comScore

Taraftar neden maça gitmiyor? Sorun sadece Passolig değil!

16 Ocak 2015, Cuma 15:29
Taraftar neden maça gitmiyor? Sorun sadece Passolig değil!

Ülke futbolunda gerilemenin önüne geçilemezken futbolu besleyen en büyük kaynaklardan biri olan Ülker Grubu da elini eteğini çekti. İşte sebepleri...

FutbolArena Detay - TSYD'nin düzenlediği 52 Yıl Sporun Zirvesi Semineri'nde söz alan tüm futbol adamlarının kimi Fatih Terim'e verdi veriştirdi, kimi Yıldırım Demirören yönetimini eleştirdi, kimisi de herkes çözüm üretmek yerine herkes gibi durum tespiti yapmakla yetindi.
 
Futbolumuzda alınan alınmayan kararlar gerilemenin başlıca nedenini oluştururken, satılan onca Passolig kartına rağmen statlar halen dolmuyor. Passolig Genel Müdürü Özgür Gündoğan'ın ifadesine göre rakam ortalama 720 bin civarında... Kimse çözüm üretmiyor. Peki insanlar kartı olmasına rağmen neden futboldan uzaklaşıyor? Bu rakam bize şunu gösteriyor; sorun sadece Passolig değil.
 
Taraftarı stattan uzaklaştıran en önemli etkenlerden biri ülkedeki futbola duyulan güvenin azalması ve buna bağlı olarak bilinçaltında oluşan siyaset faktörü şike ve teşvik... Yöneticilerin yaptığı şovlar, futbolun bir oyun olduğunu unutup 50 60 yaşındaki adamların birbirleriyle ağız dalaşı futbol seyircisini körelten tespitlerden sadece birkaç done...

Kalitesizliğe bağlı istikrarsızlık
 
Bir diğer problem ise kalitesizliğe bağlı istikrar sorunu. Kabul edilebilir ki ülkemizde günümüz modern futbol şartlarına ayak uydurabilecek, gençlere özgüven aşılayacak, saygınlığı Avrupa seviyesinde olan antrenör neredeyse hiç yok. Kalitesizliğin en büyük göstergesi, çarşaf değiştirir gibi hoca değişikliklerinin olması. Bunun en güzel örneğini de K.Erciyesspor gösteriyor. Kayseri ekibi son 6 ayda 4 hoca değişikliğine gitti. Alın size kalitesizlik...
 
Bu ve bunun gibi birçok neden futbol seyircisini tribünden kaçırıyor. İster istemez futbol izleyicisi dünya liglerine daha çok yoğunlaşıyor. Bahis oynuyor evde koltuğunda Bundesliga, Premier Lig, La Liga maçlarını seyredip kıyaslama yapıyor.
 
Futboldan uzaklaşma kararı alan Murat Ülker, "Almanya'daki seyircileri görünce kıskanmamak elde değil. Küme düşmememeye oynayan takımlar bile statlarını dolduruyorlar. 1.5 saatlik maç sırasında stada gidenler sevinebilir, kızabilir. Passolig daha esnek olabilirdi. Artık seyircilerin izlemek istemediği bir spor haline gelen futboldan desteğimizi çekiyor."
 
Sorun sadece kart satmak değil. Futbolumuzun bir ayağı çukurda. Tekrar ayağa kalkmak için artık tespitler değil çözümler gerekiyor.
 
Orhun ALİCİKOĞLU

Selen Yakıcı İle Top 5 (20 Ekim 2020)