comScore

Londra'da Arjantin ve Lionel Messi şovu

02 Haziran 2022, Perşembe 00:36
Londra'da Arjantin ve Lionel Messi şovu

Arjantin ile İtalya arasında oynanan dev final maçını Wembley'de takip eden Alp Ulagay, mücadelenin notlarını FutbolArena için kaleme aldı.

FutbolArena - Avrupa şampiyonu İtalya ile Güney Amerika şampiyonu Arjantin'i Londra'da karşı karşıya getiren Finalissima'da Leo Messi ve arkadaşları sahada, on binlerce taraftarı da tribünlerde tam anlamıyla şov yaptı. Arjantin birçok pozisyondan yararlanamadığı maçı 3-0 kazanırken Katar 2022'ye altı aydan az bir süre kala favorilerden biri olduğunu da gösterdi.

LONDRA MESSİ'Yİ NE KADAR ÇOK ÖZLEMİŞ
Meğer Londra Messi'yi ne kadar çok özlemiş. Daha stada gelirken atmosfer belliydi aslında. Londra metrosunun farklı hatları Kuzey'e, Wembley doğru yaklaştıkça vagonlardaki dil İngilizceden İspanyolcaya döndü yavaş yavaş. Mesela Küçük küçük Messi'li tezahüratlar da yapıldı benim aktarmadan sonra bindiğim Metropolitan hattında.
Olympic Way'den Wembley'e doğru yürürken yine Messi formalıların çokluğu dikkat çekiyordu. Sırtına Arjantin'in 10 numaralı formasını geçirenler Finalissima 2022'yi izlemek için akın akın stada yönelmişti. Yine de geçen yılın iki kıta şampiyonu İtalya ile Arjantin'ın kapışmasında tribünlerin her anlamda daha dengeli olacağını düşünmüştüm. 
Tamamen yanıldığımı tribünlere çıkar çıkmaz anladım. Stadın batı tribünlerini dolduran Arjanlar idolleri Messi ısınma için arkadaşlarıyla beraber sahaya adım atar atmaz ortalığı inlettiler. Messi'nin her hareketini pür dikkat izlediklleri belliydi. Maça akredite olan onlarca Arjantinli gazetecinin ikisinden öğrendiğime göre stattaki belki 30 bin taraftarın yüzde 20'si ülkelerinden bu maç için gelmiş. Geri kalanıysa Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde ve İngiltere'de yaşayan Arjanlardan oluşuyordu. Davullarıyla, çalgılarıyla, şarkılarıyla bütün akşam tribün şovu yaptılar.BOŞUNA YAŞAYAN EFSANE OLUNMUYORMUŞ

İşte böyle bir ortamda oynandı tarihin üçüncü Finalissima'sı. Üçüncü diyorum çünkü adı konmasa da Avrupa ve Güney Amerika şampiyonları daha evvel de karşılaşmış, 1985'te Fransa Uruguay'ı, 1993'te de Arjantin, Danimarka'yı penaltılarda 5-4 yenmişti. Bu kez iki kıtanın iyi ilişki içindeki konfederasyonları UEFA ve CONMEBOL işi daha ciddiye aldılar ve Londra'daki bu maçı organize ettiler.

Maç öncesi seremonide kupayı her iki ülkenin eski efsaneleri getirdi. İtalya adına Marco Tardelli, Arjantin adına da Javier Zanetti bu görevi üstlendi. Ayrıca her iki ülkenin yakın dönemde vefat etmiş iki büyük futbol efsanesi Diego Maradona ve Paolo Rossi'yi temsilen birer çocuk da onlara eşlik etti.
Maç başlayınca da gördük ki boşuna yaşayan efsane olunmuyormuş. Leo Messi topu her ayağına aldığında Arjanların büyük desteğini aldığı gibi her hareketiyle bizi de heyecanlandırdı. Geçen yılın Avrupa şampiyonu İtalyan savunmasının belkemiğini oluşturan Chiellini ve Bonucci zor anlar yaşadı ilk 45 dakikada. Zaten 117. Ve son mill maçına çıkan Chiellini'nin serüveni de bu 45 dakikada sona erdi.

İTALYA-ARJANTİN MAÇININ GOLLERİ

Messi ilk yarı boyunca bensersiz klasının yanı sıra dinamizmi ve hırsıyla dikkat çekti. Mesela 11. dakikada sol tarafta Di Lorenzo'ya yaptığı baskı ve faul bile büyük alkış aldı. 15. ila 25. dakikalardaki İtalyan baskısını iyi bertaraf eden Arjantin bundan sonra hakimiyeti eline aldı. 28. dakikada plasesi kaleci Donnarumma'dan dönen Messi sadece birkaç saniye sonra kapılan topla soldan ceza alanına girdi ve kaleye paralel pasında Lautaro'ya sadece dokunmak kaldı: İtalya 0-Arjantin 1.

Bu golün moraliyle olacak Messi sanki oyundaki her aksiyonun içindeydi. Kaptırılan toptan sonra adam kovaladı, fauk yaptı, faul aldı. Devre biterken 45+1'de bu kez Lautaro kapılan bir toptan sonra pasör rolü üstlendi. Onun ara pasıyla da Di Maria farkı ikiye çıkaran golü attı: İtalya 0 – Arjantin 2.İkinci yarıda 7-8 dakika topu İtalya'ya bırakan Arjantin 55. dakikadan sonra yeniden rakip kaleye yüklendi. Messi'nin harika pasları gol getirmeyince usta ayak kendi işini kendi görmeye karar verdi. 65. ila 68. dakikalarda üç kere kaleyi yokladı, ama Donnarumma hepsini savuşturmayı başardı.

Son 20 dakikada önce tribünlerde şov vardı. Her pasta oley sesleri, sonra ışık şov, son bölümde Messi şarkılarıyla 90. dakikayı buldu Arjanlar. Ancak sahadaki Arjantin yorulmadı bir türlü. Dört dakikalık ilave süre bitmek üzereyken yakaladıkları kontrakta bu kez fişi çekme görevi Dybala'ya geldi. Ceza alanına girer girmez yaptığı plaseye yapacak bir şey yoktu. İtalya 0 – Arjantin 3.

ARJANTİN'İN YENİLMEZLİK SERİSİ 32 MAÇA ÇIKTI

Arjantin böylece iki ülke arasındaki 16'ncı maçta altıncı galibiyetini aldı. Güney Amerikalıların son dört maçı kazandığını ve 1987'den beri İtalya'ya yenilmediğini de hatırlatalım. Ayrıca 2019'dan beri özel-resmi hiçbir maçı kaybetmediklerini de hatırlatalım. Yenilmezlik serileri bu maçla beraber 32'ye çıktı. Aynı zamanda Katar 2022 öncesi çok pozitif bir prova yapmış oldular. Bakalım Leo Messi 2006'dan beri elinden kaçıp giden Dünya Kupası'nı son kez havaya kaldırma şansını değerlendirebilecek mi?

Haber: Alp Ulagay

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!