comScore

Türkiye kaçıncı kez Avrupa Şampiyonası'na katılacak? Tarihimiz

14 Kasım 2019, Perşembe 22:25
Türkiye kaçıncı kez Avrupa Şampiyonası'na katılacak? Tarihimiz

Türkiye, EURO 2020 biletini aldı. A Milli Takım kaçıncı kez Avrupa Şampiyonası'na gidecek? Türkiye'nin turnuvalar tarihini ve elde ettiği sonuçları sizler için derledik.

FutbolArena - Türkiye, İzlanda ile golsüz berabere kalarak EURO 2020'ye katılmayı garantiledi. A Milli Takım, Şenol Güneş önderliğini adını 2020 Avrupa Şampiyonası'na yazdırdı. Türkiye önümüzdeki yaz ülkemize EURO 2020 heyecanı yaşatacak. Peki A Milli Takım kaçıncı kez Avrupa Şampiyonası'na gidecek? Türkiye'nin turnuvalar tarihini ve elde ettiği sonuçlar haberimizde.
 

Türkiye, Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'na kaç kez katıldı?


Türkiye, milli takım tarihinde 5. kez Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı. A Milli Takım il olarak 1996'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda boy göstermiş ancak Fatih Terim yönetiminde grup etabında turnuvaya veda etmişti. 2000 Avrupa Şampiyonası'na Mustafa Denizli ile giden Türkiye, bu kez gruptan çıkmayı başarmış ve çeyrek final etabında elenerek en iyi performansını göstermişti.

FATİH TERİM İLE AVRUPA ÜÇÜNCÜLÜĞÜ
A Milli Takım, 2008 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda unutulmaz sonuçlara imza atarak yarı finalde Almanya'ya elendi ve turnuvayı üçüncü sırada bitirdi. EURO 2008'e damga vuran Türkiye, Avrupa şampiyonalarındaki en yüksek derecesini elde etti.

2016 yılında Fatih Terim önderliğinde bir kez daha Avrupa Şampiyonası bileti alan A Milli Takım, Fransa'da düzenlenen turnuvada hayal kırıklığı yaratmış ve EURO 2016'ya grup etabında havlu atmıştı.

DÜNYA KUPASI TARİHİMİZ

Türkiye, Dünya Kupası'na ise ilk olarak 1954 yılında katıldı. A Milli Takım boy gösterdiği ilk uluslararası turnuvaya grup etabında veda etti. 2002 yılında Şenol Güneş ile tarih yazan Türkiye, 32 takımın yer aldığı Dünya Kupası'nı üçüncü sırada tamamladı. 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye'ye üçüncülük getiren Şenol Güneş, şimdi EURO 2020'de tarih yazmak için çaba gösterecek.

Son dakika Milli Takım Haberleri FutbolArena'da!


FutbolArena Haber Turu (26 Mart 2020)