comScore

Yeni Zelanda'da camiye saldırı anı görüntüleri ortaya çıktı

15 Mart 2019, Cuma 11:57
Yeni Zelanda'da camiye saldırı anı görüntüleri ortaya çıktı

Yeni Zelanda'nın Christ Church kentinde iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Yeni Zelanda'da camiye yapılan silahlı saldırıda 50'ye yakın Müslüman vatandaşı hayatını kaybetti. Yeni Zelanda'da yapılan cami saldırısının ilk görüntüleri ortaya çıktı.

Yeni Zelanda'da silahlı saldırı sonrasında cami içerisindeki ilk görüntüler ortaya çıktı. Yeni Zelanda'da 2 camiye silahlı saldırı düzenlendi. Kentin Hagley Park bölgesinde Al Noor Camisi içerisinde silahlı saldırıda bir çok müslüman hayatını kaybetti. Kalleş saldırı sırasında Yeni Zelanda'da yer alan camide 200'e yakın müslümanın olduğu belirtildi. Saldırıyı yapan katilin saldırmadan önce 70 sayfalık bir manifesto yayımladığı ve burada Türkleri de hedef aldığı, saldırı sırasında müzik dinlediği ve sosyal medya hesabından canlı yayın açtığı görüntüleri de basına yansıdı. Yeni Zelanda'da camiye yapılan saldırı görüntüleri izlemek için haberimize göz atabilirsiniz.

''YENİ ZELANDA'NIN EN KARANLIK GÜNÜ''
Yeni Zelanda'nın Christ Church kentinde iki camiye eş zamanlı saldırı düzenlendi. Cuma namazı sırasında silahlı saldırıda bir çok müslüman hayatını kayvetti. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu açıklanan Yeni Zelanda caminin saldırı görüntüleri ortaya çıktı. Yeni Zelanda Başbakanı yaptığı ilk açıklamada, ''Yeni Zelanda'nın en karanlık günü'' olarak tanımladı.

SALDIRI ANINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern canlı yayında düzenlediği basın toplantısında 49 kişinin hayatını kaybettiğini ve 48 kişinin de yaralandığını ifade etti. Jacinda Ardern: ''''Polisler güvenlinizi sağlayabilmek için görevlerini yapmaya devam edecekler. Yetkililer ve imam ile görüştüm. yeni Zelanda bir mesaj paylaşmamı bekliyor tabi ki, düşüncelerimi ve dualarımız bu insanlarımız ile birlikte. Birçokları içim burası onların evi. Burada yaşamayı ve evleri olmayı seçtiler. Bir şekilde, aile kurmak, yaşam kurmak için burayı seçtiler.'' dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN KINAMA

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak, Yeni Zelanda saldırısını kınadı.

''Yeni Zelanda Christchurch'te Nur Camine yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi hunharca katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir.''

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DA LANETLEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile: ''Yeni Zelanda'da ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum.'' dedi.

KULÜPLERDEN SALDIRI HAKKINDA KINAMA MESAJLARI PAYLAŞILDITFF: "Yeni Zelanda'da Cuma Namazı sırasında iki camiye düzenlenen hain saldırıları şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Galatasaray: "Yeni Zelanda'daki terörist saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz. Şiddetin dünyamızda yeri yoktur ve nerede olursa olsun lanetlenmelidir."

Fenerbahçe: "Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan hain saldırıyı kınıyor; hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Beşiktaş: "Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz."

Trabzonspor: "Yeni Zelanda'nın Christchurch kasabasında iki farklı camiye düzenlenen alçak saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Kalbimiz sizinle Yeni Zelanda."

Medipol Başakşehir: "Yeni Zelanda'da Cuma Namazı sırasında iki camiye canice saldırı düzenlendi. Saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere Yüce Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Atiker Konyaspor: "Yeni Zelanda #Christchurch'te iki camiye yapılan ırkçı ve faşist saldırıda onlarca kişi vahşice, hunharca, canice katledildi. Saldırıyı şiddetle kınıyor, ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Kayserispor: "Yeni Zelanda'da Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen hain saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz! Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz"

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"