comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Vitor Pereira'nın Shakhtar planı

01 Ağustos 2015, Cumartesi 10:12
Vitor Pereira'nın Shakhtar planı

F.Bahçe Teknik Direktörü Pereira, tüm konsantrasyonunu Shakhtar ile deplasmanda oynayacakları Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçına çevirdi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, tüm konsantrasyonunu Shakhtar ile deplasmanda oynayacakları Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu rövanş maçına çevirdi.

Portekizli teknik adam, Kadıköy'deki ilk maç ile birlikte 2011/12 sezonunda Porto'nun başındayken 2 kez yendiği Shakhtar maçlarının kasetlerini sistemlerinin aynı olması nedeniyle futbolcularına izletiyor. Pereira turun sırrını 4 maddede topladı:
 
1) RAKİBE BOŞ ALAN BIRAKILMAYACAK 

Kendi yarı sahamızda Shakhtar'lı oyunculara boş alan bırakılmayacak. Bu şekilde pas bağlantıları minimize edilecek. Rakip yarı sahada topu hızlı çevirip boş adamı bulabiliyorlar. Bunun önüne geçilerek daha fazla strese girmeleri sağlanacak.
 
2) TOP RAKİPTEYKEN SABIRLA BEKLENECEK 

Rakibe boş alan bırakılmaması durumunda yan pas yapacaklar. Bu durumda sabırla bekleyeceğiz. Çünkü onlar bu şekilde sabrımızı deneyecekler. Eğer gerekli sabrı göstermezsek hata yapmaya başlarız. Tur için psikolojik savaşı da kazanmalıyız.
 
3) ANİ PRESLE TOP KAYBI YAPTIRILACAK 

Maçın belli bölümünde rutin dışına çıkılacak. Ani presle rakibin top kaybı yapması sağlanacak. Kapılan bu toplarla hücumdü doğru adam bulunup kısa sürede sonuç alınmaya çalışılacak. Hücum bitirilmeli. Gol ya da aut... Ama topu kaptırmamalıyız!
 
4) SAVUNMADA AZ ADAMLA YAKALAMALIYIZ 

Shaktar'ı takım halinde topun arkasına geçtiği sırada aşmak kolay değil. Hem kapılan toplarda hem de set hücumunda adam eksiltecek varyasyonları yapmalıyız. İsabetli ara pasları denemeliyiz. Savunmalarını oyundan düşürecek kaliteli paslar yapmalıyız.
 
HAZIR OL HASAN ALİ!

Cezası biten Şener sağbekte görev yapacak . Pereira, sol bekte Caner ile Hasan A li arasındaki tercihini ise henüz yapmadı Hasan Ali'nin oynaması sürpriz olmayacak
İLK maçta alınan 0-0'lık skorun dezavantajlı bir netice olmadığı kanaatinden olan F.Bahçe teknik direktörü Vitor Pereira, deplasmanda atacakları golün kendilerine avantaj sağlayacağını oyuncuları ile başladı. Takımının hücum gücüne çok güvenen Portekizli teknik adamın oyun sistemini 4-2-3-1'e çevirmesi beklenen, kadroda kritik değişiklikler de yapmayı planlıyor. Pereira'nın Caner Erkin'e kulübeye çekeceği, sol beke Hasan Ali'yi alacağı, sağ bekte ise Şener'e şans vereceği gelen bilgiler arasında. Ancak Pereira Hasan Ali ile Caner Erkin arasındaki tercihini henüz kesinleştirmedi. Pereira geri kalan oyuncuların yerlerini değiştirmeyi düşünmezken, Sow ile ilk yarıda Van Persie ile ikinci yarıda oynamayı kafasında kurguladığı bildirildi.
 
MAÇ İÇİNDE DEĞİŞEBİLİR 

Pereira'nın takımın dizilişini maç içinde de değiştirebilir. İlk maçta 4-4-2 ile başlamış sonra 4-2-3-1'e sonra tekrar 4-4-2'ye dönmüştü. Hatta bazı futbol otoriteleri zikredilen bu sistemlere 4-1-4-1' de ilave etmişti. Portekizli teknik adam bu şekilde takımını tek bir kalıba sokmadan esnek bir oyun anlayışıyla sahaya sürüyor

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"