comScore

Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdest almayı öğrenme (10 Ağustos Cuma 2018)

10 Ağustos 2018, Cuma 09:12
Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdest almayı öğrenme (10 Ağustos Cuma 2018)

10 Ağustos Cuma günü camilere giderek Cuma namazı ibadetlerini yerine getirecek vatandaşlarımızın internette en çok aradığı konulardan birisi Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdest almayı öğrenme resimli soruları geliyor. Cuma namazı abdesti nasıl alınır? sorusunun yanıtı haberimizde.

FutbolArena - Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti almayı öğren resimli. Cuma namazı abdesti almayı bilmeyen vatandaşlarımız için Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti almayı öğrenme, Cuma namazı abdesti şart mı? Sorularının yanıtını sizler için derledik. 10 Ağustos Cuma günü Cuma namazı için camilere gidecek vatandaşlarımız için Cuma namazı abdesti nasıl alınır? rehberimiz haberimizde. Cuma namazı için abdest almayı öğrenmek istiyorsanız haberimizde göz atabilirsiniz.


Cuma namazı abdest almayı öğren (Cuma namazı abdesti nasıl alınır?)


10 Ağustos Cuma günü Müslüman vatandaşlarımız camilere gidecek Cuma namazı ibadetlerini yerine getirecek. Cuma namazına gitmeden önce birçok vatandaşımız Cuma namazı abdesti nasıl alınır? sorusuna yanıt atıyor. Cuma namazı abdesti nasıl alınır? Cuma namazı abdesti almak şart mı? Cuma namazı abdesti resimli öğrenme rehberimizi sizler için derledik.


Cuma namazı abdesti nasıl alınır resimli


CUMA NAMAZI ABDESTİ NASIL ALINIR 

Cuma günü namaz kılmadan önce abdest kılmak zorunda olan müslüman vatandaşlar abdest alırken şunları yapmak zorundadır:
Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır. Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)

Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.

FutbolArena haber turu (21 Mayıs 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.