comScore

Galatasaray Galatasaray

Fatih Terim: 'Hayalim Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu'

16 Ekim 2020, Cuma 20:00
Fatih Terim: 'Hayalim Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu'

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, yeni sezon hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim'in Bein Sports'a verdiği röportaj 2. bölümü ile ekranlara geldi. Galatasaray'ın bu sezonki performansını değerlendiren Fatih Terim, tedavisi devam eden Fernando Muslera hakkında konuştu. Terim aynı zamanda Arda Turan ve Radamel Falcao'yu değerlendirdi.

"FİZİKSEL OLARAK KALDIRAMADIK"
"Kasımpaşa, Rangers ve Fenerbahçe maçları oyun olarak beklentimin altında kaldı. Rotasyon yapmama rağmen fiziksel olarak kaldıramadık. Rotasyon oyuncuları da diğerleri kadar performans vermeli. Orada biraz sıkıntı oldu. Ben ilk başlardaki performansımızı yeniden yakalayacağımızı düşünüyorum."

"FALCAO İYİ NİYETLE ÇABALIYOR"

"Falcao iyi niyetle çaba harcıyor. Düzenli bir oyun grafiği ile özgüvenini yerine getirecek bir performansı olacağını düşünüyorum. Tekniği ve tecrübesiyle kendisine profesyonelce yatırım yapıyor."

"MUSLERA OCAK AYINDAN ÖNCE DÖNEBİLİR"

"Muslera'yı kadroya yazdık. Ocak ayından önce dönebilir. Hazır hale gelirse çok mutlu oluruz. Muslera her zaman Galatasaray için bir oyuncudan, bir kaptandan daha fazla şey ifade eder. Bize sembol olmuş isimlerin arasına girdi. Muslera ile konuştum, ileride ekibimde olmasından mutluluk duyarım. Kendisi nasıl kalesinde en iyisini vermek için ehil ellerle çalışıyorsa ki Taffarel önemli bir isim, Fadıl hocamızı da es geçemeyeceğim, kalecilik de bizde bir departman halini aldı. Muslera'nın da o departmanda olacağını düşünüyorum."

"HAYALİM ŞAMPİYONLAR LİGİ ŞAMPİYONLUĞU"

"Elbette, hayalim Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu. 20 sene evvel, ‘UEFA Şampiyonu olabiliriz' dediğim zaman, dünyada kulüp seviyesinde 1 numaraya çıktığımızda gülenler, inanmayanlar olmuştu. Şaka bir yana, makas çok açıldı. Futbolu bilen ve takip eden herkesin katılacağı bir gerçek var: Avrupa kulüpleriyle aramızda finansal, idari, teknolojik, kurumsallık olarak, her başlıkta fark çok büyük.  Bu farkı kapatacak ciddi projeler elbette var. Bu farklar sadece parayla ilgili olmayan şeyler ancak bugünü kurtarmaktan, geleceğe yatırım yapamaz durumdayız. Hayalden vazgeçmiyoruz belki ama erteliyoruz mecburen."

YÖNETİMLE ARANIZDA SORUN VAR MI?

"Kulübümün başarısı için elimden gelenin fazlasını yaparım. Burada anahtar iki kelime var; bunu yaparken iki şey ararım. Güven ve samimiyet. Bu ikisi varsa her şeyi üstlenirim, yoksa mesafeyi koyarım. Her seferinde Galatasaray değerini söylerim. Şimdi ben size bir itirafta bulunayım; ben birlikte çalışması hem kolay, hem de zor bir insanım. Emeğimi paylaşırım, çözüm üretirim, çok çalışırım, çünkü burası benim kulübüm. Diğer yandan zordur çalışmak benimle çünkü beklentilerim yüksektir. Ben Galatasaray değerlerini Metin Oktay'lardan, Selahattin Beyazıt'lardan, Turgay Şeren'lerden, Coşkun Özarı'lardan, Mustafa Pekin'lerden, sayacağım birçok isimden öğrendim. O nedenle Galatasaray'ın seçilmiş başkanına ve yönetimine de yaklaşımım bu şekildedir."

"ÇOCUK ESİRGEME KURUMU'NA TARİHİ BAĞIŞ YAPTIM, NİYE TEŞEKKÜR ETMEDİLER DEMEDİM"

"Bugüne kadar kendi ücretimle ilgili bir gün bile gündem oluşturmadım. Parayla, pulla bireysel işim olmadı. Allah'a çok şükür. Bu ülkede Çocuk Esirgeme Kurumu'na tarihi bir bağış yaptım, bırakın plaket vermeyi, niye teşekkür etmediler diye bir tek kelime bile söylemedim. Bugünden bahsetmiyorum ama genelde kendi kredimden harcadım pek çok yönetici, başkan veya yönetim için. Helali hoş olsun. Yine yaparım."

