comScore

Türkiye'de Koronavirüs vakalarında son durum

27 Mart 2020, Cuma 20:18
Türkiye'de Koronavirüs vakalarında son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

FutbolArena - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısında Koronavirüs salgınına karşı şehir izolasyonu ve diğer tedbirler konusunda alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiklerini söyledi. 


"ÇALIŞMA SAATLERİ, GÜNLERİ VE TATİLLER DÜZENE KONMALI"
En önemli tedbir olan izolasyonu, hastalığın yayılmasına karşı prensip haline getirdik. Sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. Sosyal hayat buna göre düzenlenmelidir. İnsanlar birbiriyle mümkün olduğunca az karşılaşmalıdır. Çalışma saatleri, çalışma günleri ve tatiller düzene konmalı. 

"83 MİLYON İÇİN ÖNERDİĞİMİZ TEDBİR"

Bilim Kurulu 83 milyon için önerdiği tedbir, belli süreliğine belli sınırlar konmuş hayattır. Geçici bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yönetimi hayata geçiyor. Devletimiz tüm gücünü ortaya koyacak. Hastalığın önünü keseceğimize inanıyorum. Bilim Kurulumuzun aldığı tavsiye kararlarını sayın Cumhurbaşkanımızına da arz ettim. Alınan tedbirlere sıkı sıkuya uyulması, umudumuzun gerçeğe dönmesini kolaylaştıracaktır. 


Koronavirüs vaka sayısı kaç? Koronavirüsten kaç hasta öldü?


* Bugünkü test sayımız: 7.533
* Bugünkü vaka sayısı: 2.069
* Toplam vaka sayımız: 5.698
* Toplam can kaybımız: 92
* Şu an hastanelerimizde tedavisi devam eden hastalarımızdan 344 kişi yoğun bakımda. 
* 241 entübe durumda. 
* 42 hastamız taburcu edildi. 

GENÇLERE UYARI!

Fahrettin Koca, gençleri de uyararak, "Herkes kendisini virüsü taşıyormuş gibi düşünerek davranıyor olmalı. Temasını ona göre sağlıyor olmalı. Bu dönemde mümkün mertebe evde kendimizi izole ederek geçirelim istiyoruz. Ciddi bir hastalık bulgunuz olmayabilir. Gençlerde hafif görünüyor. Ancak kronik hastalığı olan gençler için de kötü sonuçları görüyoruz." dedi. 

"İLLERİ BİLİYORUZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "İl il vaka sayılarını bildiklerini fakat açıklamama sebeplerinin ise vaka bulunmayan şehirlere olabilecek yoğun göç ihtimali olduğunu belirtti."

SÜLEYMAN SOYLU NTV'YE AÇIKLADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "“Bu geceden itibaren tüm Türkiye'de geçerli olmak üzere Cumartesi-Pazar günleri sahil kenarlarında koşmak, yürümek, balık tutmak park ve mesire yerlerinde piknik yapmak yasaklanacak" şeklinde genelgeyi duyurdu. 

FutbolArena Haber Turu (14 Eylül 2020)