comScore

West Bromwich West Bromwich

WBA'da Diagne ve Okay Yokuşlu etkisi: 'Şimdiden fark yarattı'

26 Şubat 2021, Cuma 19:17
WBA'da Diagne ve Okay Yokuşlu etkisi: 'Şimdiden fark yarattı'

Diagne ve Okay'ın bir aylık performansını ve takıma katkılarını The Athletic sitesinin West Brom yazarı Steve Madeley'den dinledik.

FutbolArena - İngiltere'nin köklü takımlarından West Bromwich Albion bu sezon geri döndüğü Premier Lig'de zor bir dönemden geçiyor. Sezona Slaven Bilic yönetiminde kötü başlayan West Brom bir türlü istediği sonuçları alamadı ve küme düşme hattına çakılı. Bilic'in çok tecrübeli halefi Sam Allardyce da gidişatı değiştirmek için ara transferde bazı hamleler yaptı. Böylece Türkiye'de yakından tanıdığımız iki futbolcu da kiralık olarak West Brom'a geldi: Önceki sezonun Türkiye Süper Ligi gol kralı Senegalli Mbaye Diagne ve Türk Milli Takımı oyuncusu Okay Yokuşlu. Her iki oyuncu da ancak ocak ayı sonunda takıma dahil olur olmaz katkı vermeye başladı. Diagne ve Okay'ın bir aylık performansını ve takıma katkılarını The Athletic sitesinin West Brom yazarı Steve Madeley'den dinledik.

"DIAGNE TAKIMI OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİRDİ"
"Diagne'ın West Brom'daki durumu ilginç. Şimdiden büyük bir fark yarattı, ancak muhtemelen daha da fazlasını yapmalıydı. Çünkü West Brom bu sayede ileri uçta, bu sezon hiç sahip olamadığı, hatta geçen sezon PL'e yükselirken bile sahip olamadığı bir odak noktası buldu. Bu sayede, sezon boyunca bulduklarından çok daha fazla gol fırsatı yaratmaya başladılar ve bunların çoğu da Diagne'ın ayağına geldi. Ama aslında bu fırsatların çoğunu değerlendiremediler. Diagne da bu fırsatları kaçırdığı için herkese kadar hatalıydı. Yani Diagne, West Brom takımını gerçekten olumlu yönde değiştirdi. Ancak, oyunun geri kalan kısmına katkısı kadar bitiriciliği de iyi olsaydı, çok daha büyük bir etkisi olabilirdi.""WEST BROM'UN GOL BEKLENTİSİNİ ARTIRDI"

"Gol beklentisi istatistiklerine inanıp inanmadığınızı bilemiyorum ama kesinlikle West Brom'un xG'si son birkaç maçta arttı. Ve sadece kendi gözlerinizle bile onları izleyip bütün sezonun tersine bu kez gol atmaya yakın olduklarını görebiliyorsunuz. Diagne bir yönden harika, diğer yönden ise faydasız. Demek istediğim şu; Burnley karşısında yarattığı gol fırsatını muhtemelen görmüşsünüzdür. İşin zor kısmını başardı, iki-üç oyuncuyu geçerken asıl gücünü ve becerisini gösterdi. Muhtemelen işin en kolay kısmı pozisyonu bitirmek ve kale çizgisindeki savunmacıya topu nişanlamamaktı. Ama o savunma oyuncusuna isabet ettirdi ki, bu tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu. Yine de, Diagne'ın West Brom'da şimdiye kadar başarılı olduğunu söylemeliyiz çünkü onunla beraber çok daha tehlikeli bir takım gibi görünüyorlar. Ancak bu gelişmenin karşılığını tam alamamış olmaları da gerçekten moral bozucu."

"SAHADA HİÇ BENCİL DEĞİL"

"Sahadaki iki mücadele performansına bakarsak bence, çaba açısından sorun yok. Kendisinden bekleyeceğiniz tüm koşuları yapıyor. Hatta hiç bencil davranmadı, bir-iki asist yapabilirdi. Yani her şey onun ilgili de değil. Ama dediğiniz gibi, iyi fiziğe sahip bir oyuncuya benziyor, ancak bu özelliğini oyunu kurmak yerine pozisyon yaratmak için kullanıyor.""KENDİNİ PREMIER LEAGUE'E KANITLAYABİLİR"

"Motivasyona gelirsek, kesinlikle motive görünüyor. Sanırım West Brom'daki üç-dört maçlık kariyerinde beklentimiz de böyleydi: Şu anda motive olmazsa, başka ne zaman olacak? Kendisini Premier Lig'de kanıtlamak için büyük bir fırsat buldu. Belki West Brom ligden düşebilir, Diagne da diğer Premier Lig takımlarına bu seviyede iyi iş yapabileceğini kanıtlar. Ama ben kesinlikle bir motivasyon eksikliği hissetmedim."

