comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

''Yabancı hakem, hemen şimdi!''

12 Şubat 2017, Pazar 10:17
''Yabancı hakem, hemen şimdi!''

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Ali Çelikler, Bursaspor Fenerbahçe mücadelesi sonrasında hakem kararlarını eleştirdi.

FutbolArena - Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Ali Çelikler, Bursaspor Fenerbahçe mücadelesi sonrasında hakem kararlarını eleştirdi.

Serdar Ali Çelikler'in Bursaspor - Fenerbahçe karşılaşması yazısı


''Bursaspor'a çeşitli yönetim dönemlerinde hizmet etmiş hısımlarım, akrabalarım var. Mevcut yönetimde bir dostumuz yer alıyor. Bursalı ve babadan Bursasporlu arkadaşlarım var. Yani Bursaspor her zaman ‘ilgi alanım'dadır. Şimdi bu Bursaspor'un yönetimi kusuruma bakmasın ama Bursa yönetiminin iflası dün geceydi. Çünkü insanın hiç kafası çalışmasa da geçmişten ders alır. Daha 1 hafta önce Şenol Güneş'in gerim gerim germesi ile Fener'in karşısına çıkan Beşiktaş'ın başına gelenleri hiç görmez mi insan? Bu neyin gerilimi, neyin ‘hay-huy'uydu, anlaşılır gibi değil! Avni Aker'in kapanışı-Sami Yen'in kapanışı-Telekom'un açılışı- Kadir Has'ın açılışı-Vodafone Arena'daki ilk Fener derbisi.. Tamamını Fenerbahçe kazanmış. Bursa da “Herkese açık ilk maç”ı gerilimle eşitlendirince de ortada futbol falan olmadı tabi.

Fenerbahçe tıpkı Vodafone Arena'daki derbi gibi gerilimi lehine çevirdi ve oyuna hakim oldu. Mutlu Topçu'nun da bir taktiği olmayınca; misafir takım rahat rahat oyununa baktı. Bana göre hatalı bir penaltı kararı ile öne de geçince Bursa iyice gerildi. Çok kötü bir transfer olduğu izlenimi veren sağ bek de atılınca Fener açısından işler iyice kolaylaşır gibi oldu. Ama Sarı-Lacivertli takım yine tıpkı Vodafone Arena'daki gibi maçın fişini çekecek 2. golü bulamadı. Oysa “Yeni nesil Deniz Ateş Bitnel olan Halil Umut Meler”in bir başka penaltı uyduracağını bilmeleri gerekirdi. Böylece en az 20 hata ile götürdüğü maçı kendi adına kurtardı, futbolu bitirdi. Ne Bursa aleyhine yanlış penaltı ver ne de Fener aleyhine olanınkini uydur. Aziz Behiç'i, Ertuğrul'u atamıyorsan hakemlik yapma.

Ama mesele Ali-Fırat-Cüneyt- Halil Umut değil, mesele Türk hakemlerinin federasyona, kendi MHK'lerine güvenmiyor oluşu. 30 bin lira maaşlarını ve kariyerlerini korumak için sürekli idare-i maslahat yapıyorlar. Türk futbolu gelişecekse yabancı hakem getirmemiz şart. Fener bu puan kaybıyla bir şey kaybetmedi. Zaten şampiyonluk şansı yoktu. Bursalı dostlarıma da açık açık söyleyeyim; taktiksiz Mutlu Hoca ile fazla ilerleyemezler.

TÜRK HAKEMLERİ

Halil Umut Meler bu maçı Avrupa'da yönetsin FIFA kokartını alırlar. Kendisi de biliyor da ne yapsın; 30 bini cukkalama işini korumak için rezil bir eyyam sergiliyor! O zaman bu düzen değişmeli...

ADVOCAAT

2 maçtır rakipler eksiliyor ve 2 maçtır 2. golü bulamıyor takımı. 2 maçtır hoca da bu anlamda oyuna hiç müdahale edemedi.''


Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"