comScore

UEFA'dan Marsilya'ya FFP cezası

19 Haziran 2020, Cuma 18:21
UEFA'dan Marsilya'ya FFP cezası

UEFA, Finansal Fair Play şartlarına uyum sağlamayan Marsilya hakkındaki cezaları resmi internet sitesinden açıkladı. 

FutbolArena Dış Haberler - UEFA, Finansal Fair Play anlaşmasına uymayan Marsilya için cezaları açıkladı. Bir süredir ekonomik anlamda zor günler geçiren ve UEFA'nın belirlediği koşullara uyum sağlayamayan Marsilya'ya UEFA tarafından verilen cezalar resmi olarak açıklandı. 

UEFA, Finansal Fair Play anlaşmasına uymadığı gerekçesiyle Marsilya'ya 3 milyon euro para cezası verdi. 
Öte yandan Fransız ekibinin önümüzdeki 2 sezon boyunca katılması halinde Avrupa gelirlerinin yüzde 15'ine el koyuldu. Bununla birlikte aynı sezonlarda Avrupa kupalarında mücadele etmesi halinde Marsilya'ya 23 futbolcu kısıtlaması getirildi. 


Finansal Fair Play nedir?


UEFA, Avrupa futbolunun genel mali durumunun iyileştirilmesi için FFP  adıyla bilinen uygulamayı 2011 yılında başlattı.

İlk olarak 2010 yılında kabul edilen sistem, UEFA organizasyonlarına  katılmaya hak kazanan kulüplere uygulandı. Bu uygulama kulüplerin başta  futbolculara, vergi dairelerine, diğer kulüplere olan borçları başta olmak üzere  birçok mali kalemi inceleme altına aldı.

Kulüplere oyuncu satışından elde ettiği gelir kadar transfer bütçesi  sınırı ve maaş sınırlandırması da bu sistem kapsamında kulüplerden isteniyor.

UEFA, FFP kapsamında 2013 yılında kulüplerin mali gelir giderlerini  başabaş dengelemek için Mali Kontrol Kurulu kurdu. Bu kurul, UEFA yarışmalarına  katılan kulüplerin mali borçlarının olup olmadığını kontrol ediyor, şartları  yerine getirmeyen kulüplere gerekli yaptırımları uyguluyor. UEFA yarışmalarına  katılacak kulüplerin son üç yıllık mali raporları analiz edilerek değerlendirmeye alınıyor.

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

20 TL DEĞERİNDE BİLYONPUAN'I HEMEN AL!