comScore

YKS sınav yerini nereden öğrenirim? YKS sınav yeri açıklandı mı? YKS sınav yerleri belli oldu mu? YKS sınavı 2018

20 Haziran 2018, Çarşamba 15:58
YKS sınav yerini nereden öğrenirim? YKS sınav yeri açıklandı mı? YKS sınav yerleri belli oldu mu? YKS sınavı 2018

YKS sınav yerleri belli oldu mu? YKS sınav yerleri açıklandı mı? YKS sınav yerleri son dakika gelişmelerine dair YKS gelişmeleri haberimizin devamında. 

YKS sınav yerleri belli oldu mu? YKS sınav yerleri açıklandı mı? YKS sınav yerleri açıklandı mı? YKS sınav yerleriyle ilgili ÖSYM tarafından yeni bir açıklama yapıldı. YKS sınavına girecek olan adaylar için YKS sınav yerlerini öğrenmek isteyen vatandaşlarımız için son dakika YKS gelişmeleri haberimizde. 

YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) ise 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek. TYT'ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binada, 129 bin 291 salonda; AYT'ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday 6 bin 746 binada 108 bin 470 salonda; YDT'ye başvuran 131 bin 453 aday ise 779 binada 6 bin 418 salonda sınava alınacak. YKS'nin birinci oturumu TYT ve ikinci oturumu AYT adayları saat 10.00'dan sonra; YDT adayları saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.


YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?


YKS souçları 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebilecekler.


YKS nedir?


2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'dır. Adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

* Akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe'yi doğru kullanma, okuduğunu anlama...Bunun örnekleri dünyadaki sistemlerde mevcut.

* Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

* Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak.

Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşan Türkçe ve matematik sınavları Milli Eğitim'in ortak müfredatına dayalı olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak.

SINAV GİRİŞ YERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN>>>

FutbolArena Haber Turu (18 Ekim 2019)

Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.