comScore

Yıpranma payı kimleri kapsıyor? Sağlık çalışanları yıpranma payı ne kadar? Sağlık çalışanları yıpranma payı torba yasası son dakika

18 Temmuz 2018, Çarşamba 16:13
Yıpranma payı kimleri kapsıyor? Sağlık çalışanları yıpranma payı ne kadar? Sağlık çalışanları yıpranma payı torba yasası son dakika

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı ne kadar? diye merak edenler için Sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkında TBMM'ye teklif sunuldu. Peki Sağlık çalışanları ne kadar yıpranma payı alacak? Sağlık çalışanları yıpranma payı maaşı ne kadar olacak? Sağlık Çalışanları yıpranma payı son dakika gelişmeleri haberimizin devamında. 

FutbolArena - Sağlık çalışanlarına yıpranma payı konusunda son dakika gelişmeleri haberimizin devamında. Sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı maaşları ne kadar olacak? Sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkında müjde geldi. TBMM'ye sunulan teklifin ardından Sağlık çalışanlarına yıpranma payı konusunda yeni gelişmeler belli oldu. Peki Sağlık çalışanlarına yıpranma payı ne kadar olacak? Peki Sağlık çalışanları yıpranma payı maaşı alacak mı? Sağlık çalışanlarına yıpranma payı konusunda mecliste iletilen teklif ve Sağlık çalışanlarına yıpranma payı son dakika gelişmeleri haberimizin devamında. 

Yapılan düzenleme doktorların ve diş hekimlerinin emekli maaşlarında yeni bir zam öngörüyor. TBMM'ye sunulan düzenleme üzerinden yapılan hesaplamaya göre uzman tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıklarına 2 bin TL artış yapılacak. Uzman olmayan tabip ve diş tabiplerinin emekli aylıkları ise 1533 TL artırılacak. Ayrıca uluslararası sağlık hizmetlerinin kamu sağlık kuruluşlarında verilmesini teşvik etmek ve bu alanda hizmet arzı kapasitesini artırmak ve başta tabipler olmak üzere sağlık çalışanlarının iş yükü ve iş güçlüğü dikkate alınarak motivasyonlarını yükseltmek için ilave ek ödeme yapılması öngörülmektedir. Diğer taraftan, söz konusu ek ödeme tavan değişikliği sağlık turizmi kapsamında olmayan çalışmalar ve performans ile ilişkilendirilmiştir.
 

Yıpranma payı nedir?


Sağlık çalışanlarına her 5 yılda 1 yıllık yıpranma payı getirilecek. Buna göre çalışanlar mesleklerine göre yılda 90 güne kadar daha fazla prim kazanıyor. Bu sayede 20 yıl çalışan bir sigortalı 25 yıl çalışmış gibi oluyor ve emeklilik hesabı buna göre yapılıyor. Fiili hizmet zammı süresince çalışanın işe giriş tarihi geri çekiliyor. Bu hem prim hem de yaş avantajı sağlıyor.

AYRINTILI BİLGİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN>>>

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!