comScore

Altay Altay

Özel | Altay Başkanı Ayhan Dündar

13 Haziran 2022, Pazartesi 15:06
Özel | Altay Başkanı Ayhan Dündar

Altay Başkanı Ayhan Dündar, FutbolArena'ya konuştu.

FutbolArena - Süper Toto Süper Lig'e veda eden Altay'da olağanüstü genel kurulda başkanlığa seçilen Ayhan Dündar, siyah-beyazlı kulübün içinde bulunduğu borç durumu, transfer yasağı ve genç yıldız adayı Kazımcan Karataş'a gelen transfer teklifleriyle ilgili olarak FutbolArena'ya özel açıklamalarda bulundu. Yeni sezonda kulübü en iyi şekilde temsil edecek bir kadro kurmak istediklerini söyleyen Dündar, “Altyapıya önem verip oradaki çocuklarımızı takıma kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
 
400 milyon TL üzerinde borcun olduğuna dikkat çeken Başkan Ayhan Dündar, “1.Lig'e çıktığımız dönemde kadrodaki oyuncularla düzgün anlaşma yapılmamış. Oyuncu sirkülasyonuyoğun olduğu için bunların planlaması doğru olmamış. Oyunculardan bazıları 3-5 dakika süre alıp ciddi paralar kazanmış. Bugün transfer yasağının olmasının nedeni o dönemden kalan oyuncuların borçlarından kaynaklanıyor. Oyuncuların çoğu tek taraflı fesih hakkı kazandırılarak gönderilmiş. Borcun sebebi bunlar. Rakamlar her gün artıyor. 400 milyonun üzerinde bir borç var. Her gün yeni bir borç ortaya çıkıyor. Mesela geçen sene stat kullanımıyla ilgili hiç para ödenmemiş. Borçlarla ilgili elimize tebligatlar geliyor” dedi.

Kadroyla ilgili olarak yerli tabanlı ilerlemeyi düşündüklerini söyleyen Dündar, “Sözleşmesi bitmiş fakat 3-4 senedir buraya emek veren arkadaşlarımız var. Bunlarla anlaşma zemini arıyoruz. Bir bütçe planlaması yapıyoruz. Finansta görevli arkadaşlarımızın sunduğu bütçe doğrultusunda hareket ediyoruz. Daha önce yönetim kurulu tek adam üzerinden ilerlemiş. Bizde herkesin fikri eşit derecede önemlidir. Kararlar ona göre alınır” ifadelerini kullandı.
“GEÇMİŞ BORÇLAR GÜVEN SORUNUNA YOL AÇTI”

Geçmiş borçlardan dolayı oyuncularda güven sorunu olduğunu söyleyen Başkan Dündar, oyuncularla anlaşma zemini ararken veya teklif yaparken bütçeye göre hareket ettiklerini belirtti. Dündar, “Oyuncularımıza olan geçmiş borçlar bizi zorluyor. Mağdur oldukları için ister istemez güven sorunları oluyor. Güven duygusunu kazanıp, verebileceğimiz net ücreti sunacağız. Oyuncularımız tecrübe sahibi insanlar. Olumlu sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Belli sayıda oyuncu grubu bizimle devam edecek” dedi.

Başkan Ayhan Dündar, şöyle devam etti: “Süper Lig'e çıkarken hiçbir plan yapılmamış. Hedefimiz Altay'ı en iyi şekilde temsil edecek güçlü bir kadro kurmaktır. Altyapıya önem verip oradaki çocuklarımızı takıma kazandırmak istiyoruz. Düzgün bir planlamayla 3-4 sene içerisinde altyapı oyuncularıyla ligin kalitesine uygun kadro kurmak istiyoruz. En alt yaş grubundan A takım seviyesine kadar aynı dili konuşan ve futbolu oynamaya çalışan yapılanmaya gideceğiz. Olağanüstü genel kurul olduğu için 1 yıllık görev süremiz var. Kurumsallaşma adına mali ve idari disiplini sağlamak istiyoruz. Kulübün kültürüne uygun ve yönetimin elini rahatlatacak bir sistem kurmak istiyoruz.Amatör transferde bile sıkıntı yaşıyoruz. Kadromuzun çoğunluğu altyapı oyuncularımızdan oluşacak. Kiralıktan dönen oyuncularımız var. Takımdaki tecrübeli isimlerle gençlerimizi harmanladığımız zaman iyi bir kadro kuracağımıza inanıyorum.”
 
