comScore

UEFA Başkanı Ceferin: "Suudi Arabistan beni korkutmuyor"

19 Haziran 2023, Pazartesi 09:13
UEFA Başkanı Ceferin:

UEFA Başkanı Ceferin, "Suudi Arabistan kesinlikle beni korkutmuyor. Çünkü daha önce Çin'in yaptığı hatayı yapıyorlar. Futbolun zirvesi Avrupa'dır!" dedi. 

FutbolArena Dış Haberler - UEFA Başkanı Ceferin, Hollanda basınında NOS'a konuk oldu ve gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Ceferin, Suudi Arabistan kulüplerinin transfer piyasasındaki hakimiyeti ve futbola yatırımları hakkında gelen soruya "Suudi Arabistan beni kesinlikle korkutmuyor." dedi. Ceferin yaptığı açıklamada "Suudi Arabistan, Avrupa futbolu için bir tehdit değil. Zamanında Çin de bunu yaptı. Sonuç? Kariyerinin sonuna gelen futbolcuları transfer etmek, futbolu geliştiren bir sistem değil. Futbolun en büyük rekabeti hala Avrupa'da. Çok rahatım bu konuda. Açık konuşayım. Suudi Arabistan hata yapıyor. Akademilere yatırım yapmadan, futbolcu ve antrenör yetiştirmeden futbolunuzu geliştiremezsiniz. Eğer bu şekilde olsaydı Çin futbolu gelişirdi." dedi. Ceferin ayrıca "Her futbolcu parayı seçmez. En büyük kupaları kazanmak ister. O da Avrupa'da. Bana bir tane formunun zirvesinde veya kariyerinin başında Suudi Arabistan'a giden üst düzey futbolcu söyler misiniz? Çünkü genelde kariyerinin sonuna yaklaşan futbolcular Suudi Arabistan'ı tercih ediyor." dedi. 
AVRUPA KUPALARINA KATILAN KULÜPLER İÇİN TRANSFER SINIRI

UEFA Başkanı Ceferin ayrıca Avrupa kupalarına katılan kulüplerin maaş ve transfer harcamalarında üst sınır getirmeyi düşündüklerini ve sebep olarak bazı kulüplerin sınırsız kaynaklarının rekabet dengesini bozacağını açıkladı. 

Ceferin bu konuyla ilgili olarak "Avrupa kupalarında mücadele eden kulüplerin maaş ve transferlerinde üst limit belirlemeyi düşünüyoruz. Neredeyse sınırsız kaynağa sahip 2-3 kulübün harcaması rekabet dengesini bozabiliyor. Konuştuğum her kulüp bu konuda hemfikir. Henüz bir karar yok. Plan aşaması" ifadelerini kullandı. 

ARKADAŞINI GETİR 50 TL BİLYONPUAN AL!