comScore

Fenerbahçe Fenerbahçe

Uğur Dündar ile çok özel - 'Tarih Aziz Yıldırım'ı yazacak'

18 Temmuz 2016, Pazartesi 20:42
Uğur Dündar ile çok özel - 'Tarih Aziz Yıldırım'ı yazacak'

Uğur Dündar, FutbolArena'ya yaptığı açıklamada Fenerbahçe'nin 3 Temmuz sürecini yorumladı.

FutbolArena Özel Röportaj - Türkiye, Cuma günü FETÖ / PDY'nin denediği darbe girişimiyle sarsıldı. Bastırılan darbe girişimi sonrası Emniyet, Yargı ve Ordu'da FETÖ / PDY yapılanmasına dair devam eden soruşturmalar hız kazandı.

Son 10 yılı Ergenekon, Balyoz, Casusluk ve Şike davalarıyla geçiren Türkiye'de FETÖ / PDY'nin denediği darbe girişimi sonrası bu davalar yeniden tartışmaya açıldı. 
3 Temmuz'da Türkiye'yi sarsan şike davası da son darbe girişimi sonrası diğer davalarda olduğu gibi yeniden tartışmaya açıldı. Şike davasında 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın ilk mahkeme savunmasında söylediği ““Ne şikesi, ne şike davası? Memleket elden gidiyor” sözleri günlerce konuşuldu, darbe girişimi sonrası Aziz Yıldırım'ın 4 yıl önce söylediği bu sözler gündem oldu.
 

Uğur Dündar'dan 3 Temmuz süreci yorumu


Son gelişmeler ışığında Gazeteci ve Eski Fenerbahçe yöneticilerinden Uğur Dündar ile son 3 Temmuz sürecini konuştuk.


Darbe girişi sonrası şike davası kamuoyunda yeniden tartışmaya açılmalı mı?

Aziz Yıldırım, 3 Temmuz sonrası “Ne şikesi, ne şike davası? Memleket elden gidiyor” diyerek bu paralel yapı konusunda çok ciddi uyarılarda bulunmuştu. Bu yapının amacının Ergenekon, Balyoz kumpasları çerçevesinde Aziz Yıldırım'ı da oraya monte etmek olduğunu ama bütün çabalarına karşın bunu delillendirecek bir bağlantı yakalayamayınca,  Fenerbahçe gibi Türkiye'nin en büyük sivil toplu örgütünü ele geçirmek amacıyla tıpkı bugün olduğu gibi bir darbe gerçekleştirmeye çalıştıklarını söylemişti.
 

'Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonu'


Siz ne düşünüyorsunuz?

Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonuydu.


Bugün mü böyle düşünüyorsunuz?

Ben bugün de operasyon yapıldığında da böyle düşünüyordum. Hatta 3 Temmuz sonrasında Fenerbahçe'nin Olağanüstü Divan Kurulu toplantısında yaptığım tarihi bir konuşma vardır. Çok büyük coşkuyla, ayakta alkışlanan bir konuşmaydı. O gün, bu operasyonun Fenerbahçe'ye yönelik bir kumpas olduğunu, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütünü ele geçirme operasyonu olduğunu, amacınında Ergenekon, Balyoz gibi davalarla Türkiye'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en pırıltılı yurtsever, Atatürkçü subaylarının tutsak edildiği ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden uzaklaştırıldıkları o kurguya dahil etmek için yapıldığını söylemiştim. Zamanında bunları iddia ettik ve zaman bizi haklı çıkardı. Süreç,  Aziz Yıldırım'ı ise yerden göğe kadar haklı çıkarıyor.
 

Cemaat, Fenerbahçe'yi neden ele geçirmek istedi?


Cemaat, Fenerbahçe'yi neden ele geçirmek istedi?

Çünkü Fenerbahçe denildiğinde akla gelen ilk isim Aziz Yıldırım.  Aziz Yıldırım'ın da TSK'ya bakış açısını biliyorlardı. Ergenekon ve Balyoz gibi kumpasların karşısında durduğu da biliniyordu.  Paralel yapı, acaba Aziz Yıldırım'ı bertaraf eder ve Fenerbahçe'yi ele geçirirsek o zaman daha rahat ileriz düşüncesine sahipti. Ama gerçekleştiremediler. Çünkü Aziz Yıldırım çok dik durdu. Aziz Yıldırım'ın dik duruşu Fenerbahçe taraftarını ve camiasını cesaretlendirdi.  Zaten Fenerbahçe'ye atılan şike iddiası çok absürttü. Dünya'nın neresinden gelirse gelsin tarafsız tüm uzmanlar eğer o maçları inceleseydi ufak bir şike şüphesinin bile olmayacağı anlaşılacaktı. 
 

Uğur Dündar: "Tarih Aziz Yıldırım'ı yazacak"


Bu yapının deşifre edilmesi noktasında Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım'ın tavrının etkili olduğunu düşünüyor musunuz? 

Çok etkili.  Ve hatta Aziz Yıldırım tarihi bir tavır sergiledi. Her sözünde ‘Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Atatürk' dedi ve Fenerbahçe camiası başkanlarını yalnız bırakmadı. Herkes için adalet yürüyüşü gerçekleştirdik. Anıtkabir'e kadar gittik. O gün Anıtkabir'e giden 500 bin kişilik Fenerbahçe ordusu, Mustafa Kemal'in askerleri unutulmaz bir fotoğraf ortaya çıkardı. Tarih Aziz Yıldırım'ın maruz kaldığı linci ve onun dik duruşuyla Fenerbahçe taraftarının ve camiasının kendisine nasıl sahip çıktığını anlatacak. Günümüzde yaşananlarda birleştirildiğinde bu gerçek apaçık ortaya çıktı.


Şike davasında beraat çıktı ama dosya hala Yargıtay'da?

Paralel yapı operasyonu olduktan ve Yargıtay'daki paralelciler tasfiye edildikten sonra Aziz Yıldırım'ın ve Fenerbahçe'nin aleyhine bir karar çıkacağını zannetmiyorum. 


Aydın Cingöz 

Bilyoner'den 5.000 TL BilyonPuan HEDİYE!