“AVRUPA'DAN KULÜPLER KAZIMCAN İÇİN DEVREDE”

Geçen sezon Süper Lig'deki performansıyla dikkat çeken genç futbolcu Kazımcan Karataş'la ilgili açıklamalarda bulunan Dündar, “Kazımcan Karataş'la ilgili Belçika Ligi ekiplerinden KVC Westerlo'dan teklif geldi. Ülkemizden Konyaspor ve Beşiktaş'tan resmi olarak teklif geldi. Resmiyette olmasa da Trabzonspor'un ve Galatasaray'ın da oyuncumuza bir ilgisi var. Hollanda, Almanya ve İtalya Ligi'nden bazı kulüplerin ilgisi bulunuyor” dedi.

Yerli oyuncuların önem kazandığı bu dönemde Kazımcan gibi tecrübeli, fiziksel ve mental anlamda iyi durumda olan oyuncuların az olduğuna dikkat çeken başkan Ayhan Dündar, şöyle konuştu:
“Önümüzdeki haftalarda durumu netleştirmek istiyoruz. Oyuncuyu etki altında bırakmamak için transfer sürecini uzatmak istemiyoruz. Kulübün onay vereceği ücretin olması gerekiyor. Kulüpler paraya ihtiyacımız olduğunu düşünerek hızlı bir şekilde olayı belli bir seviyede kapatırız mantığıyla yaklaşabilir. O yüzden acele etmiyoruz. Gelen tekliflerin düşük olduğunu kulüplere ilettik. Kazımcan, bek pozisyonunda oynuyor fakat forvet veya on numara pozisyonuna koysanız yine oynayabilir. Oyuncunun gelişim gösterebileceği, daha rahat oynayacağı takımları tercih edeceğiz. Hem kulübü hem de Kazımcan'ı düşünerek karara varacağız. 2 milyon euro'nun altındaki rakam bizi mutsuz eder. Bonservis bedeli ve bir sonraki satıştan pay istiyoruz. Bonservis bedelinin büyüklüğüne göre bir sonraki satıştaki pay oranında artış veya azalma olabilir. Beşiktaş ilk olarak 10 milyon TL ile geldi. Daha sonra rakamı yükselteceklerini söylediler. Konyaspor 500 bin euroluk teklifte bulundu. Kabul etmeyince teklifi 600 bin euro seviyesine çıkarttılar. Teklifimiz yüksek gelince geri çekildiler.”

“HEP BERABER HİKÂYEYİ BAŞTAN YAZACAĞIZ”

Taraftarların kulübe destek olmak için kampanya çağrısında bulunduğunu hatırlatan başkan Ayhan Dündar, “Bununla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Aldığımız sorumluluk gereği hikâyeyi baştan yazacağız. Altay Spor Kulübü'nün kurucu kadroları Cumhuriyetimizin kurucu kadrolardandır. Kulübümüzün tarihi bir misyonu vardır. Kampanyalarımızı ülke gündemine getirip bu ışıkta ilerletmek istiyoruz ”dedi.

Dündar, açıklamasına şöyle devam etti; “Süreç bizim için kısa fakat büyük işler yapmaya çalışacağız. Göreve gelen arkadaşlarımız burada kamp kurmuş durumda. Tesislerde yatıp gece gündüz mesai harcıyorlar. Son 5-6 sene burada bireysel bir takım gibi ortam vardı. Her şey darmadağın olmuştu. Günde birkaç saatlik uykuyla duruyoruz. Çözmemiz gereken hep bir gündemimiz var. Kadın futbolu, amatör branşlar, altyapı, saha durumu gibi halledilmesi gereken konular var. İzmir'de saha sıkıntısı bulunuyor.”

Altay'ın yetiştirici bir kültüre sahip olduğuna dikkat çeken başkan Ayhan Dündar, son olarak şunları kaydetti:

“Altyapımız, üstyapıyı besleyen ve doyuran bir yapıdaydı. Süper Lig'de oynadığımız zamanlarda bile ilk 11 oyuncularımızdan 4-5'i altyapımızdan çıkan oyuncularımızdan oluşuyordu. Teknolojiye bağlı kalarak bütün yaş kademelerindeki oyuncuların bireysel analizlerinin yapılması gerekiyor. Bunu sağlarsak uzun vadede kendi kendine yetebilen kalıcı bir takım oluştururuz. Ülkemizdeki ekonomik durumdan dolayı herkes altyapıya önem verip yerli oyuncu oynatmak durumunda kalacak. Federasyona burada büyük iş düşüyor. Bunu teşvik edip bir zorunluluk oluşturması gerekiyor. Her yönetim kendisini sportif başarıya odakladığı için gençlere güvenmiyorlar. Federasyon öncülüğünde genç oyuncuların oynamasının önü açılması gerekiyor. Trabzonspor, özkaynak oyuncuları ile bir dönem Avrupa'da büyük işlere imza attı. Bu sayede Türk futbolu daha doğru hale gelebilir. Kişisel çıkarlar Türk futbolunun önüne geçmesin.”

Röportaj: Muhammet Duman

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!