comScore

Galatasaray Galatasaray

Futbol ekonomisti Kerem Akbaş, FutbolArena'ya konuştu

20 Haziran 2018, Çarşamba 21:31
Futbol ekonomisti Kerem Akbaş, FutbolArena'ya konuştu

Futbol ekonomisti Kerem Akbaş ile transfer sezonu öncesinde bir söyleşi gerçekleştirdi. 

FutbolArena Özel - Transfer sezonu başladı. Gidecek-gelecek futbolcular konuşulurken, transferde en önemli unsur: mali konular... Futbol Ekonomisti Kerem Akbaş ile UEFA'nın 3 büyük kulüple yaptığı anlaşmaları ve transfer sezonunu nasıl etkileyeceğini konuştuk... 

''BEŞİKTAŞ, UEFA'NIN GÖZÜNDE EN İYİ KULÜP'' 
Beşiktaş için UEFA nezdinde en iyi olan kulüp diyebiliriz. Beşiktaş bu gözlem süresi sonunda UEFA'dan temiz kağıdını aldı. Şu an transferinde bir kısıtlama yok. Beşiktaş'ın buraya gelmesi de bu UEFA gözlemine girmesi de, hesapsız kitapsız transfer dönemlerinin sonunda olmuştu. Burada parayı yine düzgün ve akılcı yönetmek gerekiyor.

''BEŞİKTAŞ 3 YILDA 3 FARKLI HUCÜM ORGANİZASYONU DENEDİ''
Beşiktaş için en büyük sıkıntı şu: Beşiktaş 3 yılda, 3 farklı hücum organizasyonu denedi. Bu üç farklı organizasyon, Şenol Güneş'in isteğiyle veya yönetimin isteğiyle denenmedi. Bu Finansal Fair Play'in getirmiş olduğu zorluklardı. Oyuncu satması gerekti, kiralamalar yaptı. Bu kiralamalar aslında astarı yüzünü geçti. Çünkü; UEFA size sattığından fazla alamazsın diyor. Ama istediğin kadar kiralayabilirsin ve istediğin kadar imza parası verebilirsin diyor.

''FİKRET ORMNA'IN EN ÇOK ELEŞTİRİLDİĞİ KONU: BORCUN ARTIŞ HIZI'' 

Fikret Orman yönetiminin en çok eleştirildiği konu borcun artış hızının devam ediyor olması. Artık Beşiktaş taraftarı veya Beşiktaş kongresi borcun artış hızının azalmasını bile başarı olarak görecek pozisyona geldi. O yüzden Beşiktaş'ın, UEFA nezdinde gözlemden çıkmış olmasına rağmen; yine transferde hovarda olacağını zannetmiyorum. Yine ayağını yorganına göre uzatacaktır. Şenol Güneş'i biraz daha dinleyecektir ve ona göre bir oyun planı yerleştirecektir diye düşünüyorum.

''FENERBAHÇE, UEFA'YA ZARARI KUR FARKLI İLE AÇIKLAYABİLİR''

Fenerbahçe için de uyması gereken bir takım başa baş noktaları var. Geçtiğimiz sezon bunu 2 milyon euro ile kaçırdı. Ama kurda inanılmaz artış var biliyorsunuz, bunun da çok büyük etkisi oldu zararda. Bunu anlatabilecek düzeyde kur artışı olduğu için yönetimin bunu UEFA'ya anlatabileceğini düşünüyorum. Şunu düşünmek lazım: Kur farkı ve faiz giderleri Türkiye'deki  yöneticiler için aslında bir perde. İstemedikleri bir durum olduğu zaman "kur farkı ve faiz" diyebiliyorlar. İşte atıyorum size 20 milyon zarar verilmiş ise siz 40 milyon zarar etmişseniz bunu kur farkı ile açıklayamazsınız. Ama Fenerbahçe gibi 2-3 milyon euro farkla bunu ıskalarsanız, bunu açıklayabilirsiniz. Ve bunun da UEFA toplantısında en temel dayanak olacağını düşünüyorum açıkcası Fenerbahçe için.

''FENERBAHÇE'DE HEYECANLI BİR TRANSFER OLMAYACAK''

Fenerbahçe için 2 sezon daha izlemede kalacaklar, bu izlemede de en önemli kısım yine transferde olacak. Biliyorsunuz Dünya Kupası şu an ayrı bir gündem ama normal şartlarda biz her sezonun bu döneminde tarihler haziranın ortasını, temmuzun başını gösterdiği zaman gazetelerde boy boy transfer haberi görürdük onları da artık çok az görüyoruz. Çünkü Fenerbahçe için de satmadan almak söz konusu değil. Geçen sene Kjaer ile bunu aşmışlardı. Bu sene Fernandao gitti, onun dışında şu an görünen bir şey yok. Aynı zamanda teknik direktörünüz belli değil. Bunları da işin içine katarsak Fenerbahçe'de çok heyecanlı bir transfer sezonu olmayacak gibi gözüküyor.

