comScore

Osmanlıspor FK Osmanlıspor FK

Webo: 'Gökhan Gönül, Fenerbahçe'nin amblemiydi'

10 Ocak 2017, Salı 10:46
Webo: 'Gökhan Gönül, Fenerbahçe'nin amblemiydi'

Osmanlıspor forması giyen Pierre Webo kariyeriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

FutbolArena - Süper Lig'de Osmanlıspor formasıyla sergilediği performans alkış toplayan Pierre Webo, önemli açıklamalarda bulundu. Deneyimli futbolcu geçmişte yaşadıklarından bugüne kadar birçok konuda konuştu.
 

Pierre Webo'nun Sabah Gazetesi'ne verdiği röportaj:


Öncelikle Osmanlıspor Kulübü'nün başarısını bize anlatır mısın?

Aslında sahada gördüğünüz çok büyük bir başarı. Ama bunun arkasında başkanından yönetimine tüm çalışanlarına kadar herkesin katkısı var. Biz futbolcular da çok büyük bir iş başardık diye düşünüyorum. Bu sene kullandığımız bir terim var: Biz büyük bir aileyiz... Kariyerim boyunca tüm oynadığım takımlarda bu terim çok kullanılırdı. Ama ben burada bunu gerçekten iliklerime kadar hissediyorum. Statta, tesislerde öyle bir atmosfer var. Herkes bizim ailemiz gibi.
Avrupa'da Osmanlıspor'un hedefi nedir?

Bizim birlikte olduğumuz aile düş kurmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyecek. Çok zorlu bir rakibimiz var: Olympiakos. Tüm geçmişleriyle beraber turun favorisi onlar. Ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar elimizden geldiği kadar o maça hazır olmaya çalışacağız. Çünkü 20 Haziran'dan beri bunun için çalışıyoruz. Özellikle Avrupa maçlarında Dört Büyük takımın taraftarları bize desteğe geliyor. Bu aslında sadece bize değil Türkiye'ye destek. Herkese söz veriyorum, Türk insanını en iyi şekilde temsil edeceğiz Avrupa'da. Destek istiyoruz.

Süper Lig'de yarış nasıl geçer?

Burada gurur duymamız gereken bir şey var: Medipol Başakşehir Kulübü herkese başka alternatifler olduğunu gösterdi. Yani şu anda yaptıkları şey diğer Üç Büyük dışındaki takımların hayal ettikleri şey. Bizim hedefimiz üç kulvarda başarılı olmak. Ama UEFA Avrupa Ligi'nin çok yorduğuna katılmıyorum. Bazı anahtar oyuncularımızın sakat ve cezalı olduğu maçlar vardı. Ama panikleyecek hiçbir şey yok. Sakin olabilirsiniz çünkü biz ikinci yarıda daha iyisini yapacağız. UEFA Avrupa Ligi büyük heyecan ama 8 günde 2 maç yaptık. Oradan da çok iyi çıktık. Sezonu iyi bitirmek için ikinci yarıda daha iyi olmamız lazım. Kimin şampiyon olacağını Allah bilir. Ama Başakşehir'in yarışa kattığı heyecanın aynısını biz de yapmak istiyoruz.

TÜRKİYE'Yİ YÖNETENLERE İNANMAK LAZIM HER ŞEY DÜZELECEK

"Her şeyden önce kişisel olarak uzun zamandır Türkiye'deyim. Türkiye'yi tanıyorum ve şu anki Türkiye'yi de görüyorum. Problemleri görüyorum. Gitmek isteyenler var, gelmek istemeyenler var. Ama ben 7 yıldır buradayım, 7 yıldır tanıdığım Türkiye'nin bir barış sürecine gireceğini, eski günlerine döneceğine inanıyorum. Burası turistik bir ülke ve öyle olmaya devam edecek. Saygı duyulan, turistlerin uğrak yeri olan bir ülke burası ve yaşanan olaylarla ilgili devlet ve polis büyük uğraş veriyor. Çünkü Türkiye herkese kucak açan bir ülke. Bana da kucak açtı. Türk halkının, yaşanan bütün zorlukların altından kalkacaklarına inancım ve güvenim tam."

MUSLERA YANIMDA BÜYÜDÜ

Muslera için ne diyebilirim... Yanımda büyüdü adeta. 2000-2002'de Uruguay'da, aynı şehirde oynuyorduk. Aile gibiydik Lugano, Suarez ve Muslera'yla birlikte... Onu çok seviyorum çünkü gollerimi yemekten yoruldu! Öyle diyor bana! "Hangi formayla çıksan hep gol atıyorsun bana" diyor!

GÜİZA'YI GOL KRALI YAPAN BENDİM!

