comScore

Trabzonspor Trabzonspor

Waris Majeed kafaları karıştırdı

06 Ekim 2014, Pazartesi 17:44

Trabzonspor'da büyük umutlarla transfer ettiği Waris Majeed'in son maçtaki kötü performansından sonra homurdanmalar başladı. Ruslar neden bıraktı? Çok özel ayrıntıları Barbaros Yıldızlı yazdı... 

FutbolArena Özel - Trabzonspor'un büyük umutlarla Spartak Moskova'dan aldığı Waris Majeed, Gökhan Ünal'dan sonra kulüp tarihinin en pahalı transferi oldu. İlk haftalarda ve özellikle Avni Aker'deki Fenerbahçe maçında oldukça beğenilen Ganalı futbolcu haftalar ilerledikçe Trabzonspor'un aldığı kötü sonuçlardan dolayı olumsuz anlamda göze batmaya başladı. Özellikle Karabükspor maçındaki futbolu beğenilmeyen Waris Majeed hakkında şimdiden homurdanmalar başladı. Bu yüzden akıllara hemen "Spartak Moskova Ganalı futbolcuyu neden bıraktı?" sorusu geliyor. İşte hiçbir yerde olmayan çok özel ayrıntılar... 
 
"90 dakikası yok!"
İsveç'te Hacken forması altında yıldızı parladıktan sonra Avrupa'daki önemli kulüplerin dikkatini çeken Majeed, 2013 yılının devre arasında Spartak Moskova'ya transfer oldu. Ancak Rus kulübünde hiçbir maçta 90 dakika sahada kalamayan Waris, 1.5 sezonda 15 maçta sadece 1 gol atarken, iki farklı teknik direktör yönetiminde 3 maçta ilk 11'de yer alabildi. İlk yılında geçirdiği sakatlıktan sonra 2013/2014 sezonunda Karpin yönetimindeki Spartak Moskova'da sadece 19 dakika görev alabildi. Kadroda olmasına rağmen ise 10 maçta yedek kulübesinden çıkamadı.
 
"Hepsinin gerisinde kaldı"
Majeed'in Spartak Moskova'ya transfer olduğu dönemde Rus kulübünde Emenike, Ari, Dzyuba, Movsisyan ve Ari gibi önemli golcüler de burada oynadı. Ancak Waris bu süreçte sakatlık veya ceza gibi engeller olmadığı sürece bu 5 forvetin hiçbirini kesemedi. 
 
25 Eylül 2014
"Spartak Moskova Waris transferinde büyük iş yaptı"
Rusya'da Rondon, Noboa ve Natcho gibi önemli oyuncuların menajerliğini yapan Leonid Istrati, Trabzonspor'un Waris transferinde kafa karıştıran bir açıklama yapmıştı. Istrati, "Spartak Moskova'yı Waris'i satma kararından dolayı tebrik ederim. Alınan para muazzam. Trabzonspor zarar etti. İstanbul'da maçı izledim, oyuncu etkili olmaktan çok uzak. Çok güçsüz gözüküyor. Canlı takip ettim" 
 
O çok özel ayrıntı... 
 
"Hiç düşünmeyin... Satın!"
 
Majeed yeteneklerine rağmen bir türlü beklenen performansı sergileyemeyince devre arasında Fransa'nın Valenciennes takımına kiralandı. Burada nispeten daha iyi performans sergilemesine rağmen süresi dolunca yeniden Spartak Moskova'ya geri döndü. Belki Karpin'in olduğu başarısız dönemde kendini gösterme fırsatı bulamadığı düşünülmesine rağmen Ganalı futbolcu Murat Yakın'ın da gözüne giremedi. Yakın döneminde sadece 1 maçta ilk 11'de sahaya çıkan Waris, 4 maçta yine ilk tercih değildi. Trabzonspor'a transfer olmadan önce Rusya'da süre aldığı 171 dakika boyunca golü ve asisti yok. 
 
Spartak Moskova yönetimi de artık tekrar kiralama formülüne gitmek yerine Majeed'den para kazanmak niyetindeydi. Bu konuda o günlerde basına sızmayan ayrıntı ise Spartak Moskova yönetiminin Waris transferinde danıştığı Murat Yakın'dan aldığı yanıt oldu. Yakın'ın cevabı ise: "Hiç düşünmeyin! Fiyat yüksek ise satın" yönünde oldu.
 
Öte yandan Spartak Moskova taraftarlarının da bir bölümü ilk geldiği zaman Waris Majeed'den çok umutlu olmasına rağmen 6 milyon euro'luk transfer ücretinden dolayı da memnun. Kulübün fanlarının bir bölümü "Waris çok yetenekli ama bir türlü olgunlaşamadı. Son vuruşlarda telaşlı. Bu gidişle değil burası, onun için büyük takım hedefi hayal olur" şeklinde yorumluyordu.

Haber: Barbaros Yıldızlı

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"