comScore

UEFA'dan Avrupa için yeni turnuva kararı! Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne kardeş geliyor

03 Aralık 2018, Pazartesi 00:14
UEFA'dan Avrupa için yeni turnuva kararı! Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne kardeş geliyor

UEFA, Split'te gerçekleşen toplantıda Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi'nin yanına 2021'de başlayacak yeni bir turnuva ekleme kararı aldı.

FutbolArena Dış Haberler - UEFA'nın Split kentinde gerçekleşen son toplantısından sürpriz haberler geldi. Alınan son karara göre UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin yanı sıra yeni bir turnuva daha hayata geçirilecek. Bu karar en çok UEFA Avrupa Ligi'ni etkileyecek.
 

UEFA'nın yeni turnuvası nasıl olacak?


UEFA'nın yeni Avrupa projesi hayata geçiyor. 2021-2022 sezonundan itibaren Avrupa takımları henüz adı konulmamış 3. turnuvada da boy göstermeye başlayacak. UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin yeni kardeşi olacak bu turnuva, kıta organizasyonlarına katılan kulüp sayısını katlayacak.

UEFA AVRUPA LİGİ'NDE TAKIM SAYISI DEĞİŞİYOR
Split kentindeki toplantıda 2021-2022 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'ne katılan takım sayısının 48'ten 32'ye düşürülmesine karar verildi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'in "Daha fazla rekabet, daha fazla kulüp ve daha fazla eşleşme" olarak lanse ettiği bu 3. turnuvada 4 takımdan oluşan 8 grup yer alacak. Bu grupları ikinci sırada tamamlayan takımlar, UEFA Avrupa Ligi'ndeki grup üçüncüleri ile son 16 öncesi play-off oynayacak. Turnuvayı şampiyonlukla tamamlayan takım, bir sonraki sezon UEFA Avrupa Ligi'ne katılmaya hak kazanacak.

FİNAL GÜNLERİ BELLİ OLDU

Bu proje hayata geçtiği zaman 3. turnuvanın maçları Perşembe günleri, UEFA Avrupa Ligi ile beraber oynanacak. Toplantıda turnuvaların final günlerine de karar verildi. Yeni turnuvanın final maçı Çarşamba, UEFA Avrupa Ligi Perşembe, Şampiyonlar Ligi ise Cumartesi günü oynanacak. Bu turnuva en az 34 ülkenin UEFA turnuvalarında boy göstermesini sağlayacak. 

Son dakika UEFA Avrupa Ligi Haberleri FutbolArena'da!

Aydın Cingiz ile Bi' Dakka | Ersun Yanal sorumluluktan kaçabilir mi?


Tüm dünyadan anında canlı skorlar burada.