comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Van Persie'yi Beşiktaş maçı sonrası yakacak dil çıkarma hareketi! Cezası...

07 Şubat 2017, Salı 15:09
Van Persie'yi Beşiktaş maçı sonrası yakacak dil çıkarma hareketi! Cezası...

Fenerbahçeli futbolcu Robin Van Persie'nin, Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan Beşiktaş maçında tribünlere dil çıkarması ve Tosic'e karşı elini şortuna sokmasından dolayı ceza alıp almayacağı büyük merak konusu oldu. 

FutbolArena Detay - Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda olaylı geçen Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinin ardından Robin Van Persie'ye yönelik tepkiler sürerken, Beşiktaş cephesi Hollandalı futbolcunun Tosic'e karşı elini şortuna sokması ve özellikle tribünlere dil çıkarması konusunda tepkiliyken, taraftarlar da Hollandalı futbolcunun bu yüzden ceza alması gerektiğini savunuyor. 
 

Robin Van Persie Beşiktaş derbisi sonrası ceza alacak mı?


Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinin ilk yarısında siyah beyazlı taraftarların olduğu tribüne doğru dil çıkaran ve 41. dakikada Tosic'in kırmızı kart gördüğü pozisyonda rakibine doğru elini şortunu içine sokan Van Persie'nin ceza alıp almayacağı büyük merak konusu. 

Peki TFF talimatları bu konuda ne diyor? TFF talimatlarına göre Van Persie'nin PFDK'ya sevk edilip edilmeme konusunda maddeler son derece açık. 
1) Van Persie'nin Tosic'e karşı elini şortunun içine soktuğu pozisyon hem yoruma açık, hem de yayıncı kuruluşun maç anındaki görüntülerinde olmadığından cezai bir durum olması söz konusu değil. Bu görüntüler hem fotoğraf, hem de aktüel kameradan ekranlara yansıdı. Dolayısıyla Disiplin Kurulu herhangi bir yaptırım uygulaması için yayıncı kuruluşun maç anındaki görüntüleri dikkate alacak. 2) Van Persie'nin tribünlere doğru dil çıkarması ise yayıncı kuruluşun görüntülerine yansıdığı için Disiplin Kurulu bu konuda Hollandalı futbolcuya herhangi bir cezai yaptırım uygulayabillir. Zira bu pozisyon direkt olarak yayıncı kuruluş ATV'nin direkt maç anı kameralarında ekrana yansıdı. 

CEZA ALMASI İÇİN...

Van Persie'nin Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinde tribünlere doğru yaptığı dil hareketi ve Tosic'e karşı elini şortuna soktuğu an için A Spor yorumcusu Turgay Demir de canlı yayında, "Ceza konusu için yayıncı kuruluşun maç anındaki görüntülere bakıyor. Aktüel kamera görüntüleri cezai yaptırım için geçerli değil. Ancak her halükarda Van Persie'nin yaptığı büyük ayıp." diye konuştu. 

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"