comScore

Beşiktaş Beşiktaş

UEFA, Beşiktaş'ı manşete taşıdı

09 Şubat 2017, Perşembe 12:46
UEFA, Beşiktaş'ı manşete taşıdı

UEFA, Avrupa Ligi'nde son 32 turunda mücadele edecek olan Beşiktaş'ı manşete taşıdı.

FutbolArena - UEFA Şampiyonlar Ligi'nde gruplardan elenen Beşiktaş, Avrupa Ligi'nde son 32 turuna kaldı. Siyah beyazlıların hikayesini paylaşan UEFA, "Kara Kartallar" ifadesiyle Beşiktaş'ı manşetine taşıdı.

Beşiktaş bayrağının fotoğrafıyla öne çıkarılan haberde, siyah-beyazlı kulübün lakabı "Kara Kartallar"ın hikayesi hakkında ise "Beşiktaş 1940-41 sezonunda hiç yenilmediği için bu lakabı aldı. O dönemin zorlu rakiplerinden Süleymaniye ile oynadığı maçta Beşiktaş, 1-0 öne geçmesine rağmen geriye çekilmeyerek ataklarını sıklaştırdı. Bu durum karşısında heyecanlanan taraftardan balıkçılık yapan Mehmet Galin, 'Haydi Kara Kartallar, Bastır Kara Kartallar' şeklinde tezahürat yaptı.  Beşiktaş, 6-0 kazandığı karşılaşmada yeni lakabına da kavuştu." ifadelerini kullandı.
Haberde, Fenerbahçe'nin lakabı "Sarı Kanaryalar"ın kökeninin eski oyuncusu Cihat Arman'dan geldiği belirtilerek, "Fenerbahçe'nin 1939 ile 1952 yılları arasında kalesini koruyan Arman, maçlarda giydiği sarı forma ve akrobatik kurtarışları nedeniyle uçan bir kuşa benzetilirdi. Bir taraftar tarafından "Sarı Kanarya" lakabını almasının ardından kulübü de bu şekilde anılır oldu." değerlendirmesinde bulunuldu.

Avrupa Ligi'nde öne çıkan diğer lakaplar arasında Anderlecht - Eflatunlar, Athletic Bilbao - Aslanlar, AZ Alkmaar - Peynir Kafalar, Celta Vigo - Zeytinler, Fiorentina - Mor Menekşeler, Genk - Şirinler, Gent - Buffalolar, Hapoel Beer-Sheva - Develer, Kopenhag - Şehrin Takımı, Krasnodar - Boğalar yer alıyor.

Avrupa Ligi'nde oynayan diğer takımların lakap ve hikayelerinin de yarın verileceği bildirildi.

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)