comScore

Galatasaray Galatasaray

Türkiye'nin önde gelen futbol yorumcularından Uğur Meleke FutbolArena'ya konuştu

23 Eylül 2015, Çarşamba 18:01
Türkiye'nin önde gelen futbol yorumcularından Uğur Meleke FutbolArena'ya konuştu

Süper Ligde 5. hafta geride kaldı. Üç büyük kulübün taraftarları tarafından merak edilen konuları Uğur Meleke ile konuştuk.

FutbolArena Röportaj - Fenerbahçe'de Markoviç'in performansı, Galatasaray'da Burak'ın sakatlığı sonrası oluşan durum ve Beşiktaş'ta Quaresma'nın performansları hakkında Uğur Meleke neler düşünüyor. Kendisiyle küçük bir söyleşide bulunduk. 

Sinan Yılmaz: Galatasaray'da Burak Yılmaz sakatlandı. Burak yerine alternatifler Lukas Podolski, Umut Umut ve Sinan Gümüş. Sizce hangisi daha uygun?
"Tek gerçek alternatif Sinan Gümüş"

Uğur Meleke: Umut'un CV'si ile aktüel performansı birbirine karıştırılıyor. CV'si her takımda oynar ama güncel performansı Galatasaray'da ilk 11 oynamaz. Podolski daha da bitik. Galatasaray'ın şu anda santrafor bölgesi için tek gerçek alternatifi Sinan Gümüş.

Sinan Yılmaz: Peki, Trabzonspor maçında Jose Rodriguez ve Bilal Kısa iyi bir performans sergiledi. Takımın koşu mesafesini de arttırdılar. Hem Galatasaray'ın en çok koşan oyuncuları, hem de en çok top kullanan oyuncuları oldular. Daha kalabalık Trabzonspor ortasahasına karşı 2 kişiyle direndiler... Şimdi Selçuk İnan da kadroya girecek. Sizce Hamzaoğlu üçlü ortasahaya dönmeli mi? Ne yapmalı? 

Uğur Meleke: Selçuk, Bilal ve Rodriguez'i bir arada sahaya sürmek istiyorsa bir yolu da Jose'yi sağ açık kullanmak. Hele Podolski bu kadar kötüyken, Yasin sol açıkta kendini daha iyi hissediyorken, sağ açıkta Rodriguez seçeneği üstünde de durabilir bence. 

Sinan Yılmaz: Evet. Jose Rodriguez geçtiğimiz sezon Deportivo'da o pozisyonda birçok maça çıktı. Peki, Lazar Markoviç'in performansını nasıl buldunuz? 

Uğur Meleke: Markovic'in performansını gayet iyi buldum. Bu bir özgüven oyuncusu ve belli ki burada kendini iyi hissetmiş. Ritmini bulduğunda yükselen bir oyuncu. 

Sinan Yılmaz: Sürekli kısa vadeli planlar yapan kulüplerimiz için bu gibi kaliteli oyuncuları kiralamak mantıklı bir formül mü sizce? Denayer de Galatasaray'da iyi başladı... 

"Markoviç satın alınabilir"

Uğur Meleke: Liverpool'da Rodgers Markoviç'e güvenmiyordu ve o da bunu hissediyordu. Zaten Ibe'ı tutup Markovic'i kiralaması da Rodgers'ın kimi tercih ettiğinin ispatı. Markovic'i kiralamak fena bir tercih değil, çünkü orta vadede Liverpool'un bonservisini de verebileceği bir oyuncu Markoviç. Denayer ise ayrı hikaye. Denayer, City'nin üstüne titrediği bir adam. Yazın Real Madrid ve Roma'ya karşı ilk 11 oynattılar. Celtic çok arzulamasına rağmen seviyeyi düşük buldukları için kiralamadılar. Yani Denayer'ı Galatasaray'a verme nedenleri tamamen yetiştirme amaçlı. Sahip olma ihtimalinin çok çok zayıf olduğu bir genç oyuncuyu kiralamak bana mantıklı gelmiyor. Denayer bu yıl Galatasaray'a iyi katkı verecektir ama gelecek sene City'ye dönme ihtimali %99 gibi.

Sinan Yılmaz: Beşiktaş'ta Cenk oldukça formda olmasına rağmen Şenol Güneş Gomez ve Quaresma'yı kazanmak için zorluyor. Sizce 30 yaşını geçmiş oyuncuları kazanmak mı daha değerli olur (Kaldı ki Gomez kiralık) yoksa Cenk'i ve Kerim Frei'yi kazanmak mı? Sizce doğru bir ısrar mı bu? Hamzaoğlu da Podolski'de yaptı bu ısrarı. Pereira ise Van Persie için başka bir yol izledi... 

"Bu durumuyla Quaresma 20-25 dakikalık futbolcu"

Uğur Meleke: Gomez bence iyi başladı, yani orada zorlama bir çaba görmüyorum ben. Ama santrafor arkasında Ricardo Quaresma ile başlamaktansa Cenk Tosun ile başlanması, bana da mantıklı geliyordu. Gençlerbirliği 11'ini görünce şaşırdım doğrusu. Quaresma'nın zaten bu fiziksel ve mental durumuyla son 20-25 dakika oyunculuğundan öteye gitmesi artık zor.

Sinan Yılmaz: Zaten geçtiğimiz sezon da Porto'da ilk 11 başladığı maç sayısı az değil ama 90 dakika tamamladığı maç sayısı çok az. Ya dediğiniz gibi son yarım saat sonradan oyuna girmiş, ya da 11'de başlayıp 60'ta kenara gelmiş. Belki de böyle kullanmak, sizin de dediğiniz gibi daha doğru...

Selen Yakıcı İle Top 5 (16 Kasım 2020)