comScore

Avrupa'da yabancı sınırı var mı? Hangi ligde kaç yabancı oynuyor?

08 Eylül 2018, Cumartesi 10:15
Avrupa'da yabancı sınırı var mı? Hangi ligde kaç yabancı oynuyor?

Süper Lig'de gündem yine ve yeniden yabancı kuralı. Peki, Süper Lig ekiplerinin Avrupa'da yarıştığı diğer ülkelerde yabancı kuralı nasıl? Gelin birlikte bakalım.

FutbolArena - Süper Lig'de gündem bir kez daha yabancı kuralı. Peki bu yabancı kuralı Avrupa'nın diğer ülkelerinde ne durumda? Gelin birlikte bakalım.

PREMİER LİG 
İngiltere Premier Lig'de yabancı yasağı yok. Kulüpler sınırsız yabancı hakkına sahip. Sadece AB pasaportuna sahip olmayan yabancılar için bazı şartlar söz konusu. Transfer edilen yabancı oyuncunun son 2 sezonda milli maçların kaçında oynadığı, o ülkenin FIFA sıralamasındaki yeri ve oyuncunun genç bir yetenek olup olmadığı Federasyonun oluşturduğu bir komitenin puanlama sistemine göre değerlendiriliyor.

LA LİGA

Premier Lig ile birlikte Avrupa'nın en büyük ligi olan La Liga'da Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerdeki her futbolcu yerli statüsünde. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden üç futbolcu transfer hakkı bulunuyor. Bu yabancı oyuncular da 5 yıl İspanya'da oynadıkları halde yerli statüsüne geçebiliyorlar. 

Öte yandan Türkiye ile İspanya arasındaki ekonomik işbirliği nedeniyle Arda Turan da İspanya'da oynadığı dönemde yerli sayılmıştı ancak Rüştü Reçber Barcelona'da oynarken yabancı statüsündeydi. 

BUNDESLİGA

Almanya'da ise yabancı yasağı yok, yerli teşviği var. Kurala göre kulüpler istedikleri kadar yabancı futbolcu transfer edebilir ancak kadrolarında 12 Almanya pasaportlu, 8 de altyapıdan yetişmiş oyuncu bulundurulmaları gerekiyor.

SERİE A 

İtalya'da yabancı yine Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen oyuncular oluyor. Serie A'da AB dışından 5 oyuncu oynatma sınırı var. 

LİGUE 1

Fransa'da da Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen isimler yabancı statüsünde ve AB dışından 4 oyuncu oynatma sınırı var ancak Fransa'da ekonomik işbirliği içinde olunan ülkelerin futbolcuları da yerli sayılıyor. Bu kural sayesinde neredeyse tüm Afrika ülkelerinden gelen futbolcular yerli statüsünde oluyor. 

JUPİLER PRO LEAGUE

Belçika'da da yabancı yasağı yok. Onlar da sadece altyapı teşviği için kural koymuş. Kadroda altyapıdan yetişen en az 6 oyuncu bulundurma şartı dışında bir kural yok. 

LIGA ZON SAGRES

Portekiz Ligi'nde ne yabancı kuralı ne de şart var. Her şey sınırsız durumda. Kulüpler istediği kadar transfer yapabiliyor.

EREDİVİSİE

Hollanda'da da yabancı yasağı yok. İstedikleri kadar yabancı futbolcu transfer edip istedikleri kadar oynatabiliyorlar. 

RUSYA VE UKRAYNA

Rusya'da ve Ukrayna'da AB pasaportu sahibi olmak yerli olmak için yeterli değil. Sadece kendi vatandaşları yerli statüsünde sayılıyor ve yabancı oyuncu transferi sınırsız ancak ilk 11'de 7 tane yabancı oyuncu oynayabiliyor. 

DANİMARKA

Avrupa kıtası dışından en fazla 3 yabancı futbolcu kadroya katılabilir. 

AVUSTURYA

Sınır yok ama Milli takım için en az 10 Avusturyalı futbolcunun kadroda bulunması şartı var.

HIRVATİSTAN

Sınır yok ancak ilk 11'de en fazla 4 yabancı futbolcu oynatılabiliyor.

YUNANİSTAN

AB pasaportuna sahip futbolcular yerli sayılırken, bu oyuncular dışında 5 yabancı futbolcu bulundurma hakkına sahipler.

ROMANYA, İSRAİL VE MACARİSTAN

Rusya'da ve Ukrayna'da olduğu gibi AB pasaportu sahibi olmak yerli olmak için yeterli değil. Rumen, İsrailli ve Macar futbolcular dışındakiler yabancı sayılıyor ve ilk 11'de en fazla 5 yabancı futbolcu oynatılıyor. Macaristan'da kadroya yabancı transferi sınırı yok ancak İsrail ve Romanya'da 5 yabancı oyuncu transferi yapılabiliyor.

NORVEÇ

Norveç'teki sistem Süper Lig'e çok yakın. Onlarda da 14 yerli kuralı şartı var ve bu 14 oyuncudan 2'si de altyapıdan olmak zorunda.

İZLANDA, FİNLANDİYA VE ÇEK CUMHURİYETİ

İzlanda'da, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti'nde de AB pasaportu yerli oyuncu olmak için yeterli değil ve yabancı kuralları oldukça katı. Transfer sınırsız ama ilk 11'de sadece 3 yabancıya izin veriyorlar.

Spor Toto Süper Lig takımları ile ilgili tüm gelişmelere Süper Lig sayfasından ulaşabilirsiniz.

FutbolArena Transfer Arenası (12 Temmu 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.