''GALATASARAY'IN ALDIĞI CEZA DEĞİL, ÖDÜL''

Galatasaray'ın UEFA'dan aldığı ceza aslında bir ceza değil, belki de bir  ödül. Çünkü 1+1 yıllık ceza almıştı Galatasaray. Bir önceki anlaşma için bunun bir yılını çekti, artı bir yılı için de şöyle denilmişti: Eğer bizim verdiğimiz yaptırımlara uymazsanız +1 yılı devreye alacağız. Ama yönetim hakikaten başarılı bir hamle ile UEFA'yı da ikna etmiş ve +1 ceza buharlaştı. Galatasaray'a yeni bir yapılandırma geldi. Bu yapılandırma nasıl olacak? İlk yıl 20 milyon euro zarar, ikinci yıl 10 milyon euro zarar, üçüncü yıl 5 milyon zarar, 4 yılın sonunda da artık zarar etmeyeceksin denildi. Toplamda 35 milyon euro bir zarar söz konusu. Bu 35 milyonluk zarar dört yıllık bir dönem için geçerli. Daha önceki cezadan farklı olarak, Galatasaray'a yine sattığın oyuncu kadar alabilirsin kısmı geldi. Zaten baktığımız zaman geçtiğimiz sezon Galatasaray alacağı oyuncuları aldı. Aslında bu cezayı bekliyormuş gibi bu seneye de bir yatırım yapmış oldu. Bu yaptığı yatırımın semeresini de aslında Süper Lig'i şampiyon tamamlayarak aldı. Ligi şampiyon tamamlamak ne demek ekstradan geçtiğimiz sezon olmayan 35-40 milyon euro arası bir geliri kasaya koymak demek.

''GALATASARAY SIKINTI YAŞAYABİLİR''

Geçtiğimiz sezonun ilk dokuz ayında 154 milyon Türk Lirası bir zarar söz konusu. Galatasaray'ın normalde etmesi gereken zarardan çok daha fazla olduğunu görüyoruz ve üstüne üç aylık bir dönem daha söz konusu. Galatasaray'ın 200 milyon TL gibi bir zararı söz konusu olacak. Önümüzdeki sezon bu şekilde devam ederse Galatasaray, bir sıkıntı yaşayabilir finansal anlamda. O yüzden de zaten verilen bu cezayı düzgün kullanacağını; elinde para eden oyuncuları satıp, yerine daha potansiyelli daha ucuz maliyetli ve daha ucuz bonservisli oyuncular alacağını düşünüyoruz.
 
''GALATASARAY, BEŞİKTAŞ'IN DÜŞTÜĞÜ TUZAĞA DÜŞMEMELİ''
 
Galatasaray'ın tek düşmemesi gereken tuzak aslında Beşiktaş'ın düştüğü, kiralık oyuncu tuzağı. Beşiktaş Aboubakar'ı aldığı zaman 6.5 milyon euro bir maliyete katlandı. UEFA bunu kiralama olduğu için transferde bir engel olarak koymadı Beşiktaş'ın önüne. Bir önceki sezon Gomez vardı. Ne oluyor? Siz o futbolcu ile 2. sezon anlaşamadığınız durumda o futbolcunun hem bonservisini alamıyorsunuz hem de yerine farklı bir oyuncu geldiği için oyun stiliniz de değişmek zorunda kalıyor. Galatasaray için takip edilmesi gereken çok zorlu bir süreç var aslında.

''KİRALARKEN DAHA YÜKSEK FİYATLAR SÖYLÜYORLAR''

Karşı taraf da artık sizin kiralama yapmak zorunda olduğunuzu bildiği için  ister istemez biraz daha yüksek fiyatlar söylüyor. Bunun dışında iki etkisi var: Finansal olarak normalde belki 1 milyon euroya kiralayacağınız oyuncuyu 3 milyon euroya kiralıyorsunuz. Bonservisiz oyuncu aldığınız zaman bir bonservis kadar imza parası ödemek durumunda kalıyorsunuz. O futbolcuyla bir sonraki sezonu beraber geçiremediğiniz durumda da tekrar yeni bir oyun yapısına bürünmeniz gerekiyor. Bunun için de bir süre geçmesi gerekiyor.

Röportaj:Kevser İme Şahin
Kameraman:Alper Aydemir


Son dakika Transfer Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)