spor dünyasında yaşanan uçak kazaları


Bu kazaların en akıllarında kalanlarından birisi ise yakın dönemde yaşanan Chapecoense uçak kazası. 29 Kasım 2016'da Brezilya takımı Chapecoense'yi taşıyan uçak Sudamericana Kupası Final ilk maç için gittiği Kolombiya'da düşmüştü. Medellin Havaalanı'na inerken düşen uçakta bir çok teknik heyet ve futbolcular hayatını kaybetmişti.

Bir futbol takımının yok olduğu uçak kazasında toplam ölü sayısı 71 olarak açıklanmıştı.


MANCHESTER UNİTED UÇAK KAZASI

6 Şubat 1958'de yaşanan uçak kazası ile İngiliz ekibi Manchester United 8 futbolcusunu kaybetmişti. Manchester United personeli ve teknik heyetinden toplam 23 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından tam 60 yıl geçti.

5 Şubat 1958'de Yugoslavya'da Kızılyıldız maçından galip dönen Manchester United adını yarı finale yazdırmıştı. Dönüş için hazırlanan takım Yugoslavya'dan tek seferde yakıt almadan Manchester United şehrine ulaşamadı. Yakıt ikmali için Münih'e inmek isteyen Manchester United takımını yaşıyan uçak yakıtı aldıktan sonra iki kez kalkış denemesi yaptı ancak denemeler olumsuz sonuçlandı. 3. kez havalanmayı deneyen pilot bu kez yeterli yüksekliğe ulaşamadı ve Manchester United takımını taşıyan uçak önce tellere sonra yakınlardaki boş bir eve çarparak durdu. Kazada 23 kişi hayatını kaybetti.

ZAMBİYA MİLLİ TKAIMI 18 KİŞİYİ KAYBETTİ

Zambia Milli Takımı'nın 1993'te Gabon'un Librevilla şehrine düşen uçakta toplam 18 personelini kaybetti. Gabon ile oynayacağı deplasman maçı için ülkeye doğru uçan uçak inişe yakın bir süre kala düştü. Toplam 30 kişinin hayatını kaybettiği kazada Zambiya Milli Takımı'nın oyuncu ve teknik heyetinden 18 kişi hayatını kaybetti.


URUGUAY RUGBY MİLLİ TAKIMI 2 AY BOYUNCA HAYATTA KALMA SAVAŞI VERDİ

Uruguay Rugby Milli Takımı, 12 Ekim 1972'de  Şili'nin Santiago şehrine yapacakları karşılaşma için yola çıkmıştı. Ancak fırtınalı hava nedeni ile uçak Arjantin'e iniş yaptı. Ertesi gün yolcuğuna devam eden uçak Arjantin ile Şili arasında bir dağa çarparak sağ kanadını kaybetti. Kopan sağ kanat savrularak uçağın kuyruk bölümünde büyük bir delik açtı ve uçak yere çakıldı. 45 yolcudan 12'si olay yerinde can verdi. Kazadan kurtulan kişilerden 6'sı ise olaydan tam 8 gün sonra ölmüştür.

SADECE 16 KİŞİ KURTULDU

Geriye kalan 27 kişi dondurucu soğukta hayatta kalma savaşı vermiştir. Kazanın üstünden 16 gün geçmesinin ardından çığ düşmesi sonucu 8 kişi daha hayatını kaybetmiştir. Kazanın üzerinden günler, aylar geçerken 3 kişi daha hayatta kalma savaşını kayberken kazadan sadece 16 kişi kurtulabildi.

2 ay boyunca hayatta kalma savaşı veren 16 kişinin vefat eden kişilerin cesetlerini yiyerek hayatta kaldıkları biliniyor. Yaşanan bu uçak kazası 'Alive' isimli sinema dizi filmine konu olmuştur.

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"