comScore

Beşiktaş Beşiktaş

Video hakem uygulaması nedir? VAR ne demek? Türkiye video hakeme ne zaman geçecek?

14 Şubat 2017, Salı 10:34
Video hakem uygulaması nedir? VAR ne demek? Türkiye video hakeme ne zaman geçecek?

Süper Lig'de yaşanan her hakem hatasının ardından gündeme gelen Video Hakem Uygulaması son günlerde yeniden sıkça konuşuluyor. Peki nedir bu video hakem uygulaması? Kısa adı VAR olan bu uygulama hangi durumlarda geçerli olacak ve Türkiye'de video hakem ne zaman göreve başlayacak?

FutbolArena - Spor Toto Süper Lig'de 20 hafta geride kalırken hakemlerin verdiği kararlar neredeyse her maç sonrası gündem yaratıyor. Hakem hatalarının ardından sürekli gündeme gelen konu ise Video Hakem Uygulaması. MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın da sıkça bahsettiği ve Türkiye'de uygulamaya konulmak istenen video hakem sistemi nedir? Video hakem uygulaması hangi durumlarda geçerli olacak? Türkiye'de video hakem sistemi ne zaman başlıyor gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz.
 

Video hakem nedir, hangi durumlarda kullanılır?


Süper Ligin ikinci yarısının başlamasıyla birlikte artan hakem hataları son zamanlarda sıkça konuşulan Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasının tekrar gündeme gelmesine yol açtı. Özellikle son haftalarda bir çok maçta tartışmalı pozisyonların çoğalması ve bu pozisyonlarda verilen yanlış kararlar kulüpler tarafından büyük tepkiyle karşılanırken, kamuoyunda artık Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasına geçilmesi konusunda çıkan haberlerinde büyük artış gösterdiği belirlendi. İlk olarak FIFA Kulüpler Dünya Kupası'nda uygulanan sisteme Avrupa'nın önde gelen ligleri de geçme hazırlığı yaparken, uygulanacak sistemden sadece penaltı, gol, kırmızı kart ve yanlış oyuncuya kart gösterilen durumlarda yararlanılacağı belirtildi.


Video hakem sistemi Türkiye'ye ne zaman gelecek?


Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasının en kısa zamanda hayata geçirileceğini açıklarken, Kulüpler Birliğinin de en geç Mart ayı içinde bu uygulamanın başlaması gerektiği yönünde açıklamalarının medyaya yansıdığı tespit edildi. Medya Takip Ajansı Interpress'in yapmış olduğu incelemeye göre, Video Yardımcı Hakem (VAR) hakkında televizyon, internet ve yazılı basına yılbaşından bu yana 2 bin 838 haber yansıdığı tespit edildi. 


Ahmet Çakar'dan video hakem sistemiyle ilgili açıklama


Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol programında spor yorumculuğu yapan eski FIFA hakemlerinden Ahmet Çakar, video hakem uygulamasının Türkiye'de faydalı olacağını ifade etti. Uzun yıllardır MHK Başkanı olması için baskı aldığını her fırsatta dile getiren Ahmet Çakar, Türkiye'de uygulamaya konulacak video hakem uygulaması için aday olduğunu söyledi. TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e canlı yayında bu konuyla ilgili açık mesaj gönderen Ahmet Çakar, "Video hakem sistemine talibim. Bu sistemin başına geçebilirim. Şu an 50 kişilik listem hazır. Fakat MHK Başkanı benim işime karışmayacak. Ben sadece TFF Başkanını tanırım. O da aynı şekilde işime karışmayacak. Geçmişte önemli derecede hakemli yapan eski arkadaşlarım arasından liste oluşturup her hafta maçlara atama yaparım" dedi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)