comScore

Futbolsever yabancı sınırlamasına karşı! Anket...

08 Eylül 2018, Cumartesi 11:03
Futbolsever yabancı sınırlamasına karşı! Anket...

Türk futbolunda gündem bir kez daha yabancı kuralı olurken, futbolseverlere bu kuralla ilgili ne düşündüklerini bir anket aracılığı ile sorduk. 

FutbolArena - Türkiye'de futbolun alıcısı futbolseverler ancak yabancı kuralı ile ilgili bir tek onların fikri sorulmuyor. FutbolArena olarak bir anket düzenledik ve futbolseverlere "Süper Lig'de yabancı sayısı düşürülmeli mi? Yoksa düşürülmemeli mi?" diye sorduk. Çıkan sonuç son derece çarpıcı oldu. 


Sizce yabancı sınırı azalmalı mı?


Sizce yabancı sınırı azalmalı mı? Yoksa azalmamalı mı şeklinde sorduğumuz soruya 10 binin üzerinde kullanıcı cevap verirken, oyların %91'i "Hayır azalmamalı, %9'u da evet azalmalı" şeklinde oldu. 

Peki Avrupa liglerinde yabancı kuralı nasıl?
AVRUPA LİGLERİNDE YABANCI KURALLARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Fatih Terim'in yabancı kuralı ile ilgili açıklaması


Öte yandan bu konuyla ilgili çok sayıda farklı açıklama da gündemde. '14 Türk' kuralını çıkaran isimlerin başında gelen Fatih Terim konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Yabancı sınırı konusundan ben sıkıldım. Bu işin çıkmasında emeği olanlardan biri benim. O gün çok nettik ve bugün ne oldu da tekrar gündeme geldi? Siz 14 Türk almak zorundasınız ama 14 yabancı almak zorunda değilsiniz. Kural çok net. Yüksek rakamlı Türk oyuncular stabile oldu. Ayrıca yüksek parayla oynamayıp, yedek kalan oyuncuların Avrupa'yı seçeceğini düşünmüştük. Bugün Avrupa'da oyuncu sayımız daha fazla. Ne oldu da birden bire bu konuya dönüldü? Türk Milli Takımı'nın sorumlusu bendim. 6+2'den 4+2'ye dönülecekti. Yabancı serbest olmalı dedim. Bazı şeyler olmasaydı Dünya Kupası'na gider miydik? Giderdik diyorum. Siz isterseniz yok deyin. Dolayısıyla ilk şampiyonada biz gitmişiz. Peki kulüplerimizin başarılarında bu kuralın hiç mi faydası olmadı? Olmuştur herhalde." diye konuştu.


Şenol Güneş'in yabancı kuralı açıklaması


Fatih Terim'in aksine Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş ise yabancı sayısının düşürülmesi gerektiğini düşünüyor. Ayrıca Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu da Şenol Güneş ile aynı fikirde... 

Şenol Güneş geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Türkiye bu koşullarda hazır olmadan bazı şeyler yaptı. Belki başlangıçta düşünce olarak doğru olabilir ama onun da kriterleri vardı. Ama o kriterler uygulanmaya konulmadı. Dolayısıyla 14 yabancı olarak kaldı. Süper Lig'de yabancı futbolcu sayısı çok fazla. Şu aşamada daha az sayıda yabancı futbolcu olması daha sağlıklı kararlar getirebilir." ifadelerini kullanmıştı.

Bilyoner'den 5.000 TL BilyonPuan HEDİYE!