comScore

Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? (YKS 2018 tercihleri tarihleri ne zaman?)

31 Temmuz 2018, Salı 13:38
Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? (YKS 2018 tercihleri tarihleri ne zaman?)

YKS 2018 sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM'nin resmi açıklamasının ardından YKS 2018 sınavına girenler üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağı belli oldu. Üniversite sınavı tercih tarihleriyle ilgili tüm gelişmeler haberimizde. 

FutbolArena - YKS 2018 sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sınava girenler üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağını merak etmeye başladı. Öğrenciler saat 24:00 itibariyle YKS 2018 sınav sonuçları açıklandı mı? YKS 2018 sonuçları açıklandı mı? YKS 2018 sınav sonuçlarına nasıl bakarım? YKS 2018 sınav sonuçlarını öğrenme ve ÖSYM'nin açıklamasının ardından YKS saat kaçta açıklanacak? sorusunun yanıtı da belli belli oldu. Peki YKS üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? Üniversite tercihlerini hangi tarihte yapılacak? diye merak edenler için ayrıntılı bilgiler haberimizin devamında. 


YKS 2018 tercihleri ne zaman? (Üniversite tercihleri hangi tarihte yapılacak?)


ÖSYM 2018 YKS sonuçlarını https://ais.osym.gov.tr/ sitesinden açıkladı.  Binlerce kişinin YKS sonuçlarını öğrenmek istemesi nedeniyle ÖSYM'nin sitesi kilitlendi. ÖSYM AİS ekranından TC kimlik numarası ve şifreniz ile üniversite sınav puanınınız ve Türkiye sıralamanızı öğrenebilirsiniz.

Peki üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? Üniversite tercihi yapacak olan adaylar için üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağı belli oldu. YKS 2018 sınav sonuçlarını öğrenenlerin dikkatine! YKS 2018 sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite tercihlerinin ne zaman yapılacağı da belli oldu. Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos tarasında yapılacak. 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezi yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan faydalanarak tercih bildiriminde bulunacak.


YKS nedir?


Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda adayların iki ayrı oturuma katılacaklarını belirten Saraç, "İlk oturumda adaylar temel yeterlilik testini alacaktır. Bu testte adayların muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünme odaklı sözel ve sayısal becerileri yani Türkçeyi doğru kullanma, okuma, anlama, kavrama ve dil hakimiyetiyle temel matematiksel ilişkilerden yararlanmasının ölçülmesi amaçlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

ÖSYM HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN>>>

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"