comScore

Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma abdest almak şart mı? (15 Haziran 2018)

15 Haziran 2018, Cuma 09:48
Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma abdest almak şart mı? (15 Haziran 2018)

Cuma namazı öncesinde abdest almak gerekir mi? Cuma abdesti mecburi mi? Cuma namazı öncesinde abdest nasıl alınır? Abdest almak neden önemlidir? Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için yazıyoruz.

Cuma namazı abdest almak şart mı? Cuma namazı abdest nasıl alınır? Cuma namazı öncesinde abdest alırken ne yapılmalı? Cuma abdesti nasıl alınır? Müslüman alemi için en mübarek gün olarak sayılan cuma gününde namaz kılmak isteyen vatandaşlar öncesinde abdest almakta. Cuma günü abdest nasıl alınır sorusunun yanıtını sizlere veriyoruz. Cuma günü abdest nasıl alınır?
 

Cuma abdesti resimli anlatım? Cuma abdestinde hangi dualar okunur? (15 Haziran 2018)


Cuma günü namaz kılmadan önce abdest kılmak zorunda olan müslüman vatandaşlar abdest alırken şunları yapmak zorundadır:

Abdeste “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek başlanır. Sonra “Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim” diyerek Euzü-besmele çekilir. Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, Ellerri yıkamak farzdır.(Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır, Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür, Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır, yüzü yıkamak farzdır. Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır, Kolları yıkamak farzdır. Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, başı messh etmek farzdır. (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)


Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir, Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir, Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır, Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır. Ayakları yıkamak farzdır.

Böylece abdest sona erer. Abdestten sonra abdest namazı kılınabilir.
 

Cuma Abdest nasıl alınır? Cuma namazı öncesi abdest şart mı?


Cuma namazı ve her namaz öncesi abdest alınması şarttır. Abdest, vücudun belli uzuvlarını usulüne uygun olarak yıkamak ve mesh etmek suratiyle yapılan temizliktir. Abdest, her türlü pislik ve kirlilikten kurtulmak için önemli bir ibadettir. 

CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLA!

FutbolArena Haber Turu (15 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.