comScore

Yıldırım Demirören açıkladı: "Kulüplerin borçları bundan sonra..."

07 Ocak 2019, Pazartesi 20:36
Yıldırım Demirören açıkladı:

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Bankalar Birliğİ Başkanı Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası tarafından kulüplerin borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili konuda açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Bankalar Birliğİ Başkanı Hüseyin Aydın, A Spor'a konuk olarak kulüplerin borçlarının yapılandırmalarıyla alakalı önemli açıklamalarda bulundular. 

YILDIRIM DEMİRÖREN'IN AÇIKLAMALARI
"TÜRK FUTBOLU İÇİN MİLATT"


Çok mutluyum. Türk futbolunun ve kulüplerin kurtulması için senelerdir çabalıyorduk ve artık sonuç verdi.  Kulüplerde yeni bir borçlanma değil. Mevcut borçların yapılandırılması. %50'sini başardık. Bundan sonra da inşallah tamamını başaracağız. Türk futbolu için milattır"

"KULÜPLERE NEFES ALABİLECEK İMKAN VERİLECEK"

Şu an kulüplerimizin sürdürülebilir kredi limiti kalmadı. Bunu bütün başkanlarımız kabul ediyor. Borcu olmayan kulüplerimizi de takdir etmemiz gerekiyor ama onlar da yarın borçlanmayacak diye bir kaide yok. Kulüplere para verilmeyecek. Kulüplere nefes alabilecek imkan verilecek.  Kulüplerimizin şu an sürdürülebilir kredibilitesi kalmadı. Bu bir gerçek. Bu sistem, yönetime müdahale eden değil, aksine bundan sonra kulüplerde herkesin başkan olabilmesine imkan sağlayan bir sistem.

Şu anda yeni sisteme göre kulüplerin bankalara olan borçları yapılandırılacak. Bugün baktığımızda kulüplerimiz borç faizlerini ödeyemiyorlar. Bundan sonra kulüpler bütçelerine göre hareket etmek zorunda kalacaklar."

Şu anda TFF'nin uyguladığı sistem Avrupa'ya giden takımlarımızı UEFA, geri kalanları biz denetliyoruz. Bütün takımlarımız ulusal denetime giriyor. Zaten şu anda UEFA bizim bu işi yapmamızı istiyor. 31'inde Fenerbahçe UEFA ile toplantıya gidecek. 

"KATI KURALLAR UYGULANACAK"

Talimatnamelerimiz değişecek. Burada en katı kurallar uygulanacak. Puan silme, küme düşürme ve ceza vermeme talimatları olacak. Olmak da zorunda. 

"FENERBAHÇE'NİN 31 OCAK'TA UEFA İLE TOPLANTISI VAR"

UEFA bugün sizin sezon içerisinde harcadığınız paraya, verdiğiniz maaşa zaten karışıyor.  Türkiye'nin UEFA'da 400 küsür dosyası var. 31 Ocak'ta Fenerbahçe'nin UEFA ile toplantısı var. Bu sistem Fenerbahçe için de yararlı olacaktır. 

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ BAŞKANI HÜSEYİN AYDIN'IN AÇIKLAMALARI

Futbol kulüplerinin yaşadığı sıkıntıların arkındayız. Futbol kulüpleri bizim uzun süredir birlikte olduğumuz müşterilerimiz. Bir tarafta futbolun gerçek sahibi Futbol Federasyonu ve öbür tarafta finansmanın temsilcisi olarak Bankalar Birliği ünvanıyla bu işin temsilini birlikte yürüttük. Güzel çalışmalar yaptık. Bundan sonra da olmaya devam edecektir. 

"DİĞER ŞİRKETLERE VERDİĞİMİZ İMKANI VERECEĞİZ"

Diğer şirketlere yaptığımız ayakta kalabilecek, rekabet gücü artacak yaptığımız şeyi futbol endüstrisine de yapmaya çalışıyoruz. Yeniden yapılandırma çerçeve anlaşması gereğince ben Bankalar Birliği Başkanı sıfatıyla diğer finansal kuruluşları temsil etmeye devam edeceğim. 

"KİMSE BUNU ÇOK GÖRMESİN"

"Kulüplerin daha rahat, daha esnek hareket etmelerini sağlamamız gerekiyor. Mali açıdan bunları yaptığımızda bir takım kurallar getirmek lazım. Kurallara uyanlarla uymayanları ayırmak lazım. Halen daha önce vermiş olduğumuz kredilerin yeniden yapılandırılmasını, bütün diğer sektörlere yaptığımız gibi yapacağız. Kimse bunu çok görmesin. 

Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"