Bir defasında başkan Aziz Yıldırım ile konuşuyorduk. Bana "Güiza'yı Mallorca formasıyla izlerken seni de gördüm bayağı iyi oynuyordun" demişti. Ben de kendisine bir şaka yapmıştım. "Evet, Güiza orada 27-28 gol attı, doğru ben attırdım o golleri kendisine!" demiştim. Ben o sezon başında sakattım, 4 ay takımdan uzaktım. 6 ay gibi bir sürede 11 asist yapmıştım. Ama Güiza'nın menajeri olan eşi, Luis Aragones'in beni çok istediğini söylemişti. Ama olmadı, nedenini bilmiyorum. Sonra ben Başakşehir'e gelince, herkes beni tanıdı ve Fenerbahçe ile yolum kesişti.

EMENİKE İLE KONUŞACAĞIM

Emenike'nin bir yeteneği var, herkes biliyor. Ama bazı oyuncuların iyi oynamaları için iyi hissetmeleri gerekir. Çok iyi başladı sezona. Başından geçenler için üzgünüm. Ne olduğunu anlamak için kendisini arayacağım. Çok duygusal bir oyuncu. Hep saygı duyulmasını hep sevilmesini bekleyen bir oyuncu. Ama olanlar için üzgünüm.

39'UMA KADAR SAHADA OLACAĞIM

Hedeflerin ne, futbolu ne zaman bırakmayı düşünüyorsun?


Futbol günden güne değişen bir şey. Bugün itibariyle kendimi sağlık olarak mükemmel hissediyorum. Halen antrenmana giderken o heyecanı ve arzuyu içimde hissediyorum. Sezon sonu sözleşmem bitiyor doğru, belki birçok alternatifim olabilir. Ama Osmanlıspor ile bir hayalimiz var, benim için en önemlisi bu. İleriye dönük hiçbir şey düşünmek istemiyorum. Gün be gün düşünmek istiyorum. Volkan (Demirel) 40 yaşına kadar oynayacağını söylemiş. Ben de 39'a kadar imzalarım diyorum (gülüyor)... Tabii ki gerçekçi olmak lazım. Bir forvet oyuncusu için 39 çok zor bir yaş. Ama içimde daha oynama isteği var.

GÖKHAN GÖNÜL TOPLARA KAFASINI SOKMUŞTU, TEPKİYİ HAK ETMEDİ!

Gökhan Gönül'ün yerinde olsan Beşiktaş'a gider miydin? 

Fenerbahçe aynı anda 7 oyuncu gönderme kararı aldı ve ben buna saygı duyduğumu söyledim. Bugün de Gökhan, Fenerbahçe'den Beşiktaş'a gidiyorsa, bu karara da saygılıyım. Çünkü her kararın bir nedeni vardır. Ama Gökhan, Fenerbahçe'nin amblemiydi. Benfica maçında kimsenin sokmayacağı yerlere kafasını soktu. Tabii ki taraftarın tepkisini de normal buluyorum onların da bir sebebi var kendince. Ama unutamayacağım şey şu: Gökhan çok iyi bir arkadaş. Ben hep yanında olacağım. Çünkü onun içindeki isteği ve hırsı bilen birisiyim. Berabere biten ya da yenildiğimiz maçlarda Gökhan'ın soyunma odasında ne hallerde olduğunu ben biliyorum.
Aboukabar çok gol kaçırıyor ama...

Aboubakar gol kaçırıyor ama fırsatlar yaratmak gerekiyor. Beşiktaş'ın son yıllarına bakmak lazım. Demba Ba'nın ve Gomez'in yaptıkları ortada. Herkes Aboubakar'dan aynı şeyi bekliyor. Ama o daha çok koşan mücadele eden ve fırsat yaratan bir oyuncu. Kanatta oynadığı maçlar var. Biraz daha gol atmış olması gerekiyordu ama Türkiye'deki ilk sezonuna göre kabul edilebilir bir performans sergiliyor.

F.BAHÇE BAŞKANI OLSAM EKİCİ'Yİ İSTERDİM

Daha önce verdiğim röportajlara bakabilirsiniz. İki yıl önce söyledim, yine söylüyorum: Bence Mehmet Ekici en iyi Türk futbolcu. Ben Fenerbahçe'nin hocası ya da Fenerbahçe Kulübü Başkanı değilim ama bu tarz oyuncuları takımımda görmek isterim. Çok farklı özellikleri olan bir oyuncu çok iyi bir ayağı ve oyun görüşü var.

MESSİ VE EMRE EN İYİSİYDİ
 
Beraber oynadığın en iyi futbolcu kim? 


Karşılıklı oynadığım en iyi oyuncu Messi ama Emre Belözoğlu bence Türkiye'nin en büyük yeteneği. Salih Uçan'ın farklı özellikleri var. Musa Çağıran aynı şekilde farkı bir oyuncu. Biliyor musunuz, benim Fenerbahçe'ye gelmemi en çok isteyenlerden biri Alex'ti. İBB formasıyla Fenerbahçe'yi 4-2 yendiğimiz maçtan önce Alex, maça çıkmadan önce bizim soyunma odasına geldi. Beni dışarı çağırdı ve "Bize gel, bize gel, lütfen bize gel" demişti!

FutbolArena Haber Turu (30 Ekim 2020)