comScore

UEFA'dan kulüpler için yeni yarışma! Avrupa Ligi 2 geliyor

03 Aralık 2018, Pazartesi 10:24
UEFA'dan kulüpler için yeni yarışma! Avrupa Ligi 2 geliyor

UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nin ardından 3. bir turnuva daha getiriyor. Bu turnuva ne zaman başlayacak? Adı ne olacak? Ne zaman oynanacak? Cevaplar haberimizde.

FutbolArena Dış Haberler - UEFA, Avrupa Kulüplerine yeni bir yarışma alanı sunuyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi dışında 2021-2022 sezonundan itibaren üçüncü bir turnuva daha olacak. 

UEFA Avrupa Ligi 2 çalışma adına sahip olan turnuva, Avrupa Ligi'nin bir kademe altında olacak. Oluşturulacak turnuva için isim henüz belirlenmedi ve şimdilik Avrupa Ligi 2 ismiyle anılıyor. Avrupa Ligi 2'de 34 farklı ülkeden takım mücadele edebilecek. 


UEFA Avrupa Ligi 2 kaç takımlı olacak?


UEFA Avrupa Ligi 2'nın formatı, Şampiyonlar Ligi gibi 32 takımdan oluşacak. 8 grupta 4'er takım olacak. Gruplarını lider bitirenler doğrudan son 16 turuna kalacak. 2. olan takımlar ile, Avrupa Ligi'nin 3.'cüleri ise son 16 turu öncesinde karşılaşacak ve bu turda rakilerini eleyen 8 takım da, gruplarından lider çıkan takımların rakipleri olacak. Ardından son 16 turu, çeyrek final, yarı final ve final oynanacak. Öte yandan bu turnuvanın hayata geçmesiyle birlikte 48 takımlı Avrupa Ligi de 32 takıma düşürülecek.
Şampiyonlar Ligi'nde grup 3.'sü olan ekiplerin Avrupa Ligi'ne gitmesi gibi, Avrupa Ligi'nde grubunu 3. bitiren takımlar da böylece Avrupa Ligi 2'de yoluna devam edecek.

MAÇLAR PERŞEMBE GÜNÜ

Avrupa Ligi 2'nin maçları da Avrupa Ligi ile aynı günde, Perşembe günü oynanacak. Maçların, Avrupa Ligi müsabakalarından önce, Türkiye saatiyle 19.30'da oynatılabileceği düşünülüyor. 

ŞAMPİYON, AVRUPA LİGİ'NE!

Avrupa Ligi'ni kazanan takımın ertesi sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynama hakkı kazanması gibi, Avrupa Ligi 2'yi kazanan takım da ertesi sezon Avrupa Ligi'nde oynama hakkı kazanacak.


Türk takımları Avrupa'ya kaç takım gönderecek?


Türkiye Süper Lig'i, UEFA'da 10. sırada bulunuyor. Süper Lig bu sıralamasını korursa, Şampiyonlar Ligi'ne biri direkt, biri de eleme olmak üzere iki takım göndermeye devam edecek. Avrupa Ligi'ne sadece bir takımımız gidecek. Avrupa Ligi 2'ye ise 2 takım yollayacağız. 

Son dakika UEFA Avrupa Ligi Haberleri FutbolArena'da!

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Nisan 2019)


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.