comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Lale Orta: "Arda Güler'in pozisyonu penaltı değil, VAR hatalı"

05 Nisan 2023, Çarşamba 00:42
Lale Orta:

MHK Başkanı Lale Orta, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde tartışma yaratan Arda Güler'in penaltı pozisyonunu değerlendirdi.

FutbolArena - MHK Başkanı Lale Orta, Spor Toto Süper Lig'in son haftalarında tartışma yaratan pozisyonları beIN SPORTS'ta yorumladı. Lale Orta, MHK Danışmanı Hugh Dallas ile birlikte pozisyonlara açıklık getirdi. 

LALE ORTA: "ARDA GÜLER'İN POZİSYONUNDA KESİNLİKLE PENALTI YOK"
"Bugün konuşacağımız pozisyonları genelde kamuoyunun merak ettiği pozisyonlardan seçtik. Hatta Sayın Okan Buruk'un bizden açıklamamızı istediği pozisyonları da dahil ettik. 17 kulübümüzün bizden açıklamamızı istediği pozisyonlar varsa, her ay bir gün belirleyelim, ikişer pozisyonu bize göndersinler. Davet edelim. TFF de uygun gördüğü takdirde bütün pozisyonları şeffaflıkla açıklayacağımızı belirtmiş olayım. Arda Güler'in pozisyonunda kesinlikle bir penaltıdan söz edemeyiz. Hatta bir simülasyondan, aldatmacadan da bahsedebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde, seyrettirdiğiniz zaman bir kişinin buna penaltı diyeceğini düşünmüyorum. Yanlış karar. Sahada verilmiş bir yanlış karar. Mutlaka VAR tarafından düzeltilmesi gereken netlikte bir simülasyon. Maalesef VAR da burada hatalı karar vererek müdahale edip düzelttirmedi. Yanlış bir sonuç çıkmış oldu. Hakemin verdiği yanlış kararla sonucun belirlenmemiş olması en azından içimizi rahatlatabilen bir durum. Kesinlikle verilmemesi gereken bir penaltı ama hakemlerimizin kesinlikle art niyetli olduğunu düşünmüyorum. İnsanı bir hata. Halil Umut Meler bugün dünyada ön sıralara çıkmış bir hakemimiz. Ders çıkaracaktır."

"AHMET OĞUZ & DUBOIS POZİSYONU"

Pozisyonu yorumlayan MHK Danışmanı Hugh Dallas, "Taç çizgindeki pozisyon hakem için kolay karar değil çünkü metrelerce uzakta. 4. hakem oldukça yakın. Aslında ondan bir müdahale umabilirdik. Tabii ki bu pozisyonda kırmızı karttan yanayım. Aslında subjektif bir pozisyon. Çok net bir hata var diyemeyiz. Sınırda bir karar. Dolayısıyla VAR devreye girmemeye karar vermiştir. Hakeme bırakılmıştır. Ben burada kırmızı kartı tercih ederdim." ifadelerini kullandı.

"ALANYASPOR-FENERBAHÇE MAÇINDA OSAYI-SAMUEL'İN SARI KARTI"

Pozisyonu değerlendiren Lale Orta, "Net kırmızı kartlık pozisyon. Topla hiç oynamadan rakibinin bileğine basıyor. Karar kırmızı kart olmalıydı. VAR'ın mutlaka müdahale etmesi gerekiyordu. VAR da hatalı. Mete Kalkavan'ın elini arka cebine götürmesi konusunda hakemlerimizle görüştüm. Yardımcı hakem, ayağın toptan kayarak rakibin bileğine geldiği şeklinde bir yardım yapınca, kararını sarı karta değiştiriyor." açıklamasını yaptı.

"GALATASARAY-ADANA DEMİRSPOR MAÇINDA EMRE AKBABA'NIN SARI KARTI"

Pozisyonu yorumlayan MHK Danışmanı Hugh Dallas, "Kırmızı olmalıydı. Kameradaki açı, değerlendirmek için VAR'ın sahip olduğu en iyi açıydı. Hakem tamamen ters açıdan görüyor ve sarı kart veriyor. Emre Akbaba'nın kesinlikle topla oynama niyeti yok. Aşil tendonuna yapılan müdahale oyuncu sağlığı için çok tehlikeli. Kesinlikle kırmızı kart olmalıydı." diye konuştu.

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!