comScore

Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan kaç yaşında öldü? Türkan Saylan nereli? Türkan Saylan'ın hayatı (#türkansaylan twitter)

18 Mayıs 2018, Cuma 15:12
Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan kaç yaşında öldü? Türkan Saylan nereli? Türkan Saylan'ın hayatı (#türkansaylan twitter)

Türkan Saylan'ın ölümü üzerinden 9 yıl geçerken, Türkan Saylan'ın ölüm yıldönümü üzerine Türkan Saylan için twitter'da ölüm yıldönümü üzerine Türkan Saylan'ın anısına birçok paylaşım yapıldı. Peki Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan kaç yaşında öldü? Türkan Saylan'ın hayatına dair tüm bilgilere haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

FutbolArena - Türkan Saylan'ın ölümü üzerinden tam 9 yıl geçti. Türkan Saylan'ın ölüm yıldönümünde Türkan Saylan için twitter'da yapılan paylaşımlar sonrasında Türkan Saylan twitter'da trend topic listesine girdi. Türkan Saylan'ın ölüm yıl dönümünde Türkan Saylan için yapılan paylaşımların ardından Türkan Saylan'ın kim olduğunu merak edenler için Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan ne zaman öldü? Türkan Saylan kaç yaşında öldü? sorularına yanıt arayanlar için Türkan Saylan'ın hayatına dair bilmek istediğiniz tüm ayrıntılara haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 


Türkan Saylan kimdir?


13 Aralık 1935'te İstanbul'da doğan Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1968 yılında deri ve zührevi hastalıklar uzmanlığı alan Saylan, 1968 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'nda Başasistanlığa başladı. 1957'de evlenen, iki oğlu olan Saylan'ın iki torunu bulunuyor. 17 yıl meme kanserine karşı mücadele eden Saylan, 18 Mayıs 2009'da hayata gözlerini yumdu. 


#TürkanSaylan twitter trend topic (Türkan Saylan'ın hayatı)


Elif Ilgaz: Babaannemin öğrencisiydi. Ödül verdiğinde tanımış, gurur duymuştum. Herkesin Ergenekoncu ilan edildiği dönemde uğradığı haksızlığa duyduğum öfkeyle ilk kez çocuklarımı da alıp gitmiştim cenazesine. Unutmasınlar istemiştim, ne onun yaptıklarını ne de ona yapılanları...

Çarşı: Sevgi, saygı ve özlemle. 

Kafa Dergisi: Cüzzamlılara hak ettikleri sağlık hizmetini sağlamakla başlayan mücadelesi, kız çocuklarına bir gelecek sağlama çabasıyla sürdü. Hayat parantezi kapandığında 70 bin kız çocuğuna dokunmuştu.

Metin Feyzioğlu: Rahmet ve özlemle anıyoruz
Can Dündara: Tek başına bir toplumun kaderini değiştiren insanlar vardır; #TürkanSaylan, her daim onların başında anılacaktır. Saygıyla anıyoruz.

Barış Atay: #TürkanSaylan hiçbir zaman “kandırılmamış” Demek ki “görmek istersen” cemaatin gerçek yüzünü çok net görebiliyorsun... 

Metin Uca: Türkan Saylan deyince aklıma onur mücadele, insanların hayatını güzelleştirmek için mücadele eden olağanüstü bir kadın geliyor. 

Tuncay Özkan: Yıl 2007. Türkan Saylan, konuk olduğu programımızda "Kızlar cemaatlerin eline düşmesin,14'ünde gelin olmasın diye yurtlar açılmalı" diyerek Türkiye'nin kurtuluş formülünü açıklamıştı. O yoldan hiç sapmadı. Kadınlar özgürleşsin diye çalıştı. Unutulmayacaksın. 


Türkan Saylan'ın ödülleri


“Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü” İstanbul Üniversitesi (1996),
“Ülkemizde Yılın Kadını Ödülü” (1990),
“Melvin Jones Ödülü” (1991),
“Atatürkçü Düşünceye Hizmet Ödülü” İncirli Lions (1996),
“Kuvayi Milliye Ödülü” Haliç Rotary (1997),
“Fahrettin Kerim Gökay Ödülü” Türk Lions Vakfı (1997),
“Türkiye Ziraatçiler Birliği Dayanışma Ödülü” (1998),
“75. Yıl Ödülü” Türk Kadınlar Birliği Şişli Şb. (1998),
“Uğur Mumcu – Muammer Aksoy Ödülü” ADD İstanbul Şubesi (1999),
“Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Onur” Ödülü” (2000),
İtalya “Foyer des Artistes Kurumu Ödülü” (2001),
Cüzzamlı Hastalara verdiği uzun süreli hizmet ve getirdiği bakış açısı nedeniyle “Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği 2001 Yılı Ödülü”,
“Atatürk Ödülü” Amerika / Atatürk Topluluğu (2001),
“Sanat Kurumu Onur Ödülü” (2002),
“Atatürk / Çağdaşlık Ödülü” Dünya Atatürkçü Kuruluşları (10 Kasım 2003),
“Üstün Hizmet Ödülü” Yıldız Teknik Üniversitesi (2004),
Eğitime yaptığı katkılar nedeniyle “Eğitim Ödülü” TED Koleji,
“Kendinden önce hizmet” ilkesine örnek davranışı nedeniyle “100. Yıl Mesleki Başarı Ödülü” Rotary Kulübü,
“İnsan Hakları Ödülü” İzmir Karşıyaka Belediyesi (2004),
“Türkiye'nin En İyi Eğitimcisi” Ödülü – Tempo Dergisi (2004),
Kültür Üniversitesi'nin İstanbul genelindeki üniversitelerin öğrenci ve öğretim üyeleri arasında yaptığı anket sonucunda “Yılın En Yürekli Kadını Ödülü” (2004) ,
“Puduhepa Ödülü” – Adana Kütür Sanat Derneği (2005),
“Meslek Hizmetleri Ödülü” Ankara Emek Rotary Kulübü (Ekim 2005),
“Toplumsal Barış Ödülü” Barış Radyo,
“İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü”
SODEV Sosyal Demokrasi Vakfı (2005),
“İyi Kalpli Ol Ödülü” Türk Kalp Vakfı (2006),
“Yılın Başarılı İş Kadınları Ödülü” Dünya Gazetesi (2006),
“ÇEK Eğitim Ödülü”, Çağdaş Eğitim Kooperatifi (2006),
Vehbi Koç Ödülü (2009).
Kabataşlılar Derneği Ahmet Taner Kışlalı ” Aydın İnsan” Onur Ödülü (2009)

Aktüel Haberleri FutbolArena'da!

Mert Nobre: "Atatürk sadece Türkiye değil dünya lideri"