comScore

VAR sistemi nedir? VAR sistemi ne zaman uygulanacak? VAR sistemi ne işe yarar? (Video hakem VAR sistemi bilmeniz gerekenler)

08 Mayıs 2018, Salı 19:55
VAR sistemi nedir? VAR sistemi ne zaman uygulanacak? VAR sistemi ne işe yarar? (Video hakem VAR sistemi bilmeniz gerekenler)

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından VAR sisteminin bu sezon ilk kez Spor Toto 1. Lig Play-off maçlarında uygulanacağını açıklamasının ardından Video hakem VAR sisteminin nasıl işlediği ve uygulamasının nasıl yapıldığına dair bilgiler araştırılmaya başlandı. VAR sistemi nedir? VAR sistemi ne işe yarar? VAR sistemi hangi pozisyonlarda devreye girer ve en önemlisi VAR sistemi uygulamaları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - VAR sistemi nedir? VAR sistemi Türkiye'de ne zaman uygulanacak? VAR sistemi ne işe yarar? Video Yardımcı hakem sistemi olarak bilinen VAR sisteminin Türkiye'de online olarak ilk kez ne zaman uygulanacağı açıklandı. Türk futbolunda son yıllarda hakem hataları çok sık konuşulurken, 2018 yılında VAR sistemi ilk kez uygulanacak. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada VAR sisteminin ilk kez Spor Toto 1. Lig play-off maçlarında uygulanacağı açıklandı. Peki VAR sistemi nedir? VAR sistemi ne iş yarar? VAR sisteminde kararlar nasıl veriliyor? Tüm bu soruların cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. 
 

VAR sistemi (Video hakem) nedir?


"Minimum müdahale maksimum fayda" sloganı ile hayata geçirilen Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) online uygulamasında yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarılacak. VAR aracında Video Yardım Hakemi ile birlikte Video Yardımcı Hakem Asistanı (AVAR) görev yapacak. Müsabaka hakemi ile VAR arasında doğrudan iletişim kurulacak.

Sisteme göre ya müsabaka hakemi VAR'a 'TV ekran işareti yaparak' bir inceleme isteyecek veya VAR hakemi, maçın hakemine pozisyonun izlenmesi için tavsiyede bulunacak. İkinci adımda VAR hakemi pozisyonu videodan izleyip hakeme tavsiyede bulunacak. Üçüncü adımda müsabaka hakemi ya sahanın kenarında bulunan ekrandan videoyu izleyerek ya da VAR'ın verdiği bilgiyi kabul ederek uygun kararını verecek. Uygulama gereğince her zaman son kararı müsabaka hakemi verecek. İlk karar sadece çok açık şekilde yanlış ise değiştirilecek. 

 

VAR sistemi nasıl uygulanacak?


VAR uygulaması esnasında hakemin kararına etki etmeye yönelik davranışlara da müsamaha gösterilmeyecek. Müsabaka hakeminin saha kenarında bulunacak monitörden inceleme yaparken, bu alana girip hakeme müdahale eden futbolcu ihtar alacak. Yine bu alana giren takım görevlileri oyun alanı dışına çıkarılacak. Oyun esnasında VAR incelemesi isteyen oyuncu ihtar alırken takım görevlisi de oyun alanı dışına çıkarılacak.  

Öte yandan maçın seyrini değiştiren bariz hatalar için video yardımı almayı amaçlayan Video Yardımcı Hakem Sistemi, yalnızca hakem bir karar verdikten sonra veya ciddi bir olayın gözden kaçması durumunda kullanılacak.

VAR uygulaması sadece 4 kategorideki olaylarla sınırlı olacak:

1-Goller: Golden önce golün geçersiz olması için bir ihlalin olup olmadığını bildirmek.
2-Penaltı ve penaltı değil kararları: Verilen veya verilmeyen bir penaltı kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.
3-Direkt kırmızı kartlar (2. İhtarlar hariç): Verilen veya verilmeyen bir ihraç kararında açık bir hata olmadığını bildirmek.
4-Yanlış oyuncuya kart gösterilmesi: Hakemin yanlış oyuncuya ihtar veya ihraç vermesi durumunda veya hangi oyuncunun cezalandırılmasının gerektiğini bildirmek.

Spor Toto 1. Lig Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"