comScore

Türk futbolu için utanç tablosu! Gençlere güven yok

03 Nisan 2018, Salı 11:15
Türk futbolu için utanç tablosu! Gençlere güven yok

Avrupa'da altyapı oyuncularını en çok kullanan ülkeler araştırılırken, Türkiye son sırada yer aldı!

FutbolArena Analiz - Avrupa liglerinin, altyapı futbolcularını oynatma oranları araştırıldı. Rumen televizyon kanalı Telekom Sport TV'nin hazırladığı listeye göre Süper Lig, altyapıdan çıkan futbolculara en az süre veren Avrupa ligi oldu.


Türkiye'de neden futbolcu yetişmiyor?


Türk futbolu son yıllarda devamlı olarak yabancı sınırı ile uğraşadursun, Türk futbolunda altyapılardan oyuncu yetişmiyor veya yetişen oyuncular üst yapıda kendisine şans bulamıyor.

Avrupa'nın Güney Kıbrıs Ligi'nden sonra en yaşlı futbol ligi olan Süper Lig, gençlere şans veremiyor. Özellikle kendi altyapısından oyuncu yetiştirmek gibi bir misyona sahip takım bulunmayan Süper Lig'de, kulüplerin sürekli yaşlı oyunculara yatırım yaparak, mali olarak zor duruma düşmesi de şaşırtıcı değil. 


ALTINORDU ÖRNEĞİ

Süper Lig'e en güzel örnek ise bir alt ligde çıkardığı futbolcuları Bundesliga'ya, Serie A'ya gönderebilen ve hatta yedek kalecisi Manchester City tarafından izlenen Altınordu...

Altınordu'nun yetiştirdiği gençler, Türk futbolcunun yeteneksiz veya yetersiz olmadığını kanıtlarken, Süper Lig'de Altınordu'nun gençlere duyduğu güveni duyabilen bir takım bulunmuyor.

Analiz: Sinan Yılmaz

FutbolArena haber turu (25 Mayıs 2019)


Canlı iddaa sonuçları için tıklayın.