comScore

Diğerleri oynatıyor, Türkiye köreltiyor!

12 Ocak 2015, Pazartesi 22:48
Diğerleri oynatıyor, Türkiye köreltiyor!

Türkiye'de yıldız oyuncu yetişmeme sebeplerinin başında gençlere yeterince şans verilmemesi geliyor. 

FutbolArena Analiz - Türkiye'de yıldız oyuncu yetişmeme sebeplerinin başında gençlere yeterince şans verilmemesi geliyor. 

Süper Lig'de yabancı kuralının değişmesiyle yerli oyuncuların yeterince şans bulup bulamayacağı tartışılmaya başlandı. Yeni kurala göre kadroda 14 yabancı oyuncu ile sözleşme imzalanabilecek, ilk 18'de 7 yerli olma zorunluluğu var ama ilk 11'in tamamı yabancı isimlerden kurulabilecek. 
Bu şartlarda yabancı oyuncuların, yerlilerin önünü keseceği tartışmaları var. Yabancı kuralı daha kısıtlıyken bile ülkemizde yeterince genç yetenek, önemli yıldız yetişmesi ender görülen bir durumdu. Bunlara örnek verecek olursak çok eskiye gidip henüz 17 yaşlarında Beşiktaş'ta oynamaya başlayan Sergen Yalçın'ı ilk sıralara koyabiliriz. Yine aynı şekilde Galatasaray'da henüz 16 yaşındayken forma giymeye başlayan Emre Belözoğlu da önemli bir futbolcu oldu ve ülkemizi yurt dışında da temsil etti. 

Arda Turan, Galatasaray'da başlarda şans bulamasa da kiralık gittiği Manisa'da sürekli oynayınca kendini geliştirip yarışmacı ruh kazandı ve yeteneklerini artırarak Galatasaray'a döndü. Oradan da Atletico Madrid'e giderek dünya yıldızı oldu. 
Bu tür iyi örnek sayısı oldukça az, kötü örneklerin başında ise 12 yaşlarındayken Beşiktaş'ın alt yapısında oynayan Muhammed Demirci verilebilir. Yaşı hala genç olsa da o dönemde kendisini isteyen Barcelona'ya gitse büyük ihtimalle şimdi çok daha iyi yerlerdeydi. Ancak Türkiye'de gelişimi sağlanamadı ve belki de kaybolup gidecek yeteneker arasına girecek. 

Barcelona'nın yıldızı Messi, Real Madrid'in yıldızı Ronaldo'nun da daha 17 yaşlarında profesyonelce dev ekiplerle oynamaya başladığı düşünülürse yeteneği olan isimlerin oynatılması, geliştirilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. 

Ancak ülkemizde Salih Uçan örneğinde olduğu gibi 18 yaş ''henüz oynamak için çok genç'' sayılabiliyor ancak İtalya'da şampiyonluk yarışı veren Roma bu ismi kadrosuna katmaktan çekinmiyor. Oynatmasa da yeteneklerini biliyor ve onu geliştirerek ileride daha verimli kullanacak. 

Diğer ülkeler geliştirip, oynatıp yıldızlaştırıken ülkemiz yetenekleri bir kenara atıp köreltiyor. Oyuncuların kendi gelişimindeki payı da büyük ve bu konuda üstlerine düşeni yapmamaları da bir başka önemli etken. Yabancı sayısının artmasıyla da yerli genç oyuncuların şans bulma ihtimali de düşeceği için yine ülkemizden çıkacak yıldız oyuncular bir elin parmaklarını geçmeyecek gibi.  


Analiz: Kerim Can Özdal

FutbolArena haber turu (21 Ekim 2020)