comScore

UEFA açıkladı! VAR sistemi Avrupa Ligi'nde de kullanılacak

17 Şubat 2020, Pazartesi 19:44
UEFA açıkladı! VAR sistemi Avrupa Ligi'nde de kullanılacak

UEFA, VAR sisteminin artık Şampiyonlar Ligi dışında Avrupa Ligi maçlarında da uygulamaya geçileceğini açıkladı. 

FutbolArena Dış Haberler - VAR sistemi UEFA Avrupa Ligi maçlarına da geliyor. Şampiyonlar Ligi'nde kullanılan fakat bugüne kadar UEFA Avrupa Ligi'nde kullanılmayan VAR sistemi, artık Avrupa Ligi maçlarında da uygulamaya geçilecek. 
UEFA tarafından yapılan resmi açıklamada, 20 Şubat'ta başlayacak olan son 32 tur maçlarından itibaren VAR sisteminin kullanılacağı duyuruldu. 
UEFA Hakem Komitesi Başkanı Rosetti yaptığı açıklamada, "VAR, futbol için çok önemli bir proje. Artık Avrupa Ligi'nde de VAR sistemi olacağı için mutluyum. Bu önemli maçlarda hakemlerin dorğu karar almaları için önemli bir yardım olacak. Ancak şunu söylemeyelim ki, VAR sadece tartışmalı pozisyonlar için değil, açık ve bariz hatalar içindir aynı zamanda. Futbolda hakemlerin rolü çok önemli." dedi. 
 

VAR sistemi (Video hakem) nedir?


"Minimum müdahale maksimum fayda" sloganı ile hayata geçirilen Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) online uygulamasında yayıncı kuruluşun tüm kamera görüntüleri VAR aracına aktarılacak. VAR aracında Video Yardım Hakemi ile birlikte Video Yardımcı Hakem Asistanı (AVAR) görev yapacak. Müsabaka hakemi ile VAR arasında doğrudan iletişim kurulacak.

Sisteme göre ya müsabaka hakemi VAR'a 'TV ekran işareti yaparak' bir inceleme isteyecek veya VAR hakemi, maçın hakemine pozisyonun izlenmesi için tavsiyede bulunacak. İkinci adımda VAR hakemi pozisyonu videodan izleyip hakeme tavsiyede bulunacak. Üçüncü adımda müsabaka hakemi ya sahanın kenarında bulunan ekrandan videoyu izleyerek ya da VAR'ın verdiği bilgiyi kabul ederek uygun kararını verecek. Uygulama gereğince her zaman son kararı müsabaka hakemi verecek. İlk karar sadece çok açık şekilde yanlış ise değiştirilecek. 

Dünyadan Futbol Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"