"WEST BROM DÜŞERSE KALMASI PEK OLASI DEĞİL"

"West Brom küme düşerse takımda kalması beni şaşırtır, ki bu şu an için en olası senaryo gibi görünüyor. Ücretinin ne kadar olduğunu tam bilmiyorum ama muhtemelen bir Championship kulübünün imkânlarının üstündedir. Sanırım bu kısmen Galatasaray'ın onu satmaya ne kadar ihtiyacı olduğuna ve ayrıca Diagne'ın İngiltere'de ne kadar oynamak istediğine de bağlı olacak. Belki bir yılı feda ederek Championship'te bir sezon geçirip tekrar PL'e çıkmayı göze alabilir. Ancak genel olarak pek olası olmadığını söyleyebilirim.""OKAY YOKUŞLU YILLARDIR BULAMADIKLARI OYUNCU"

"Okay daha şimdiden West Brom taraftarlarının en sevdiği oyunculardan biri oldu. Muhtemelen üç-dört yıldır arayıp da bulamadıkları tarzda bir oyuncu. Birkaç yıl boyunca takımda savunma önünde bu işleri yapan, oyunu okuyan, rakibi bozan, çok basit oynayan Claudio Yacob adında bir Arjantinli oyuncu vardı. Şunu söylemeliyim ki, Okay Yacob'dan bir adım da ileride görünüyor. Yacob'un tehlikeyi sezme, top kesme, top kapma, savunmanın önünü kapama gibi savunma görevlerinin hepsini yapıyor. Ama top kendisindeyken de Yacob'un yaptığından daha iyi görünüyor. Yacob'un topu kapınca bazen doğrudan rakibe geri verme gibi bir alışkanlığı vardı. Okay bunu pek yapmıyor. Öyle çok özel, sıradışı paslar da denemiyor. Ancak verdiği paslar genellikle doğru yere gidiyor ve top bir takım arkadaşıyla buluşuyor. Demek istediğim, West Brom en azından iki-üç yıldır böyle güçlü, kuvvetli, geri dörtlüyü koruyan bir oyuncuyu yana yakıla arıyordu. Okay geldi ve henüz iki küsür maçta gerçekten iyi bir izlenim bıraktı."

"PREMIER LEAGUE İÇİN MÜKEMMEL ÖZELLİKLERE SAHİP"

"Şu amatör gözlüğümle söylemeliyim ki Premier Lig onun için biçilmiş kaftan. Şöyle ki, açıkçası Premier Lig muhtemelen birçok kişinin düşündüğünden daha teknik bir lig. Mesela İspanya'ya kıyasla fiziksel ve teknik futbolun iyi bir karışımı var burada. Okay'da bu ikisinden de biraz var. Bence Premier Lig için mükemmel özelliklere sahip. Biraz Diagne'a benziyor, hatta Diagne'dan daha bile fazla.""CHAMPIONSHIP TAKIMLARI ONU TAKİBE ALMALI"

"Bence Okay şöyle düşünmeli: “West Brom için gerçekten iyi oynarsam, sezon sonunda West Brom'a ne olursa olsun, diğer Premier Lig kulüpleri bunu fark edecek. Önümüzdeki sezon Premier Lig'deki bir takıma gitme şansım olabilir.” Şimdi Championship'in zirvesinde, Premier Lig'e çıkmaya çalışan bir takımın yerinde olsaydım, Okay'ı fark eder ve şöyle düşünürdüm, “Eğer PL'e çıkarsak, Okay önümüzdeki sezon Premier Lig'de tam da geri dörtlümüzü koruyacak oyuncu olur.”

"ÖNCELİĞİ HÜCUMA ÇIKMAK DEĞİL"

"Bence ara ara hücuma da katkıda bulunacak. Geçen hafta sonu, Burnley maçının sonuna doğru West Brom'un galibiyet golü için bastırdığı bir anı hatırlıyorum. Okay, oyunun büyük bölümünde orta çizgiyi pek geçmemişti ama o anda birden Burnley ceza sahası çizgisinde belirdi. İleri doğru hızlı bir koşu yaptı. Kendine daha çok güven duydukça, takım arkadaşlarını daha çok tanıdıkça ve ligi daha çok tanıdıkça daha fazlasını yapacağına eminim. Belki ileri çıkmak ve rakip ceza sahasına girmek için doğru zamanı bulduğunu göreceğiz. Ama bunun Okay'ın önceliği olacağını sanmıyorum. Yani, şu anda üçlü orta sahada Chelsea'den kiralık Conor Gallagher ve Arsenal'den kiralık Ainsley Maitland-Niles ile beraber oynuyor. İkisi de çok enerjik oyuncular. Bu iki oyuncunun işinin önemli bir kısmı Diagne'a destek vermek için rakip ceza alanına girmekle alakalı. Yani bu onların görevi. Okay'ın görevi farklı: West Brom topu kaptırdığında, topun gerisinde en az bir orta saha oyuncusunun bulunmasını sağlamak ve savunmayı sağlama almak. Onun ileriye çıktığını çok fazla göreceğimizi sanmıyorum. Ama ileriye çıkmak için doğru anları bulacağına da eminim."

Röportaj: ALP ULAGAY

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!