comScore

UEFA Başkanı Ceferin'den video hakem açıklaması

24 Ocak 2018, Çarşamba 22:28
UEFA Başkanı Ceferin'den video hakem açıklaması

Video hakem sistemiyle ilgili UEFA Başkanı Ceferin önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena Dış Haberler - UEFA Başkanı Alexander Ceferin'den video hakem uygulaması açıklaması geldi. VAR sistemi olarak adlandırılan bu sistem Avrupa'nın bazı liglerinde uygulanırken, Ceferin'den çarpıcı açıklamalar geldi. 
 

Video hakem sistemi Türkiye'de ne zaman uygulanacak?


Türk futbolunda son yıllarda en fazla tartışılan konuların başında gelen hakem hatalarının üzerine, VAR sistemi çevrimdışı olarak Türkiye'de uygulanmaya başladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören önümüzdeki dönemlerde uygulamanın başlaması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. 

UEFA Başkanı Alexander Ceferin ise yaptığı açıklamada, "Henüz tüm hakemler video hakem sistemini tanımıyor. Taraftarlar da öyle. Bunu kurallara çevirmek için henüz erken. Hakemler ve sistemle ilgili çalışacak olanları eğitmeliyiz. Ondan sonra tüm liglerde VAR sistemi uygulanır." ifadelerini kullandı. 
 

Video hakem (VAR) sistemi çevrimdışı uygulama nedir, nasıl yapılır?


Çevrim dışı olarak yapılacak test çalışmaları esnasında yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarılacak ve burada Video Yardımcı Hakem tarafından izlenecek. Müsabaka hakemiyle hiçbir iletişim kurmadan, VAR kapsamına girecek pozisyon ile ilgili tespitler anında sesli ve görüntülü olarak sisteme kaydedilecek. Müsabakanın ardından söz konusu kayıtlar, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'na (IFAB) gönderilecek ve offline testin sonuçları IFAB'ın uluslararası sistemine yüklenecek. Her bir testin başarılı olup olmadığına IFAB karar verecek."
Türkiye Süper Lig Haberleri FutbolArena'da!
 

FutbolArena Haber Turu (20Şubat 2020)