comScore

Vladimir Klitschko boksu bıraktı! Vladimir Klitschko kimdir?

03 Ağustos 2017, Perşembe 15:38
Vladimir Klitschko boksu bıraktı! Vladimir Klitschko kimdir?

Dünyaca ünlü Ukraynalı boksör Vladimir Klitschko, yayınladığı video ile 41 yaşında boks kariyerini noktaladığını açıkladı.

FutbolArena - Boks dünyasında bir devir kapandı! Son çeyrek asırdaki en büyük boksörlerden biri olan Vladimir Klitschko emeklilik kararı aldı.
 

Vladimir Klitschko boksu neden bıraktı?


Eski ağır sıklet boks şampiyonu 41 yaşındaki Klitschko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, amatör ve profesyonel kariyerinde hayalini kurduğu her şeye ulaştığını belirterek, "Şimdi spordan sonraki ikinci kariyerime başlamak istiyorum. Böylesine uzun ve inanılmaz bir başarılı kariyere sahip olacağımı düşünemezdim. Bunun için minnettarım." ifadelerini kullandı.

Vladimir Klitschko son olarak Anthony Joshua ile Londra'da ringe çıkmış ve güçlü rakibine 11. rauntta nakavt olmuştu. Vladimir Klitschko bu maçtan yaklaşık 3 ay sonra emekli olma kararı aldı.
 

Vladimir Klitschko kimdir? Vladimir Klitschko'nun boks kariyerindeki başarıları


Vladimir Klitschko 1976 doğumludur.Ağır sıklet boks şampiyonalarının 1 numaralı ismi olan Vladimir Kliçko, en uzun süre ağır sıklet boks şampiyonu unvanı olan boksörler sıralamasında 2. sıraya kadar yükseldi.

4 majör kemerden üçünün (WBA, IBF, WBO) ağır sıklet kemer sahibi olan Ukraynalı boksör Vladimir Kliçko, aynı zamanda 2 minör The Ring, IBO ile birlikte toplam 5 ağır sıklet boks şampiyonluğu bulunmakta idi. Vladimir Kliçko Transnational Boxing Rankings Board (TBRB) ve International Boxing Association (IBA) tarafından şampiyon kabul edilir.
Vladimir Kliçko'nun Boyu 1.98 metredir ve Rusça, Ukraynaca, İngilizce ve Almanca bilmektedir.En son müsabakasını 28 kasım 2015'te İngiliz Tyson Fury'e karşı yapmış ve 12 Round sonunda hakemler tarafından mağlup ilan edilerek 11 sene aradan sonra ilk defa kaybetmiş ve 5 kemerinin rakibi Tyson Fury'e gitmesine engel olamamıştır.

Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda kazandığı altın madalyanın ardından 1996 yılında profesyonel olan Klitschko, 21 yıllık kariyerinde 69 maçta 5 mağlubiyet aldı.


FutbolArena Haber Turu (24 Eylül 2020)