comScore

UEFA'dan ülke federasyonlarına Avrupa tehdidi

03 Nisan 2020, Cuma 15:13
UEFA'dan ülke federasyonlarına Avrupa tehdidi

UEFA, tüm ülke federasyonlarından liglerin tamamlanmasını istedi.

FutbolArena Dış Haberler - UEFA, 55 ülke federasyonuyla geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği toplantıda liglerin durumu hakkında düşüncelerini iletti. UEFA'dan yapılan açıklamada da tüm liglerin tamamlanması çağrısında bulunuldu. Buna rağmen Belçika ve Hollanda'da liglerin tescil edilme talebi bu ülkelerin kulüpleri için gelecek sezon Avrupa kupaları tehlikesi oluşturdu. 

LİGLERİ TAMAMLAMAYAN ÜLKELERİN TAKIMLARI AVRUPA KUPALARINA ALINMAYACAK
Sky Sports'ta yer alan habere göre UEFA, liglerin mutlaka tamamlanması üzerine planlarını yapıyor. Bu konuda tüm ülke federasyonlarının da bilgilendirildiği belirtildi. Belçika'da lig yönetimi mevcut haliyle liglerin tescil edilmesini istedi. Federasyon da bu kararı onaylarsa Belçika'da ligler tescil edilmiş olacak. Fakat UEFA böyle bir durumda ligleri tescil eden ülkelerden kulüpleri gelece sezon Avrupa kupalarına almamayı düşünüyor. Habere göre UEFA yönetimi, liglerin mutlaka tamamlanması ve sonucuna göre hareket edilmesi fikrinden taviz vermeyecek.

TFF'DEN AÇIKLAMA: "LİGLERİN TAMAMLANMASINI HEDEFLİYORUZ"

"Önceliğimiz daima sporcularımız, futbola hizmet eden tüm bireylerimiz ve taraftarlarımızın sağlığıdır.
 
Bu nedenle tüm çabamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonunda, Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda insan hayatı önceliğinden taviz vermeden, UEFA ile de ortak hareket ederek liglerimizde 2019-2020 sezonunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak içindir.
 
Nitekim UEFA'nın 55 üye ülke Federasyonu ile 1 Nisan Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıdaki tavsiyesi ve beklentisi de bu yöndedir. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli ve Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson imzalı dün gece tüm paydaşlar ile paylaşılan ortak mektupta da ne kadar gecikme olursa olsun sezonun tamamlanmasının önemi ve önceliğinin altı çizilmiştir.  
 
Ayrıca kulüplerin oyuncuları ve diğer sözleşmeleriyle ilgili UEFA'yla temasta olunup konu hakkında UEFA'nın oluşturduğu çalışma gruplarının tavsiyeleri de dikkate alınacaktır.  
 
Bu kapsamda liglerle ilgili süreç; devletimizin kararları, Bilim Kurulu'nun tavsiye raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla UEFA'nın da görüşleri doğrultusunda Mayıs ayının ilk haftasında TFF Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecektir.
 
Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda liglerimiz en erken Haziran ayı başında oynanabilecektir. Federasyonumuzun gelişmelere göre yukarıda belirtilen tüm şartlara uygun olarak 10 alternatifli senaryosu, planı ve programı da hazırdır. 
 
Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur"

Son dakika Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)