"KİRALIK OYUNCU ALMAK BİR REALİTE"

"Muhakkak ki kiralık oyuncu bir realite. Elbet olacak ama çok olursa her oyuncu için söylemiyorum, oyuncu performansını en çok etkileyen unsurların başında aidiyet gelir. Bir oyuncu özellikle kendi kulübünde düşünülmüyor ve kiralanmak isteniyorsa muhakkak bir sebebi vardır, onu da iyi araştırmak gerekir. Takımında kadroda yer bulamayacak oyuncu kiralanır. Daha doğrusu şöyle diyorum; çok memnun olduğum kiralık oyuncularım da var. Onları diğerlerinden ayırmıyorum ama bir savaşa çıkarken kendi askerlerinizle daha güvende hissedersiniz."

"ARTIK TRANSFERE KARIŞMAK İSTEMİYORUM"

"Elinizde büyük bir kavanoz olduğunu düşünün, ağzına kadar oyuncuyla dolu. İhtiyacınız olan mevkiye göre seçim yapacaksınız ancak bu sadece ihtiyacınıza veya idealinize göre değil. Nedir bunlar? Kulübün kültürüne ve transfer politikasına uygun olacak. UEFA FFP kriterleriyle, harcama limiti ve bütçeye uygun oyuncu olacak. Takımın genel yapısı ve oyun stratejisine, anlayışına uygun olacak. Takım içi performans ve mali dengelere uygun olacak. Yerli ve yabancı kontenjanı dahilinde olacak. Kulüp satışına ve kiralamasına da onay verecek. Kendisi, ailesi, takım ve ülkeye gelmek isteyecek mi, istemeyecek mi, kabul edecek mi, etmeyecek mi ve de tabi unutulmaması gereken menajerler var. Bundan 8 sene evvel dedim ki ‘Teknik adam, oyuncu önermez. Bir scout grubu kurmalıyız'. Başına da Emre kardeşimi getirdim. Dünyanın her tarafında yabancı olmak kaydıyla ama bizim yerli bizim scout arkadaşlarımızla da müthiş bir ekip kurduk. Bunların görevi, yetenek avı ve ihtiyaç analizi. Geçen sezon geleceğine yatırım yapmamız gereken oyuncular ile, sahada tecrübesinden yararlanacağımız oyuncular olmalı diye söyledim. Scout hocaya önerir, hoca şu veya bu der. Listeler gelir, hayal ettiklerinizi zamanında hayata geçirmek için para lazım. Sadece istemek yeterli değil. Gelelim satmadan alamama kuralı ile satış meselesine. Almak istediğimiz veya aldığımız oyuncularla, yapılan sözleşmeler mali açıdan güçlü olmadığımız için oyuncu lehine. Getirmek için ciddi tavizler veriliyor. Sadece Galatasaray için söylemiyorum. Birçok kulüp böyle. Hal böyle iken planınız içinde yer almasa da eğer oyuncu standartlarını değiştirmek istemiyorsa kulübünde kalıyor. Zor olduğunu biliyorum ve kabul ediyorum. Ancak biz Galatasarayız. Buraya 2017 Aralık ayında geldim. İyi veya kötü, isteyerek veya mecbur kalarak, doğru veya yanlış tercihlerle 6. transfer dönemini geride bıraktık. Tek gerçek, planlamamız dahilindeki ihtiyaçlarımızı karşılamadan yürüyeceğiz. Ocak'a kadar."

"GALATASARAY TEK TERCİHİ DEĞİLSE BİZ OYUNCUDA ISRARCI OLMAYIZ"

"Gönül ister ki zamanında yapalım. Lige beraber başlayalım. Hatta Avrupa sürecinden de erken kopmayalım. Artık transfer meselesine karışmak da istemiyorum. Aşağı yukarı ihtiyaç duyulan mevkiler belli. Başkanımız ve yönetimimiz, ilgili profesyonellerle ve scout ekibiyle birlikte uygun gördükleri şekilde yapabilirler. Transfer konularına çok girmek istemiyorum ama daha önce söylediğim görüşümü hatırlatmakta yarar var. Yerli oyuncu piyasasında her ne olursa olsun, Galatasaray birden çok takım içinde seçenek olamaz. Tek tercih değilse, biz de o oyuncu için ısrarcı olamayız."

Son dakika Galatasaray Haberleri FutbolArena'da!

BİLYONER'E ÜYE OL, 10+10 TL BİLYONPUAN'I HEMEN AL!