comScore

Galatasaray Galatasaray

UEFA tekrar oynatır mı?

27 Şubat 2014, Perşembe 11:47

Galatasaray, UEFA'dan Chelsea maçının tekrarını talep etse bile böyle bir karar çıkmaz. Çünkü hakem raporunda şunlar yazacak..

FutbolArena Özel - Şampiyonlar Ligi'nde dün akşam oynanan Galatasaray-Chelsea maçında Kasımpaşa-Beşiktaş maçında Donk'un olayına benzer bir durum yaşanırken akıllara maç acaba tekrar edilir mi sorusunu getirdi. Karşılaşmanın 42. dakikasında Terry'nin taça vurduğu top reklam panosuna çarpı doğrudan kendisine geri geldi. İngiliz oyuncu gelen topu eline aldı ve Eboue'nin taç atışını başka topla kullandığını görünce elindeki topu sahaya bıraktı.  Bunu gören İspanyol hakem hemen düdüğünü çaldı ancak o sırada pozisyona giren Burak hakemin düdüğüne rağmen aksiyonunu tamamladı ve top kaleye girdi. Ancak düdüğü duyan Chelsea'li oyuncular ve kaleci Chech zaten oyunu bırakmıişlardı. Hakem de Terry'Ye sarı kart gösterdi ve taçı tekrar ettirdi. 

Her ne kadar hakemin golü geçersiz saydığı dile getirilse de bu durum da söz konusu değil. Oyunda olmayan bir top için geçerli veya geçersiz demek zaten söz konusu değil. 
Hatırlanacağı gibi  Kasımpaşa -Beşiktaş maçında  Donk topu eline almış ancak bunu gören hakem düdüğünü çalmamış ve Donk'ta oyunun devam ettiğini görerek elindeki topu Almeida'nın ayağındaki topa niişanlayarak oyunu kesmişti. Hakem Barış Şimşek'in raporu sonrası MHK Kural hatası yokdemesine rağmen TFF "vicdani" bir karar vererek maçı tekrar ettirmişti.

Galatasaray - Chelsea maçında hakem kural hatası yaptı diyenler olsa da bu doğru değil.  Öncelikle belirtelim maçın hakemi İspanyol Carlos Velasco Carballo olaya dairraporunda 'Terry'nin elinde topu gördüğüm anda düdüğümü çaldım. O sıradaGalatasaraylı oyuncu taç atışını kullandı. Düdüğümü çaldıktan sonra elindekitopu yere atanTerry'i sarı kartla cezalandırdım ve oyunu kaldığı yerden devamettirdim'  diye yazacaktır. UEFA'da hiç bir şekilde bu durumu irdelemez ve hakemin raporunu kabul eder. Benzer raporu Barış Şimşek de raporuna yazmış ve MHK"kural hatası yok" demişti.

Haber/Analiz : Hüseyin Özkök

FutbolArena akşam haberleri turu (20 Eylül 2018)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.