comScore

Galatasaray Galatasaray

Vitor Pereira'nın Fenerbahçe'deki en büyük başarısı!

21 Aralık 2015, Pazartesi 03:29
Vitor Pereira'nın Fenerbahçe'deki en büyük başarısı!

Vitor Pereira, Fenerbahçe'yi ligin en az gol yiyen takımı yaparken, başardığı neydi? 

FutbolArena Analiz - Süper Ligin ilk yarısında Fenerbahçesavunmada, Beşiktaş ise hücumdaki başarısıyla öne çıktı ve ilk iki sırayı paylaştılar. Galatasaray ise çok kaliteli hücumculara sahip olmasına rağmen ligin en çok gol yiyen takımlarından biri oldu. Bu da Galatasaray'ı Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın gerisine düşüren nedenlerdendi. Galatasaray'da hücumcular geri gelmekte zorlanıp kontra ataklara sebep verirken, öte yandan hücumda da etkili pres yapılamadığı için rakipleri baskı altına almak özellikle deplasmanlarda zorlaştı.

Vitor Pereira ise hücum oyuncularına da savunma ve pres yaptırırken, birçok maçı gol yemeden, rakibine pozisyon vermeden bitirmeyi başardı. Dünyaca ünlü yıldızlar Luis Nani ve Diego savunmada müthiş bir özveri ile oynadılar. 


Yaratıcı kanatlar arasındaki farklar! 

Fenerbahçe'de Luis Nani, Galatasaray'da Lukas Podolski, Beşiktaş'ta ise Ricardo Quaresma ve Gökhan Töre yaratıcı kanat rolünü üstlendiler ve skor üreten isimlerdi. Galatasaray'da solda Yasin, Fenerbahçe'de Alper, Beşiktaş'ta ise Olcay ise daha çok çalışkan kanat rolündeydiler. 

Fenerbahçe'de Nani, hem hücumda 7 gol 5 asistlik katkı sağlarken, hem de savunmada bir çalışkan kanat oyuncusu gibi fayda sağladı. Vitor Pereira yıldız oyuncusunun gözünün yaşına bakmadı. 


Beşiktaş'ta Ricardo Quaresma 1049 dakikada 51, Gökhan Töre de 1299 dakikada 45 defansif müdahale yaptı. Şenol Güneş de zaman zaman Gökhan'ı kesti ve Quaresma'nın bile mücadele gücünü yükseltti. Bu iki oyuncu rotasyonda dakikaları paylaşırken, özellikle Olcay ve Sosa'nın çalışkanlığı onların savunma yükünü hafifletti. 


Galatasaray'da ise Lukas Podolski, 1599 dakika ile en çok oynayan oyuncuydu ve sadece 60 defansif müdahale yaptı! Nani ondan 50 dakika az oynarken tam 42 defansif müdahale fazla yapmıştı! 


Diego çok farklı!

Peki 10 numaralarda durum ne? Vitor Pereira bu konuda da Diego'yu bir çift yönlü ortasaha gibi kullanmayı başardı. Diego'nun asist ve gol sayıları Nani gibi üst düzey değil. 1 gol 3 asist yapan Brezilyalı 4 gol 7 asist yapan Sneijder ve 2 gol 3 asist yapan Sosa'nın arkasında ama yaptığı savunma yardımı da takımına büyük katkı sağlıyor. Sneijder'den 300 dakika daha az oynayan Diego, Hollandalı'nın 2 katından fazla defansif müdahale yapmış durumda!


Sosa da Diego gibi. 1088 dakikada 67 defansif müdahalesi var. Geçen sezon ligin en çok defansif müdahale yapan 10 numarası Sosa'ydı ama bu sezon Diego'nun bu klasmanı kimseye bırakacak hali yok. Herhalde büyük bir farkla lider olacaktır. Tabi Sosa'nın da skora katkısı klasik bir 10 numaraya göre, Sneijder'e göre düşük ama onun da savunma yardımı Sneijder'e göre oldukça yüksek. 


Galatasaray'da ise sorun Lukas Podolski ve Sneijder gibi skor üreten oyuncuların savunma yardımlarının düşük olması. Tabi bu oyuncular skor ürettiği için savunmada daha özgür kalması doğal ama onlar savunmada özgür kalacaksa, onların yerine geriye koşan ve ileride pres yapan oyuncu gerekiyor. Gel gelelim Galatasaray'da ne Burak, Fernandao kadar ileride baskı yapabiliyor, ne de Yasin, Olcay Şahan kadar veya Alper Potuk kadar bu isimlere savunmada yardımcı oluyor. 


İşte Wesley Sneijder, hem Sosa'dan, hem de Diego'dan çok daha fazla sürede 1556 dakikada 54 defansif müdahalesi var. Bazı maçları 0 defansif müdahale ile tamamlaması ise çarpıcı!

Defansif kanatlarda da Galatasaray yetersiz... 

Yaratıcı kanat ve 10 numaranın savunmada yetersiz olması bir derece kabul edilebilir ama çalışkan kanat oyuncusunun da savunmada aksaması Galatasaray'ın bu kadar çok gol yeme nedenlerinin başında geliyor. Yasin bazı maçlarda kendisini yıldız sanıp savunmayı aksatınca Galatasaray geri dönüşlerde büyük sıkıntı yaşadı.


İşte Yasin 1274 dakikada 87 defansif müdahalesi var. Ancak Olcay Şahan ondan daha az sürede daha fazla defansif müdahale yapmış. 


İşte Olcay, 1037 dakika 98 defansif müdahale. Yasin'den yaklaşık 250 dakika az ama 11 müdahale fazla... Alper Potuk da çok benzer. 


Sadece 900 dakika oynayan Alper 350 dakika az oynamasına rağmen Yasin Öztekin'i geçmeyi başarmıştı. Vitor Pereira hücumcularına savunma yaptırabildiği için ve iki tane 6 numara Mehmet Topal ve Josef de Souza ile oynadığı için kanatlarda iki yaratıcı ile oynayabiliyordu. O yüzden Markoviç ve Volkan'ın sakatlıklarında Alper forma bulmuş ve bu kadar süre alabilmişti ancak o az süreye rağmen Yasin'i geçmeyi başardı. 

Analiz: Sinan Yılmaz

FutbolArena Haber Turu (15 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.