comScore

UEFA Uluslar Ligi grup kuraları çekildi

24 Ocak 2018, Çarşamba 14:42
UEFA Uluslar Ligi grup kuraları çekildi

UEFA'nın yeni uygulamaya soktuğu Uluslar Ligi'nde kura çekimi yapıldı. Uluslar Ligi'nde mücadele edecek takımlar ve ligler belli oldu.

FutbolArena - UEFA Uluslar Ligi'nde kura çekimi yapıldı. Türkiye'nin B Ligi'nde mücadele edeceği organizasyonda tüm liglerin grupları belirlendi. UEFA Uluslar Ligi nedir, ne zaman oynanacak, statüsü nasıl olacak gibi soruların yanıtları haberimizde.
 

UEFA Uluslar Ligi grupları - Türkiye UEFA Uluslar Ligi'nde hangi grupta?


A LİGİ

1.GRUP: Hollanda - Fransa - Almanya
2.GRUP: İzlanda - İsviçre - Belçika 
3.GRUP: Polonya - İtalya - Portekiz
4.GRUP: Hırvatistan - İngiltere - İspanya
B GRUBU

1.GRUP: Çekya - Ukrayna 
2.GRUP: TÜRKİYE - İsveç - Rusya
3.GRUP: Kuzey İrlanda - Bosna Hersek
4.GRUP: Danimarka - İrlanda Cumhuriyeti

C LİGİ

1.GRUP: İsrail - Arnavutluk - İskoçya
2.GRUP: Estonya - Finlandiya - Yunanistan - Macaristan
3.GRUP: Kuzey Kıbrıs - Bulgaristan - Norveç - Slovenya
4.GRUP: Litvanya - Karadağ - Sırbistan - Romanya

D LİGİ

1.GRUP: Andorra - Kazakistan - Letonya - Gürcistan
2.GRUP: San Marino - Moldova - Lüksemburg - Belarus
3.GRUP: Kosova - Malta - Faroe Adaları - Azerbaycan
4.GRUP: Cebelitarık - Lihtenştayn - Ermenistan - Makedonya
 

UEFA Uluslar Ligi nedir?


UEFA, dört yılda bir düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nın arasına millî takımların katılacağı bir Uluslar Ligi organizasyonu getiriyor. Uluslar Ligi ile UEFA EURO müsabakalarının değişimli olarak her iki yılda bir oynanması karara bağlandı. İlk Uluslar Ligi, 2018-2022 döneminde oynanacak.

Uluslar Ligi statüsüne göre UEFA'ya üye 54 ülke öncelikle dört küme oluşturacak. Birinci kümede 12, ikinci kümede 12, üçüncü kümede 14, dördüncü kümede 16 ülkenin millî takımları yer alacak. Bu düzenlemedeki düşme ve çıkma heyecanının millî maçlara olan ilgiyi artırması öngörülüyor.


UEFA Uluslar Ligi statüsü


UEFA, Uluslar Ligi'ne katılacak olan takımları ve grupları belirledi. UEFA'dan yapılan açıklamada Türkiye, B Grubu'nda yer aldı. Ülkeler sadece gruplarındaki diğer ülkelerle içeride ve dışarıda olmak üzere ikişer kez karşılaşacak ve 6 oyun günü sonrasında her kümede dört grupta da maçlar tamamlanacak.Gruplarda sonuncu olan ülkeler bir alt kümeye düşecek. Grubu lider tamamlayan takımlar ise bir üst kümeye yükselecek. A Grubu'nda yer alan 4 grubun liderleri arsında oynanacak dörtlü final sonucunda da Uluslar Ligi şampiyonu belirlenecek. 

Uluslar Ligi'nin bir başka önemli yanı ise 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan son 4 takımı belirleyecek olması. 2020 Avrupa Şampiyonası'nda gruplarında ilk 2'de yer alan takımlar doğrudan şampiyonaya katılacak. Fakat daha önce olduğu gibi ilk 2 dışında kalan takımların playoff oynama hakkı ortadan kalkacak. Burada devreye Uluslar Ligi girecek. Uluslar Ligi'nde mücadele eden ancak Avrupa Şampiyonası vizesi alamayan 4 takım bu ligde oynayan takımlar arasından playoff maçları sonucu seçilecek. 

Özetle, 2020 Avrupa Şampiyonası'na katılacak olan 4 takım Uluslar Ligi'nde mücadele eden ülkelerden seçilecek.

FutbolArena akşam haberleri turu (18 Ağustos 2018)


Tüm dünya liglerinde dünkü maçlar ve sonuçları.