comScore

Beşiktaş Beşiktaş

BJK Transfer: Fikret Orman döneminde transferden 13,5 milyon Euro kar

30 Mayıs 2018, Çarşamba 21:30
BJK Transfer: Fikret Orman döneminde transferden 13,5 milyon Euro kar

Beşiktaş'ın başkanlık koltuğunda 6 seneyi deviren Fikret Orman döneminde yapılan transferlere harcanan para ile elde edilen bonservis gelirlerini inceledik.

FutbolArena Detay - Beşiktaş'ın başkanlık koltuğunda 6 yılı deviren Fikret Orman döneminde Siyah-Beyazlı takımın transfere harcadığı ve transferden kazandığı miktarları araştırdık.

6 yıllık başkanlık döneminde 2 lig şampiyonluğu yaşayan Beşiktaş'ta Fikret Orman döneminde transfer dosyası bir hayli artılarla dolu. Siyah-Beyazlı takımın başında transfer anlamında altın yıllarını yaşatan Fikret Orman'ın 6 senelik süreçte transfere harcadığı para transferden kazandığı paranın altında kaldı.
 

Beşiktaş Transfer: Fikret Orman'ın başkanlık süresinde transferden elde ettiği gelir


25 Mart 2012'de Yıldırım Demirören'İn yerine gelen Fikret Orman, 2012-2013 sezonu itibariyle ilk transfer girişimlerini yapmıştı. Başarılı yönetici geride kalan toplam 6 sezonda transfere harcadığı para toplamda 74,2 milyon Euro'yu buldu. Fikret Orman bu 6 sezon içerisinde en çok para harcadığı sezon 2016-2017'de gerçekleşti. Beşiktaş o sezonda toplamda 15,1 milyon Euro harcadı.
Beşiktaş, Fikret Orman döneminde ise transferde son derece yüksek miktarlar kazanmayı başardı. 2012-2013 sezonunda sadece 340 bin Euro transfer geliri elde eden Beşiktaş geride kalan sezonda 38,8 milyon Euro kazanmayı başardı. Beşiktaş'ın 6 yıllık süreçteki toplam transfer geliri ise 87,7 milyon Euro oldu. Böylelike Beşiktaş bu 6 yıllık dönemde kazandığı para harcadığı paradan 13,5 milyon Euro fazla oldu ve kara geçti.

Fikret Orman döneminde yapılan en pahalı transfer ise Demba Ba oldu. 2014-2015 sezonunda Beşiktaş, Chelsea'den Demba Ba'yı 6 milyon Euro karşılığında transfer etti. Beşiktaş 1 sezon sonra aynı oyuncuyu 13 milyon Euro'ya satmayı başardı. Fikret Orman döneminde transfere Demba Ba haricinde en çok fazla 4,5 milyon Euro harcandı.
 

Fikret Orman döneminde yapılan en pahalı 5 transfer


Demba Ba 6 milyon Euro Chelsea
Gökhan Töre 4,5 milyon Euro Rubin Kazan
Matej Mitrovic 4,2 milyon Euro Rijeka
Anderson Talisca 4 milyon Euro (Kiralık) Benfica
Denys Boyko 3,3 milyon Euro Dnipro, 
Rhodolfo 3,3 milyon Euro Gremio

Fikret Orman döneminde Beşiktaş'ın en fazla bonservis geliri elde ettiği futbolcular listesinin başında ise kuşkusuz Cenk Tosun geliyor. Beşiktaş, Cenk Tosun'u 22,5 milyon Euro'ya Everton'a satarken Demba Ba'yı 13 milyon Euro'ya Çin'e Jose Sosa'yı da 7,5 milyon Euro'ya Milan'a sattı. Son olarak Dusko Tosic, 4,5 milyon Euro karşılığında Çin'e satıldı.
 

Fikret Orman döneminde Beşiktaş'ın sattığı oyuncular


Cenk Tosun 22,5 milyon Euro
Demba Ba 13 milyon Euro
Jose Sosa 7,5 milyon Euro
Marcelo 7 milyon Euro
Ersan Gülüm 7 milyon Euro
Atınç Nukan 6 milyon Euro
Dusko Tosic 4,5 milyon Euro

Siyah Beyazlı takımla ilgili tüm gelişmelere Beşiktaş Haberleri sayfasından ulaşabilirsiniz. 


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"