comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin koşu istatistikleri önemli veriler sunuyor

28 Eylül 2015, Pazartesi 00:03
Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinin koşu istatistikleri önemli veriler sunuyor

Rakibi karşısında hücumda çoğalmakta zorlanan ve yavaş hareket eden Fenerbahçe, koşu mesafesinde sınıfta kaldı

FutbolArena Analiz - 2015-2016 sezonunun ilk derbisi Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynandı ve ikl takımın fizik gücüyle ilgili koşu mesafeleri önemli veriler ortaya koydu. 

Fenerbahçe sadece 104,4 km koşarken, Beşiktaş 107.5 km koştu. Hem sakatlıklar hem de Avrupa Kupası eleme ve grup maçlarıyla boğuşan Fenerbahçe'de sorun yorgunluk mu yoksa kötü hazırlık mı bunu zaman gösterecek. 
Atiba Hutchinson farkı 

Maçın en çok koşan oyuncusu Beşiktaş'ın ortasahadaki kilit isimlerinden biri Atiba oldu. Atiba Hutchinson 11.2 km ile zirvede yer alırken, Raul Meireles de 11.1 km ile ikinci sırada kaldı. Ozan Tufan'a ne oldu? 

Fenerbahçe santrforu ve kanat oyuncuları haricinde hücumda ortasaha oyuncularından destek alamadı ve rakip kale önünde çoğalamadı. Oyun kurucu görevini üstlenen Raul Meireles takımın her zaman en çok koşan oyuncusu olurken, (pas istemek için sürekli geziyor) geçen sezon ligin en çok koşan oyuncularından biri olan Ozan Tufan ise geçen seneki koşu gücünün çok aşağısında. 

Geçtiğimiz sezon kendi ceza sahası ile rakip ceza sahası arasında mekik dokuyan İngilizlerin deyimiyle box to box ortasaha oyuncusunun hakkını veren ve hemen her maç ortalama 13 km koşan Ozan Tufan, Fenerbahçe'de 10 km'yi zor geçiyor! Rakip ceza alanına geç koşular yapamayan Ozan sistem içinde fazlasıyla statik görünüyor.  

Şenol Güneş'le geçtiğimiz sezon 4-2-3-1 sisteminde oynayan Ozan, Vitor Pereira'nın 4-3-3'üne henüz adapte olamadı. Meireles ve Ozan'ın arkasında Mehmet Topal da çok dar bir alanda sıkışık kalıyor ve Fenerbahçe geride kalabalık olsa da hücumda çoğalmakta güçlük çekiyor. 

Sinan Yılmaz

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"