comScore

Yaz saati uygulaması 2018 ne zaman? Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler geri mi alınacak? (Yaz saati uygulaması 2018)

02 Ekim 2018, Salı 13:57
Yaz saati uygulaması 2018 ne zaman? Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler geri mi alınacak? (Yaz saati uygulaması 2018)

Yaz saati uygulaması 2018 ne zaman? Saatler ne zaman ileri alınacak? Saatler geri mi alınacak? Avrupa yaz saati uygulaması 2018 ne zaman başlayacak? Yaz saati uygulamasıyla ilgili tüm gelişmeler haberimizin devamında. 

FutbolArena - Yaz saati uygulaması 2018 ne zaman? Yaz saati uygulamasıyla birlikte vatandaşlar saatler ne zaman ileri alınacak ve saatlerin kaç saat ileri alınacağını araştırmaya başladı. Avrupa yaz saati uygulaması 2018 bilgileri dışında yaz saati uygulaması resmi gazete yayınlandı mı? 2018 yaz saatine biz geçiyor muyuz? Yaz saati 2018 uygulaması ne zaman? İnternet ortamında vatandaşların arama yaptıkları bu sorular hakkında merak ettiğiniz tüm gelişmeler haberimizin devamında. 


2018 yaz saati (Yaz saati uygulaması 2018 ne zaman? Avrupa yaz saati uygulaması 2018)


Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.  Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi. Söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 697 sayılı "Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun"un 2'nci maddesi gereğince karar verildi.

Yaz saati uygulaması nedir?


Yazın ve kışın güneşin kendini gösterme, aydınlatma süresi birbirinden farklıdır. Kış aylarında günler kısalırken yaz aylarının gelmesiyle birlikte günler uzamaya başlayacaktır. Bunun için yaz aylarında günü daha uzun yaşayarak gün ışığı olanağından yararlanırken; kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte saatleri geri alarak enerji tasarrufu sağlamak amaçlanır. Yaz saat uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha fazla yararlanmasını sağlayan saat uygulamasıdır. Bu uygulama ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. 
 

Saatler geri alınacak mı? Saatler neden geri alınmıyor?


Saatleri geri alma konusunda merak edilen soruların yanıtları da Resmi Gazete'de yayımlanan haberde yer aldı. Yaz saati uygulamasının devam edecek olması nedeniyle saatlerde bir değişiklik olmayacak. 
YAZ SAATİ UYGULAMASI TÜM YORUMLAR

FutbolArena Transfer Arenası (24 Haziran 2019)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.